MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Суди’ над полоненими в РФ: двом українським пілотам загрожує по 30 років ув’язнення

21.02.2025   
Ірина Скачко
Українців звинувачують у тому, що вони нібито збиралися скинути над російською територією ‘брудну бомбу’. Вирок винесуть 27 лютого.

Олександр Морозов, фото: SOTAvision

Олександр Морозов, фото: SOTAvision

Російська прокуратура вимагає по 30 років колонії для пілотів ВСУ: у 2-му Західному окружному військовому суді РФ відбулося чергове засідання у справі Дмитра Шиманського та Олександра Морозова. Їх звинувачують у “тероризмі, порушенні правил міжнародних польотів, незаконному перетині державного кордону” тощо. Загальна кількість статей, які закидають українцям, — сім для Шиманського та 10 для Морозова. Крім того, обвинувачення наполягає, що вони намагалися скинути над ворожою територією “брудну бомбу”. Про це повідомляють SOTAvision та Медиазона.

“Брудна інформаційна бомба”

6 червня 2023 року рашисти підірвали Каховську ГЕС. Весь світ із жахом спостерігав, як вода заливає цілі села і міста. Та в російському медійному просторі тема підриву дамби була далеко не головним пунктом. Того дня російські спецслужби дуже “вчасно” оприлюднили інформацію про те, що затримали українців, які, мовляв, збиралися здійснити ще більш страшний “теракт” — з радіоактивними наслідками. На розповсюдженому ФСБ відео Дмитро Шиманський розповідав, як за завданням ГУР на легкому літаку дістався Тули — “для передачі компонентів вибухових речовин і дронів для терористичних дій”. Але на місці посадки його затримали росіяни. Також повідомлялося про “співучасника” — Олександра Морозова, який теж на той момент уже перебував у полоні.

Дмитро Шиманський, фото: SOTAvision

Дмитро Шиманський, фото: SOTAvision

Отже, за версією обвинувачення, влітку 2023 року два українських легкомоторних літаки на низькій висоті мали атакувати резервуари нафтопереробного заводу “Слава” та нафтопроводу “Дружба” у Брянській області. Але один із літаків упав на Брянщині, інший долетів до Тули. На допитах пілоти “зізнались” ще й у додатковому “завданні” — застосуванні міфічної “брудної бомби”.

Втім на суді обвинувачені відмовилися від такої самообмови. І це не дивно: ми вже неодноразово писали про те, яким чином російські правоохоронні органи добиваються таких “зізнань” — тиском, страшними катуваннями, залякуванням.

Щобільше, пілоти, які “збиралися здійснити теракт влітку 2023 року”, були затримані значно раніше.

В інтерв’ю Медійній ініціативі з прав людини дружина Олександра Морозова Інна розповідала, що востаннє спілкувалася з чоловіком 4 квітня. А наступного дня він уже був у полоні.

Пілот “Повітряної швидкої допомоги”

Харківський радіоінженер Олександр Морозов навчився літати в 50 років, в льотній школі при аероклубі. Потім навіть придбав власний легкомоторний літак.

В Рокитному під Харковом організував приватний аеродром, був у ньому інструктором. А у 2016 долучився до ініціативи “Цивільний повітряний патруль”, який допомагав доправляти до лікарень в обласному центрі тяжких хворих з найвіддаленіших сіл. Як писав “Урядовий кур’єр” у 2018 році, щодня на чергуванні перебувало три літаки санавіації.

Робота Цивільного повітряного патруля, фото: Харківська ОДА

Робота Цивільного повітряного патруля, фото: Харківська ОДА

Аеродром зазнав обстрілів і припинив існування на самому початку повномасштабного вторгнення. Як розповідає Інна Морозова, за кілька місяців її чоловіка запросили на роботу до Києва: “Чим конкретно він мав займатися, я не знаю. Чоловік сказав, що патрулюванням, тобто все так, як і раніше”.

5 квітня 2023 року російські ЗМІ розповсюдили повідомлення російських спецслужб: недалеко від україно-російського кордону, біля села Бутовськ Брянської області, зазнав аварії український легкомоторний літак Аеропракт А-22, пілота затримано. На фото і відео — Олександр Морозов. Під час допиту він каже: “Завдання було таке: летіти на малій висоті за ведучим і за командою ведучого сфотографувати, коли він скаже”. Тоді основною версією росіян була “розвідка за завданням ЗСУ”. Але вже наступного дня, 6 квітня, до цих обвинувачень додалося вже “скидання двох авіабомб” на комбінат “Слава”.

А 7 квітня Совєтський суд Брянська заарештував Морозова за обвинуваченням у незаконному перетині кордону. Судячи з усього, перед цим пілота побили, розбивши йому окуляри просто на його обличчі.

“У новинах показали відео з суду, я побачила, що у нього розбите обличчя, навкруги очей все синє, — згадує Інна. — Його змушували щось підписати, але не давали окулярів, щоб він не міг прочитати”.

В липні справу Морозова, до якої вже додали “диверсію і незаконне переміщення зброї”, передали до Москви, а його самого перевели до СІЗО “Лефортово”.

Суд

Справи Морозова та Шиманського об’єднали в одну і її судовий розгляд засекретили. Та телеграм-канал SOTAvision із посиланням на джерело, близьке до розгляду, розповів подробиці засідання. Обвинувачення вважає провину українських пілотів повністю доведеною і вимагає для них покарання 30 років за ґратами, з яких 5 — у в’язниці, а все інше в колонії суворого режиму. Олександр Морозов — поважного віку, тож для нього таке ув’язнення дорівнювало б довічному. Також прокуратура вимагає, щоб обвинувачені виплатили штрафи: один мільйон рублів Морозов і три — Шиманський. 


Коаліція правозахисних організацій запускає кампанію PEOPLE FIRST!, в рамках якої вимагає звільнення усіх ув’язнених внаслідок російської агресії проти України, зокрема і засуджених російськими судами цивільними: “Відповідно до норм міжнародного права, усі українські цивільні, захоплені та незаконно утримувані російськими збройними силами, включаючи засуджених російськими судами, мають бути негайно звільнені без будь-яких умов із наданням можливості повернутися додому. Тим людям, чий дім знаходиться на територіях, контрольованих Росією, має бути надана можливість виїхати на підконтрольну українській владі територію країни, якщо вони того забажають”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися