MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Російські військові могли розстрілювати цивільних у Селидовому

28.10.2024   
Марина Гарєєва
Розповідаємо про черговий воєнний злочин, який могли скоїти представники РФ, і геноцидну війну Росії проти українців і українства, у тому числі про викорінення української мови з кримських шкіл, — у статті.

Фото оприлюднене Офісом Генерального прокурора України.

Фото оприлюднене Офісом Генерального прокурора України.

Імовірні вбивства у Селидовому

Українські правоохоронці розпочали досудове розслідування щодо убивства мирних людей і розстрілу цивільної автівки, які могли статися у місті Селидовому.

Про імовірний злочин представників РФ повідомили пресслужби Донецької обласної прокуратури та Офісу Генпрокурора в телеграмі.

Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактами порушення законів та звичаїв війни (частина друга статті 438 КК України). Розслідування здійснюється за процесуального керівництва Донецької обласної прокуратури.

27 жовтня року у кількох телеграм-каналах з’явилася інформація, що російські загарбники могли вбити мирних мешканців Селидового. На оприлюдненому відео могло бути зафіксовано, як представники російської армії розстрілюють цивільну автівку з автоматичної зброї.

Як повідомили в Донецькій обласній прокуратурі, під час розстрілу в автомобілі перебували двоє людей. Внаслідок дій окупантів одна людина зазнала поранень. Українські військові, які прибули на місце події, відтягнули постраждалого з лінії вогню, надали йому першу медичну допомогу та евакуювали цивільних з-під російського обстрілу. За попередніми даними, представники РФ могли відкрити вогонь по цивільному авто 24 жовтня цього року.

Фото оприлюднене Офісом Генпрокурора і Донецькою обласною прокуратурою.

Фото оприлюднене Офісом Генпрокурора і Донецькою обласною прокуратурою.

Крім того, російські окупанти могли розстріляти двох мешканок міста. Як зазначають інтернет-ресурси, тіла загиблих цивільних перебувають у районі приватного сектору, мешканці якого практично не постраждали від активних бойових дій. Таким чином, якщо там були вбиті мирні люди, це могло статися вже після того, як російські війська взяли цю частину міста під свій контроль, наголосили правоохоронці.

Нині тривають невідкладні слідчі та розшукові дії, необхідні для встановлення обставин імовірних злочинів та ідентифікації осіб, постраждалих від дій представників РФ.  

Як зазначали аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW), минулого тижня російські Збройні сили досягли “значних тактичних успіхів” як у самому Селидовому, так і на околицях міста. 25 жовтня британська розвідка також повідомляла, що російські війська могли просунутися до центру Селидового. У звіті від 27 жовтня, оприлюдненому Інститутом вивчення війни, американські аналітики зазначили, що російська армія продовжує просуватися у Селидовому й біля нього та здійснює “інтенсивні наступальні операції” на південний схід від Покровська.

Розстріли цивільних і війна проти української мови 

Цієї весни ми писали, як російські військові скоювали злочини у прифронтовому Вовчанську: зганяли людей до підвалів і полювали на евакуаційні автівки. Тоді правоохоронці також сповіщали про розстріли цивільних, які могли вчиняти представники російських Збройних сил. “Зокрема, один із мешканців Вовчанська намагався втекти пішки, відмовився виконувати команди загарбників — росіяни його вбили”, — повідомляв міністр внутрішніх справ у травні 2024 року.

Представники РФ постійно відкривають вогонь по цивільних і фактично розстрілюють беззбройних людей. Про страти мешканців Мощуна, які потрапили до російської окупації на початку повномасштабного вторгнення РФ, можна прочитати у нещодавньому матеріалі ХПГ.

Крім того, українки і українці щодня гинуть від російських обстрілів, а діти, які опинилися в російській окупації, ризикують бути незаконно мобілізованими або депортованими до РФ і страждають від мілітариzації та русифікації. Як учора повідомляло Представництво Президента України в АР Крим та місті Севастополі, якщо до початку російської окупації у 2013/2014 навчальному році у Криму понад 13 з половиною тисяч дітей (13 589) здобували освіту українською мовою, вже у 2018/2019 навчальному році в Криму українською мовою навчалося 249 учнів або 0,2% від загальної кількості.

Цього квітня у Центрі громадянської просвіти “Альменда” називали ще менші цифри. Згідно з інформацією окупаційної адміністрації півострова, у Криму працює лише одна школа з українською мовою навчання та є лише один український клас у школі з російською системою освіти. При цьому, за даними моніторингу, навіть у цій школі де-факто навчання українською не відбувається, писала пресслужба центру на своїй фейсбук-сторінці 25 квітня 2024-го. Станом на 2023 рік в тимчасово окупованому Криму доступ до навчання українською мовою мали усього 197 дітей, наголошували в “Альменді”. Нагадаємо, що у січні цього року Міжнародний суд ООН визнав, що у Криму Росія порушила свої зобов’язання щодо недискримінації українців у сфері освіти. Президентка Суду Джоан Доног’ю також звертала увагу на безпрецедентне зменшення кількості кримських школярів, що навчаються українською. “Було зниження на 80% у перший рік (після протиправної анексії Криму) і ще на 50% — у наступний”, — казала вона.

Таким чином, Росія як держава-окупант використовує освіту як засіб асиміляції населення тимчасово окупованого Криму. На жаль, це відбувається на усіх тимчасово окупованих територіях України. Як ми раніше писали, на окупованих частинах Херсонщини представники РФ шукають застосунки, які б дозволили дітям дистанційно навчатися в українських школах, і погрожують позбавити батьківських прав, якщо діти не вчитимуться у російських школах. Більше про злочинну війну РФ проти української малечі можна прочитати у нашій рубриці.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися