MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Гімн РФ замість колядок, ‘навігатори дитинства’, листи російським військовим — новорічні свята для дітей на окупованих територіях

30.12.2024   
Ірина Скачко
Подяки загарбникам і жодних щедрівок. Про те, як святкують Новий рік школярі під окупацією, у статті ХПГ.

Фото з телеграм-каналу

Фото з телеграм-каналу "Жовта стрічка"

Активісти “Жовтої стрічки”, руху громадського спротиву на тимчасово окупованих територіях України, повідомляють, що на окупованій території Херсонщині, зокрема у Новій Каховці, Каланчаку та Скадовську, школярів примушують писати листи російським військовим. Уникнути участі в пропагандистському заході вкрай важко: тим, хто відмовляється писати листа, “педагоги” обіцяють погані оцінки. Батьків непокірних школярів викликають для бесіди.

“Моя дитина фактично не мала вибору, вчителі почали залякувати, що вона не складе цей предмет у цьому році та будуть викликати батьків”, — цитує рух одну з активісток.

Ми вже писали, про те, як кримським школярам знижують оцінки, якщо вони відмовляються писати “листи подяки” російським солдатам.

Крім листів, дітям доводиться регулярно збирати окупантам подарунки, продукти, а також вислуховувати розповіді “героїв СВО”, що приходять на уроки.

Для ідеологічного контролю за українськими дітьми в школах на окупованих територіях запроваджуються нові посади — за зразком тих, які діють у РФ. Йдеться про “навігаторів дитинства”, радників з виховання, які слідкують за тим, щоб російські “скрєпи” міцно трималися за дитячу свідомість.

“Навігатори дитинства” — це проєкт Міністерства освіти РФ, розроблений у 2021 році, задля “укріплення державної політики у сфері громадянсько-патріотичного виховання дітей та молоді”. Як розповідають активісти “Жовтої стрічки”, “навігаторів” постійно збирають на наради.

“Фактично, як визнають і самі росіяни, — це ‘піонервожаті’ сучасної росії, основною метою яких є ідеологічна робота з дітьми та молоддю, неформальний контроль поведінки учасників робочого процесу, — йдеться в повідомленні. — У випадках, коли хтось з учнів чи вчителів виявляє недостатній рівень патріотизму або критикує офіційну ідеологію, такі радники повідомляють окупаційній владі та ‘правоохоронним органам’”.

Напевне, таким піонервожатим не до вподоби будь-які українські традиції, навіть зафіксовані в російській літературі. В окупованій частині Запорізької області під заборону потрапило виконання колядок та щедрівок під час новорічних дитячих вистав. Згідно з розісланими до навчальних закладів листами окупаційної адміністрації, такі українські традиційні різдвяні пісні треба замінювати… гімном РФ, а також піснями про “СВО”.

“Уявіть, вистава на новий рік робилася по Гоголю, якого руські вважають своїм і не забороняють. Тільки під час вистави замість колядок — ‘молитва за донбас’, — ділиться одна з мам. — При тому, що ми навіть не на Донбасі, але походу директорша, яку завезли звідкись з Татарстану, таких деталей не знає. І відмовлятися від участі не можна, будуть потім проблеми у дитини. Дурдом”.

Крім того, для додаткового контролю над цивільними окупаційні адміністрації стали вимагати від шкіл надання інформації про батьківські комітети, розповідає “Центр національного спротиву”. В організації наголошують: потім ці дані районні адміністрації передають російським репресивним органам на перевірку.

“Ворог не довіряє батькам, й вимагає додаткової фільтрації, адже боїться ‘проукраїнських елементів’. Офіційно це росіяни називають ‘превентивна боротьба з екстремізмом’”, — йдеться в повідомленні ЦНС.

Тим часом Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до світової спільноти з закликом до посилення санкцій та активізації дипломатичного тиску щодо РФ через те, що окупанти продовжують порушувати права українських дітей на окупованих територіях.

Як нещодавно стало відомо, ще чотири десятки маленьких українців з окупованого Бердянська були залучені до “Юнармії” — військово-патріотичної організації, яка активно мілітаризує та нав’язує російську ідеологію дітям.

Детальніше про “Юнармію” читайте у статті ХПГ.

“Дітей змушують складати “присягу на вірність” Росії, обіцяти “захищати її інтереси” та ”плекати великий патріотизм”. Після цього їх навчають вогневої й тактичної підготовки, керуванню дронами, — заявив Дмитро Лубінець. — Ці молодіжні рухи використовуються Росією як інструмент для насильницького перевиховання українських дітей, позбавлення їхньої національної ідентичності та підготовки до участі у війні проти власної країни”.

Міжнародне гуманітарне право та Женевські конвенції гарантують дітям на окупованих територіях захист від примусу, насильства та залучення до військових формувань.

Нагадаємо, рік тому Комітет ООН з прав дитини випустив на адресу Росії рекомендації з жорсткою критикою порушень прав українських дітей, зокрема тих, що опинилися на тимчасово окупованих територіях, а також були вивезені до Росії. Поміж іншого, Комітет був стурбований загальною мілітаризацією шкільної сфери Росії, від якої вивезені українські діти особливо страждають, а також тим, що на окупованих територіях України введені російські навчальні програми.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися