Чергова російська масована атака на енергетичну систему України
“Атаки на енергооб’єкти відбуваються по всій Україні. Щойно дозволятиме ситуація з безпекою, уточнюватимуться наслідки. Слідкуйте за офіційними повідомленнями і будьте в укриттях”, — заявив сьогодні вранці міністр енергетики України Герман Галущенко.
Відучора ворожі дрони фіксували в багатьох регіонах України: на Харківщині, Сумщині, Запоріжжі, Полтавській, Дніпропетровській та Чернігівській областях. О п’ятій ранку Повітряні сили ЗСУ повідомили про зліт з аеродрому “Оленья” семи бортів Ту-95МС. Одночасно з цим вони попередили про пуски крилатих ракет типу “Калібр” з Чорного моря. Незабаром вибух пролунав у Кропивницькому.
О шостій ранку від трьох ракетних ударів здригнувся Харків. Повідомляється про влучання по виробничих корпусах цивільного підприємства, також повибивало вікна у житловому багатоповерховому будинку. Ворог бив з Бєлгородської області.
Згодом повітряного простору України дісталися ракети, випущені з російських літаків. Як повідомляють місцеві військові адміністрації, у Луцьку було зафіксовано кілька влучань. В частині міста немає електроенергії, не працює електротранспорт. На Вінниччині відомо про одну травмовану жінку, пошкоджено житлові будинки, зруйнована господарча будівля. В Одеському районі травмована одна людина, виникла пожежа, пошкоджено шість житлових приватних будинків. Двоє травмованих у Херсоні. На Сумщині ворог поцілив по об’єкту інфраструктури. Голова Рівненської ОВА Олександр Коваль повідомив, що понад 280 тисяч абонентів в області залишилися без електропостачання, крім того, є перебої з водою. Також під ударом опинилися обʼєкти енергетичної інфраструктури на Львівщині: без світла — пів мільйона абонентів. На Хмельниччині без електропостачання Шепетівський та Хмельницький райони. Також проблеми з електроенергією та водою у Житомирі. У двох столичних районах — Дніпровському і Дарницькому — впали уламки збитих ракет. Інформації про постраждалих немає.
Як повідомляють Повітряні Сили ЗСУ сьогодні вранці було виявлено 188 засобів повітряного нападу:
- 3 зенітні керовані ракети С-300 із Бєлгородської області РФ;
- 57 крилатих ракет Х-101 із стратегічних бомбардувальників Ту-95МС;
- 28 крилатих ракет “Калібр”, випущених з акваторії Чорного моря;
- 3 керовані авіаційні ракети Х-59/69 (район пусків теж над акваторією Чорного моря);
- 97 шахедів та безпілотників невстановленого типу.
“У кількох областях зафіксовані удари ‘калібрами’ з касетними боєприпасами й саме по цивільній інфраструктурі, — заявив президент України Володимир Зеленський. — Ці касетні частини значно ускладнюють нашим рятувальникам та енергетикам ліквідацію наслідків удару, і це дуже підла ескалація російської терористичної тактики”.
Попереднього разу ворог завдавав масованої атаки по українській енергетиці 17 листопада, теж рано-вранці. На початку літа, за словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, через російські атаки в Україні вже було виведено з ладу 73% великих ТЕС. В робочому стані тоді перебували 27% теплових електростанцій. Було втрачено 9,2 ГВт потужності, що становить половину від усієї спроможності України.
Нагадаємо, в ООН проаналізували російські напади на енергетичну інфраструктуру України з 22 березня до 31 серпня 2024 року. Міжнародні спостерігачі дійшли висновку, що такі масовані удари завдали значної шкоди цивільному населенню та, ймовірно, порушили всі три принципи Міжнародного гуманітарного права щодо захисту цивільного населення та цивільних об’єктів. А саме принципи розрізнення, пропорційності й запобіжності.
Влітку цього року Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт російського ексміністра оборони Сергія Шойгу та начальника Генштабу РФ Валерія Герасимова, а в березні — командувача дальньої авіації Сергія Кобилаша та командувача Чорноморського флоту Віктора Соколова. Їх вважають відповідальними за удари по об’єктах української енергетики.
Згідно з Римським Статутом, умисне спрямування нападів на цивільне населення; умисне спрямування нападів на цивільні об’єкти; умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіє шкоду цивільним об’єктам, є злочинами. Минулого року правозахисна ініціатива Т4P направила до Міжнародного кримінального суду подання, що стосується обстрілів цивільного населення України російською армією. Детальніше про статистику обстрілів можна прочитати в аналітичному матеріалі на сайті T4P.