Меню
• Російсько-українська війна   • Події
Марина Гарєєва, 17 грудня 2025

Путін підписав закон, що дозволяє вилучати ‘безхазяйне’ майно на ТОТ

Розповідаємо про чергові неправомірні дії країни-агресора щодо мешканців тимчасово окупованих територій України.

Depositphotos [володимир путін президент росії рф путлер]

Depositphotos

Загарбати незагарбане

15 грудня очільник РФ Путін підписав закон, що дозволяє нелегітимним окупаційним “адміністраціям” вилучати так зване “безхазяйне” майно, розташоване на ТОТ.

Йдеться про зміни до Федерального конституційного закону РФ. 9 грудня їх схвалила російська Держдума, а 10 грудня — Рада Федерації.

З-поміж інших про це сповістили російські видання Moscow Times та “Важливі історії”.

Згідно з документом, загарбники на тимчасово окупованих територіях Донеччини, Луганщини, Херсонщини та Запоріжжя вилучатимуть “житлові будинки, квартири й кімнати, які мають ознаки безхазяйного майна”.

“Безхазяйним” також визнаватимуть майно, якщо його власника “неможливо встановити” чи якщо немає “дійсних документів” про те, кому воно належить. Таке майно переходитиме окупаційним “адміністраціям”.

У російському законі передбачені різні варіанти використання незаконно конфіскованого житла. Як зазначали “Важливі історії”, зокрема, його можуть передати місцевим мешканцям, які втратили своє житло через бойові дії; можуть надавати як службове житло окупаційним “держслужбовцям” і чиновникам, військовим і працівникам “правоохоронних органів”, вчителям і лікарям.

Ба більше, як зазначали в Moscow Times, згідно з Житловим кодексом РФ, “безхазяйне” майно буде дозволено здавати в оренду громадянам РФ, а також (за договором соціального найму) розміщувати в ньому місцевих жителів, “що перебувають на обліку як нужденні”.

Нові норми діятимуть до 2030 року. Якщо власник з’явиться після конфіскації, йому нібито повинні виплатити матеріальну компенсацію. Утім, це стосуватиметься лише громадян РФ. Ба більше, порядок компенсації визначатиме окупаційна “адміністрація”.

Скорочення терміну реєстрації нерухомості на ТОТ

16 грудня Маріупольська міська рада також повідомляла, що російська Держдума скоротила термін реєстрації нерухомості на тимчасово окупованих територіях до 1 липня 2026 року.

“Так звані ‘безгосподарські’ квартири та будинки загарбники тепер зможуть відбирати до муніципальної власності без суду”, — повідомляли в Маріупольській міській раді. Раніше подати таку заявку можна було до 1 січня 2028 року. Таким чином, РФ скоротила термін реєстрації нерухомості на ТОТ майже на півтора року.

“Усе для того, щоб пришвидшити мародерство — відібрати житло людей, які змушені були покинути українські території через їхню російську окупацію”, — наголошували в міській раді Маріуполя.  

Цього вересня ставленик росіян у Маріуполі заявляв, що на той час у місті вилучили вже 1200 об’єктів житла.

Як зазначали у міськраді Маріуполя, російські окупанти посилено формують списки так званого “безхазяйного” житла. Прикметно, що нерухомість відбирають не лише у маріупольців, які вимушено покинули місто, але й у родин, які залишилися в окупації, але не встигли вступити у спадок, переоформити чи відновити документи, наголошували в Маріупольській міській раді.

Загальний контекст

Цієї весни ми писали, що, згідно з розслідуванням BBC, російська окупаційна “влада” масово конфіскує житло маріупольців, які виїхали з міста після повномасштабного вторгнення РФ або загинули. Як встановили журналісти, з липня 2024 року окупаційна “адміністрація” Маріуполя визнала такими, що підлягають вилученню, щонайменше 5700 квартир чи будинків. На жаль, це були неостаточні цифри.

Минулого травня ми писали, що станом на той час Росія визнала “безхазяйними” понад 13 тисяч будинків і квартир на тимчасово окупованих територіях. Як тоді повідомляли журналісти “Нова газета. Європа”, кремлівські ставленики привласнювали нерухомість, власники якої полишили домівки через російську війну й упродовж місяця не повернулися додому. Станом на травень минулого року за час російської війни проти України лише на окупованих частинах Донеччини з’явилося близько 30 тисяч так званих “безхазяйних об’єктів”. Таку нерухомість окупаційна “влада” Донеччини почала “націоналізувати” ще у 2021-му, а восени 2023-го відповідний “закон” ухвалила й окупаційна “влада” частин Запорізької області, а навесні 2024-го — Луганської області. 

Наприкінці листопада 2024-го Центр національного спротиву сповіщав, що російські зайди цікавляться не лише нерухомістю у Маріуполі, Донецьку чи Криму, а й житлом у Горлівці. Минулого грудня в Луганській ОВА також сповіщали, що на тимчасово окупованих територіх Луганщини російські окупаційні сили намагаються привласнити нерухомість людей, які виїхали після 2014 року. Як у грудні 2024-го зазначав Артем Лисогор, зокрема, у невизнаній псевдореспубліці “ЛНР” “ухвалили ‘закон’, який регулює особливості виявлення, використання та визнання права муніципальної власності муніципальних утворень ‘ЛНР’ на житлові приміщення, що мають ознаки безгосподарного майна”. Таким чином представники РФ прагнули легалізувати незаконну “націоналізацію” квартир і будинків, які мешканці Луганщини лишали з 2014 року.

Станом на минулий листопад за 2024 рік в тимчасово окупованому Криму нелегітимна влада “націоналізувала” понад тисячу об’єктів нерухомості — щонайменше 1200 об’єктів. За словами гауляйтера Криму Сергія Аксьонова, незаконно “націоналізоване” окупантами майно належало українським бізнесменам або тим, хто “недружньо” налаштовані до РФ. Як наголошувала тодішня постійна представниця Президента України в АР Крим Таміла Ташева, Україна не визнаватиме актів, які порушують права людини чи держави, у тому числі не визнаватиме незаконних рішень окупантів ані щодо “націоналізації” чи конфіскації майна, ані щодо встановлення спадщини.

Ще у жовтні 2022-го нелегітимна “влада” Криму ухвалила постанову, що дозволяла “визнати власністю республіки” майно іноземних громадян та держав, які “вчиняють недружні дії” щодо РФ. 

При цьому, як наголошували правозахисники “Крим SOS”, розпочата представниками РФ хвиля “націоналізації” є воєнним злочином. Відповідно до норм міжнародного гуманітарного права, зокрема IV Женевської конвенції 1949 року про захист цивільного населення під час війни, захоплення чи знищення власності протилежної сторони, що не є виправданим невідкладною військовою необхідністю, є воєнним злочином. Крім того, правозахисники нагадували, що, згідно з українським законодавством, будь-які акти та рішення, прийняті представниками РФ на території тимчасово окупованих територій, не мають жодної юридичної ваги, а громадяни України, у яких представники РФ незаконно вилучили майно, можуть звертатися до української прокуратури, аби зафіксувати черговий воєнний злочин Російської Федерації.

У грудні 2024-го ми висвітлювали ще одну схему, до якої вдавалися представники РФ, аби привласнити житло мешканців тимчасово окупованого Мелітополя. Тоді російські загарбники вирішили “перерахувати борги” за комунальні послуги, а потім накласти арешти й незаконно конфіскувати нерухомість українців. 

Цього листопада журналісти “Донбас.Реалії” докладно розповідали, що варто зробити, якщо ваше житло в окупації визнали “безхазяйним”. За покликанням можна ознайомитися з алгоритмом дій.

поширити інформацію

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Пошук справедливости для тих, хто вижив”
Подібні статті

• Російсько-українська війна   • Події

В окупованому Криму першокурсників масово призвали на строкову службу

Як сповіщали “Крим.Реалії”, цьогоріч військкомати окупованого півострова призивали студентів, які раніше скористалися правом на відстрочку. Тим часом у Донецьку окупанти використовують заборгованості як інструмент примусу до війни: обіцяють списати всі борги, якщо людина підпише контракт з російським Міноборони. Детальніше — у статті.

• Російсько-українська війна   • Події

З 24.02.2022 російські загарбники вже вбили понад 4000 цивільних на Донеччині

Україна вже задокументувала понад 59 тисяч злочинів, вчинених представниками РФ на Донеччині. Нині правоохоронці розслідують 48 кримінальних проваджень за фактами розстрілу військовополонених і 35 кримінальних проваджень за фактами розстрілу цивільних у Донецькій області.

• Російсько-українська війна   • Події

Україна зафіксувала 11697 випадків застосування хімічних речовин військами РФ

З лютого 2023 року щонайменше 3003 українські оборонці отримали хімічні ураження різних ступенів тяжкості, повідомили у МЗС України.

• Російсько-українська війна   • Аналітика

Росія все частіше використовує дрони як інструмент невибіркового насильства

Такого висновку дійшла правозахисна організація Truth Hounds, яка днями оприлюднила дослідження того, як російські військові атакують мирних людей (а також медиків, надзвичайників, комунальників, волонтерів і цивільні об’єкти) дронами ближнього радіуса дії. Докладніше про це та інші дослідження й дроновий терор РФ — читайте у матеріалі.



Про ХПГ
Хто миКонтактиРічні звітиПолітики ХПГ
Теми
КонституціяПолітикаВпровадження норм європейського праваПраво на життяКатування та жорстоке поводженняПраво на свободу та особисту недоторканністьПраво на справедливий судПраво на приватністьСвобода совісті та віросповіданняСвобода вираження поглядівДоступ до інформаціїСвобода пересуванняЗахист від дискримінаціїСоціально-економічні праваАрміяКримінально-виконавча системаПраво на охорону здоров’яПраво на освітуЕкологічні праваПрава дітейПрава жінокПрава шукачів притулкуГромадянське суспільство
Спецпроєкти
Психологічна допомогаРосійсько-українська війнаГолоси війниДокументування воєнних злочинів в УкраїніПравова допомогаОнлайн-бібліотекаДисидентський рух в Україні. Віртуальний музейІсторії свавільно засудженихГромадянська освітаДовідник юристаПроти катуваньПраво на приватністьГаряча лінія з пошуку зниклих безвісти