Окупанти в пошуках ‘терористів’
Про це розповіли журналісти видання РІА-Південь. У ролику представники ФСБ затримують нібито “агента українських спецслужб”: обшукують квартиру, знаходять схрони з “вибухівкою”, потім “шпигун” кається на камеру. Усе це подається як свіжа інформація, попри те, що і мелітополець, і ефесбівці одягнені по-літньому.
“Подібні ‘консерви’ часто дістаються з архівів, коли ФСБ необхідно продемонструвати видимість активності, — зазначають в РІА-Південь. — Примітно, що подібні ‘зізнання’ супроводжуються завченими текстами про ‘каяття’ і ‘неправильність співпраці із ЗСУ’”.
Ім’я затриманого окупанти не називають, лише вік — 34 роки. Яким чином пропагандисти знімають такі “затримання”, ми вже неодноразово писали. Найчастіше відео постановче, людина, яку “арештовують” у кадрі, перебуває в катівні вже кілька тижнів (якщо не місяців). Іноді таке відео потім використовують в суді. Хоча були випадки, коли підсудні прямо говорили про те, що їх під загрозою катувань примусили брати участь у зйомках.
Вироки
Тим часом в Ростові-на-Дону завершився суд над іншим мешканцем Мелітополя, Максимом Тимофєєвим. Окупанти звинуватили його в організації “терактів”: буцімто він підірвав локомотиви у Мелітопольському депо. Південний окружний військовий суд виніс йому вирок: 20 років позбавлення волі у колонії суворого режиму (перші 3 роки у в’язниці) і штраф 600 000 рублів.
Максима Тимофєєва, разом з Максимом Воробйовим, росіяни затримали у серпні 2023 року. Окупаційна “прокуратура” наполягала, що вони за допомогою саморобних пристроїв влаштували три підриви: 5 квітня вибух пошкодив вагон та локомотив, 22 квітня — інший локомотив, про наслідки останнього підриву, 12 червня, не повідомляється.
Обом було висунуто обвинувачення у вчиненні терористичного акту, здійсненого групою осіб за попередньою змовою, що призвело до значної майнової шкоди. Крім того, їм закидали участь у терористичному співтоваристві, а також у придбанні, зберіганні, перевезенні вибухових речовин і пристроїв.
Суд розглядав справи двох мелітопольців окремо. Вирок Максиму Воробйову було оголошено у жовтні минулого року: 16 років колонії суворого режиму із відбуванням перших 3 років у в’язниці, а також штраф у розмірі 500 тисяч рублів. Слід відзначити, що під час суду над Воробйовим навіть прокурор наголошував на “нульовій балансовій вартості” підірваних локомотивів.
Стратегія терору
Наприкінці минулого року Путін підписав такий собі Указ “Про затвердження Стратегії протидії екстремізму в РФ на 2025 рік”. І звичайно, Україна в цьому документі — джерело “нацизму та екстремізму”, звідки ризики, мовляв, розповсюджуються на сусідні регіони та держави. І навіть основним завданням для російських “борців з екстремізмом” визначена “ліквідація джерела загроз екстремістського характеру, які походять з території України, та запобігання проникнення на російську територію представників іноземних і міжнародних екстремістських та неонацистських спільнот”.
Ця доктрина ще більше посилить тиск на українців в окупації. Адже виконуючи наказ Путіна, спецслужби будуть ще відчайдушніше вишукувати “терористів”. Крім того, під екстремізмом стратегія розуміє навіть такі речі, як “фальсифікація світової історії”. Як зазначила дослідниця Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова, таким чином школярі та студенти на окупованих територіях, які продовжують навчатися онлайн в українських закладах освіти, можуть бути визнаними екстремістами. В документі згадується “русофобія”, під якою Путін розуміє “неприязне, упереджене, вороже ставлення до громадян Росії, до російської мови та культури”.
“Деякі частини цього документу можна розцінювати як мову ворожнечі проти українців за національною ознакою. Ці пункти містять в собі прямі загрози для українців, адже втілення цієї стратегії буде підтримане бюджетними ресурсами на всіх рівнях. Тому в 2025 році законодавчо боротьба з українцями офіційно стає стратегічною метою РФ”, — заявила Ірина Сєдова.
Нагадаємо, за підрахунками “Меморіалу”, лише Південний окружний військовий суд в Ростові-на-Дону протягом минулого року виніс щонайменше сто вироків у “терористичних справах”, що стосувалися українців. Загальна кількість таких вироків від середини 2023 року перевищила 130. В деяких справах — одразу кілька обвинувачених.