MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Іхтамнєти’ в Європейському суді, ліквідація Московської Гельсінської групи, обшуки у Криму — підсумки тижня

29.01.2023   
ХПГ-інформ
Російські спецслужби прийшли з обшуками в оселі кримських татар; російський суд за 20 хвилин ліквідував найстарішу правозахисну організацію в РФ; 1376 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної війни — найважливіше про тиждень, що минув.

Російські спецслужби прийшли з обшуками в оселі кримських татар у Джанкойському районі Криму, 24 січня 2022 року © Кримська солідарність

Російські спецслужби прийшли з обшуками в оселі кримських татар у Джанкойському районі Криму, 24 січня 2022 року © Кримська солідарність

• 24 січня о четвертій ранку в кількох селах окупованого Криму відбулися обшуки в оселях кримських татар. Шістьох осіб співробітники російських спецслужб відвезли до Сімферополя. Як повідомляє “Кримська солідарність”, у Джанкої затримали будівельника Лемана Зекір’яєва та 67-річного Халіла Мамбетова. У селі Тимофіївка забрали Айдера Асанова и Рефата Сейдаметова. Також росіяни затримали рідних двох політв’язнів, які вже перебувають за ґратами. У селі Дніпровка — Османа Абдуразакова, брата Едема Бекірова. А у селі Ближнєгородському — Екрема Кроша, шо є братом Енвера Кроша.  

“Джанкойський район вже стає російським військовим хабом, де накопичується зброя та особовий склад армії РФ, а потім їх вже відправляють до окупованих районів Херсонської області. ФСБ Росії звинуватило шість наших людей у тому, що вони є терористами, виконують завдання українських спецслужб і здійснюють диверсії на території Криму”, — розповів голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у ефірі телеканалу Еспрессо.

• 25 січня у Росії за двадцять хвилин ліквідували Московську Хельсінську групу — найстарішу правозахисну організацію в РФ, пише Медіазона. Міністерство юстиції РФ вимагало припинення роботи організації ще наприкінці минулого року. Формальним приводом для судового позову після позапланової перевірки став той факт, що члени МХГ беруть участь у заходах “за межами свого регіону”. “Щоб ліквідувати Московську Хельсинську групу судді Михайлу Козакову вистачило менше 20 хвилин”, — зазначили журналісти Медіазони.

Московська Гельсінська група була створена в 1976 році. Серед першого складу МХГ були Юрій Орлов, Людмила Алексєєва, Михайло Бернштам, Олена Боннер, Олександр Гінзбург, Петро Григоренко, Олександр Корчак, Мальва Ланда, Анатолій Марченко, Віталій Рубін, Анатолій Щаранський.

Людмила Алексєєва (друга ліворуч), 70-ті роки, Москва. Фото з сайту mhg.ru

Людмила Алексєєва (друга ліворуч), 70-ті роки, Москва. Фото з сайту mhg.ru

• На тимчасово окупованих територіях Донеччини російська окупаційна влада розпочала примусову паспортизацію серед працівників державних та комунальних підприємств, попереджає Центр національного спротиву. До 1 березня усі вони повинні отримати російський паспорт. Інакше — їм загрожує звільнення. Від українського громадянства співробітники держпідприємств мають відмовитися. “Останнє є показовим, адже у рф дозволено подвійне громадянство. Тобто, відмова від громадянства росіянам потрібна саме для пропагандистської цілі та аби ‘підкріпити’ свої права на регіон, змінивши його демографічний склад,” — зазначають у Центрі національного спротиву.

Depositphotos [ukrainian russian passports паспорти російський український росія україна]

Depositphotos

• Рішенням Європейського суду з прав людини у Страсбурзі від 25 січня 2023 року підтверджено, що де-факто від 11 травня 2014 року саме “Росія, а не сепаратисти, здійснювала ефективний контроль над Донбасом”. ЄСПЛ оприлюднив проміжний вердикт у так званій “великій справі щодо Донбасу”. Рішення суду чітко окреслило, коли почалася російська збройна агресія, яку роль відіграла Російська Федерація в захопленні українських територій та хто відповідає за правопорушення, вчинені на підконтрольних Росії територіях. У своєму рішенні ЄСПЛ підтвердив, що

  • з квітня 2014 року Росія здійснює військове вторгнення до Донецької та Луганської областей;
  • з травня 2014 року контроль РФ на окупованих територіях став абсолютним: від 11 травня 2014 року саме Росія, а не так звані “сепаратисти”, здійснювала ефективний контроль над окупованими нею територіями Донецької та Луганської областей;
  • влітку 2014 року Російська Федерація розпочала повномасштабне перекидання військ на схід України;
  • Російська Федерація несе відповідальність за те, що відбувалося на окупованих нею територіях. Зокрема, ЄСПЛ визнав частково прийнятною до розгляду справу щодо відповідальності РФ за систематичні порушення прав людини на територіях України, які перебували під російською окупацією.

Європейський суд має юрисдикцію розглядати скарги проти Росії щодо порушення прав людини на східних територіях України, оскільки ці території вже дев'ять років тому перебували під фактичним контролем Російської Федерації.

Фото: Архів ZAXID.NET

Фото: Архів ZAXID.NET

• За “справами українських диверсантів та шпигунів” за ґратами у Криму перебувають щонайменше 16 громадян України. Усі вони були затримані ще до повномасштабного вторгнення РФ в Україну,  повідомляє Кримська правозахисна група. Йдеться про Андрія Захтея, Володимира Дудку, Олексія Бессарабова, Дмитра Штиблікова, Геннадія Лімешка, Леоніда Пархоменка, Костянтина Давиденка, Дмитра Долгополова, Анну Сухоносову, Юнуса Машаріпова, Івана Яцкіна, Костянтина Ширінга, Галину Довгополу, Владислава Єсипенка, Євгена Петрушина, Станіслава Стеценка (Худолея). Їх звинувачують “у підготовці диверсій, зберіганні зброї та шпигунстві”. “У цих справах зафіксовано незаконні методи ведення слідства й застосування тортур для отримання свідчень зізнання, порушення презумпції невинуватості, поширення ФСБ РФ через російські ЗМІ відео ‘зізнання’,” — наголошують у Кримській правозахисній групі. 

Галину Довгополу обвинувачують у шпигунстві (фото з відкритих джерел)

Галину Довгополу обвинувачують у шпигунстві (фото з відкритих джерел)

Хроніки повномасштабної війни

• Вночі і зранку 26 січня російська армія завдала чергового масованого ракетного обстрілу: по Україні було випущено 55 ракет повітряного та морського базування (Х-101, Х-555, Х-47 «Кинджал», «Калібр», Х-59) з літаків Ту-95, Су-35, МіГ-31К та кораблів із акваторії Чорного моря. 47 із них знищила протиповітряна оборона. Внаслідок масованого обстрілу загинуло щонайменше 11 осіб, стільки ж цивільних було поранено. У двох регіонах ворожі ракети влучили в об’єкти енергетичної інфраструктури. 

• Протягом тижня ворог обстрілював міста і села по всій лінії фронту.

Харківська область. Протягом тижня під обстрілами російської армії перебували Куп'янськ, Вовчанськ, Стрілеча, Козача Лопань та інші населені пункти Куп'янського, Харківського, Богодухівського та Чугуївського районів. 22 січня ворог вкотре обстріляв Вовчанськ. Снаряди влучили у п’ятиповерхівку та приватний будинок — одну особу поранено. 23 січня  у селі Вовчанські Хутори ракетним обстрілом зруйновано заклад освіти та будинок культури. 24 січня зранку російська армія обстріляла село Липці Харківського району: поранення отримали двоє волонтерів гуманітарної місії “Карітас”.  Усього за тиждень в області загинуло щонайменше троє цивільних людей, поранено — 10 осіб.

Донецька область. Під постійними обстрілами залишаються Бахмут, Вугледар, Авдіївка, Парасковіївка, Часів Яр. Важкі бої точаться на околицях Соледару. 23 січня ворог обстріляв з РСЗВ житловий квартал у місті Часів Яр. Загинула одна людина, поранено двоє. Пошкоджено щонайменше дев'ять багатоповерхівок, майже увесь мікрорайон залишився без світла та тепла.

Авдіївка, 25 січня, фото: Донецька ОВА

Авдіївка, 25 січня, фото: Донецька ОВА

24 січня росіяни обстріляли Костянтинівку — поранили 4 людини, серед них двоє дітей. У багатоповерхівках повилітали шибки, пошкоджені квартири. У Бахмуті пошкоджені міськрада, Палац культури, Центр надання соціальних послуг та котельня. 25 січня під обстріл потрапила психлікарня у Краматорську — уже вчетверте за рік. У медичному закладі перебувало близько двадцяти людей. На щастя, ніхто не постраждав. 28 січня ворог знов ударив по Костянтинівці: пошкоджено 4 багатоповерхівки, готель, гаражі та цивільні автівки. Загинуло троє цивільних, 14  —  дістали поранень. Усього за тиждень в Донецькій області убито щонайменше 19 людей, поранено — 56.

Костянтинівка, 28 січня, фото: Донецька ОВА

Костянтинівка, 28 січня, фото: Донецька ОВА

Херсонська область. 24 січня армія РФ обстріляла пологовий будинок, школу та поліклініку у Херсоні. “Пацієнток у приміщеннях не було, лише медичні працівники. За попередньою інформацією, ніхто не постраждав, —  повідомили в ОВА. — Немає постраждалих й у школі та поліклініці, але у будівлях вибиті вікна, двері, також уламки російського снаряда поцілили у газову трубу”. За тиждень, що минув, у Херсонській області загинуло 2 цивільних осіб, поранень дістали 29 людей.

Сумська область. 23 січня у селі Кучерівка Есманьської громади під обстріл потрапила родина з трьома дітьми. Вони бігли до сусідського підвалу, коли поблизу вибухнув снаряд. Дорослі накрили собою дітей. Мама та дідусь загинули, тато й бабуся поранені. Крім того, російські військові обстріляли житлові будинки та залізницю у Ворожбі. Десять снарядів розірвалися в центрі міста. Було пряме влучання у багатоквартирний будинок. 

Запорізька область. Окупанти майже щодня обстрілюють цивільну інфраструктуру у Гуляйполі, Чарівному, Малих Щербаках, Кам'янському, Степовому, Комишувасі, Оріхові, Новоданилівці, Новоандріївці, Малій Токмачці тощо. 25 січня внаслідок ракетного удару по Запоріжжю загинула жінка. 26 січня ворог наніс 2 ракетні удари (попередньо ракетами С-300) по Павлівській громаді Запорізького району. Було пошкоджено один з об’єктів енергетичної інфраструктури. Того ж дня російська артилерія накрила церкву в Оріхові, а в Гуляйполі —  медичний заклад та приватні будинки. 27 січня російські військові атакували кілька об’єктів інфраструктури в Запоріжжі. Одна людина була поранена.

• Щонайменше 1376 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії Російської Федерації, повідомляє Офіс Генерального прокурора. Станом на ранок 29 січня 2023 року загинуло — 459. Поранено — понад 917. Цифри не остаточні. Триває робота з їх встановлення в місцях ведення бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях.

• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 29 січня 2023 року ініціативою зафіксовано 31459 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

Глобальна правозахисна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) щодня фіксує злочини, вчинені армією РФ на території України © Сергій Приткін

 Поділитися