MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Як Україна підтримає обміняних цивільних? ХПГ звертається до державних органів

30.05.2025   
До приймальні Харківської правозахисної групи звернулися кілька цивільних, які повернулися до України з РФ під час великого обміну 23-25 травня 2025 року. Вони стверджують, що опинилися без коштів і документів.

Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
Деяких з них уже виписують з лікарні, але вони не мають жодного документа, який би підтверджував їхній статус особи, що повернулася з російської неволі, навіть паспортів. Частина з них не має, де жити, за що купити квиток додому. В деяких із цих людей родини залишилися на тимчасово окупованих територіях.

Нагадаємо, з 23 по 25 травня з російського полону вдалося звільнити тисячу українців. Серед тих, хто повернувся, було 120 цивільних. Це політичний засуджений Павло Зозулюк, 15 в’язнів, незаконно депортованих росіянами з окупованих колоній на Херсонщині, а також чимало українців, які відбули покарання в російських тюрмах за кримінальні злочини, скоєні в РФ, і не могли повернутися додому. Серед них є жертви торгівлі людьми, яких багато років тому обманним способом заманила на територію РФ міжнародне злочинне угруповання. Про те, що їх вже почали виписувати з лікарні, не надавши від держави жодної матеріальної чи юридичної допомоги, ще 28 травня повідомляла юридична радниця ГО “Захист в’язнів України” Ганна Скрипка.

— Грошей в мене немає, з документів — лише порожні бланки, які нам дали на обміні, — каже один із тих, хто зателефонував до ХПГ.

Йдеться про бланки від Національного інформаційного бюро та від Міністерства розвитку громад. Держслужбовці обіцяли прийти до лікарні і допомогти із заповненням цих документів. Але, за словами правозахисників, ніхто так і не з’явився.

— У мене проблеми зі здоров’ям, я ще в лікарні, обстежують безоплатно, тут жодних нарікань. Але деяких з наших уже виписали, і нічого на руки не дали, жодних документів, — поділився інший обміняний цивільний.

— Чоловік телефонував до нас і розповідав, що йому немає, куди їхати, його житло в Харкові знищене, — каже Андрій Діденко, координатор програм ХПГ.

Ми звернулися до Офісу Омбудсмана, Національного інформаційного бюро, Міністерства розвитку громад та територій з наступними питаннями:

  • Яка державна структура опікується повернутими під час обміну 1000 на 1000 цивільними?
  • На яку державну допомогу вони можуть розраховувати?
  • Чи отримають цивільні, яких повернули в Україну під час обміну 1000 на 1000, статус осіб, які були позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, або довідки, що підтверджують їхнє повернення з неволі в рамках обміну?
  • Які дії вони мають вчинити, щоб довести факт перебування в російській неволі?
 Поділитися