MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Російськими обстрілами знищено старовинну дерев’яну церкву на Донеччині

20.02.2025   
Ірина Скачко
Це був один із найстаріших дерев’яних храмів на сході України. Перші згадки про нього датуються 1793 роком.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці до знищення. Фото з телеграм-каналу

Церква Різдва Пресвятої Богородиці до знищення. Фото з телеграм-каналу "Покровське вікаріатство"

Як повідомила пресслужба Донецької ОВА, в селі Андріївка Волноваського району повністю знищено дерев’яну церкву Різдва Пресвятої Богородиці. Вона була пам’яткою архітектури місцевого значення. Про церкву, розташовану в слободі Андріївка, було відомо ще наприкінці 18 сторіччя. Її освятили 1795 року, а у 1886 перебудували і звели нову дзвіницю. Церква була оздоблена керамічною теракотовою плиткою, виготовленою у Слов’янську, на заводі “Дзевульський і Лягне”.

“Дерев’яна споруда побудована без жодного залізного цвяха. Внутрішнє вбранство дивувало красою стародавніх фресок та іконописів. Архітектурна пам’ятка вистояла навіть за часів Другої світової війни”, — заявили у Волноваській районній держадміністрації.

На опублікованій ОВА та місцевою релігійною громадою світлині — згарище на місці, де була церква.

Руїни на місці церкви, фото з телеграм-каналу

Руїни на місці церкви, фото з телеграм-каналу "Покровське вікаріатство"

“Це не лише втрата релігійної споруди, а й черговий доказ цілеспрямованого нищення української культурної спадщини”, — заявили в обласній адміністрації. і нагадали, що станом на початок цього року лише на Донеччині 164 об’єкти культурної спадщини зазнали пошкоджень або були зруйновані. Найгірша ситуація — в Маріупольській, Святогірській та Бахмутській громадах.

А загалом в Україні станом на 2 лютого було зафіксовано 642 знищені або пошкоджені культові споруди. 596 з них — християнські храми. Такі цифри наводить Міністерство культури та стратегічних комунікацій України із посиланням на проєкт “Релігія в огні”. В Донецькій області вщент зруйновано 19 релігійних споруд.

Серед непоправних втрат, наприклад, став храм Архистратига Михаїла в селі Новомихайлівка. “Російська влада й раніше намагалася зруйнувати храм. У 1932 році святиня була перетворена на зерносховище, пізніше на млин, — нагадують в Мінкульті. — Згодом її було вирішено знести. А реставрація почалася лише у 80-х роках XX століття”.

Нагадаємо, 20 грудня через масовану ракетну атаку на Київ постраждав зведений на початку минулого сторіччя Костел святого Миколая, зокрема було пошкоджено вітражі. Того ж дня ворог вкотре поцілив по Свято-Катерининському собору в Херсоні. Потрапляв під удар і Спасо-Преображенський кафедральний собор УПЦ в Одесі, він є пам’яткою історії місцевого значення.

Рік тому ми публікували дослідження про злочини Росії проти церков під час війни в Україні.

Захищати культурні цінності навіть в умовах війни вимагають Гаазька конвенція про закони та звичаї війни на суходолі 1907 року, Перший Додатковий протокол 1977 року до Женевських конвенцій про захист жертв війни. А в 1954 році була окремо ухвалена Гаазька конвенція про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту.

А відповідно до положень Римського Статуту Міжнародного кримінального суду, умисне спрямування нападів на будівлі, призначені для релігійних, освітніх, мистецьких, наукових чи благодійних цілей, на історичні пам’ятники може бути визнане воєнним злочином (пп. IX п. b ст. 8 РС).

Станом на 20 лютого у базі даних воєнних злочинів T4P зафіксовано 3701 кейс, який відповідає правовій кваліфікації “пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладів освіти, науки, мистецтва”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися