MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Викрадені старшокласники, обстріли житлових районів, обмін полоненими — підсумки тижня

05.02.2023   
ХПГ-інформ
Ворог обстріляв житлові квартали у Краматорську, Харкові, Херсоні; з російського полону звільнили 116 українців; правоохоронці розшукують 347 дітей — найважливіше за тиждень, що минув.

Наслідки обстрілу Харкова 5 лютого 2022 року, фото: телеграм-канал Олега Синєгубова

Наслідки обстрілу Харкова 5 лютого 2022 року, фото: телеграм-канал Олега Синєгубова

• 1 лютого близько десятої вечора російська ракета “Іскандер-К” поцілила по житловому кварталу у місті Краматорськ Донецької області. Один багатоквартирний будинок був ущент зруйнований, 8 — пошкоджені. Наступного дня російські військові завдали ще двох ударів ракетними системами С-300, завдавши руйнувань 13 двоповерховим та трьом чотириповерховим будинкам, дитячій поліклініці, школі, пошкодивши гаражі та автівки. “Кількість жертв російського удару по Краматорську зросла до 4 загиблих і 18 поранених. 2 людини були врятовані з-під розвалин”, — повідомив очільник Донецької ОВА Павло Кириленко.

Наслідки обстрілу Краматорська 1 лютого 2022 року, фото: Донецька ОВА

Наслідки обстрілу Краматорська 1 лютого 2023 року, фото: Донецька ОВА

• Російська армія продовжує обстрілювати історичний центр Харкова. Вночі 29 січня ворожа ракета С-300 влучила у житлову чотирьохповерхівку в Київському районі. Було зруйновано верхні поверхи та дах будинку, зайнялася масштабна пожежа. Загинула одна жінка, троє людей дістали поранення. 15 мешканців будинку довелося евакуювати.  

5 січня о пів на дев’яту ранку російська армія знову вдарила двома ракетами по центру міста. За інформацією Суспільного, одна з ракет влучила під фундамент житлової чотириповерхівки: вилетіли шибки, вибуховою хвилею пошкодило автівки. Четверо мешканців будинку отримали травми. Інша ракета поцілила в центральний корпус Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова: три поверхи зруйновані. Поранення отримав охоронець. 

Наслідки обстрілу Харкова 5 лютого 2022 року, фото: телеграм-канал Олега Синєгубова

Наслідки обстрілу Харкова 5 лютого 2022 року, фото: телеграм-канал Олега Синєгубова

Взагалі протягом тижня росіяни активно обстрілювали Харківську область: Куп’янськ, Вовчанськ, Стрілечу, Дворічну та інші прикордонні населені пункти Харківського, Чугуївського та Куп’янського районів. Так 3 лютого російська армія обстріляла місто Барвінкове Ізюмського району — загинули двоє братів 49 та 42 років. Їхній 70-річний батько отримав поранення. 

В Ізюмі вісім підлітків зазнали поранень внаслідок вибуху протипіхотної міни “пелюстка”. “3 хлопці й 5 дівчат. Вік: 14-17 років. Ураження мають семеро. У однієї з дівчат психологічна травма. Надана первинна екстрена допомога, — повідомив заступник міського голови Ізюма Володимир Мацокін. — …Підліток носив міну в кишені, яку знайшов в с. Сулигівка. Потім вирішив показати друзям. Результат відомий”. 

• 29 січня російська армія вкотре масовано обстріляла житлові квартали Херсона. Пошкоджено Херсонську обласну клінічну лікарню, школу, автостанцію, поштове відділення, банк та житлові будинки. Загинуло троє цивільних, шестеро людей зазнали поранень. “Серед постраждалих — медсестра, яка на момент російської атаки знаходилася в обласній лікарні. Жінку прооперували, вона отримала поранення середнього ступеня тяжкості”, — повідомили в Херсонській ОВА. Загалом ворог щодня обстрілює Херсон та область десятки разів. 

Херсон, 29 лютого 2022 року, фото: Суспільне

Херсон, 29 лютого 2022 року, фото: Суспільне

• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 5 лютого 2023 року ініціативою зафіксовано 31833 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

• 4 лютого з російського полону звільнили 116 українців. Як зазначили в Офісі Президента, серед звільнених — оборонці Маріуполя, херсонські партизани, снайпери з Бахмутського напрямку та інші наші герої. “Крім того, нам вдалося повернути тіла загиблих іноземних волонтерів-добровольців — Крістофера Метью Перрі та Ендрю Тобіаса Метью, а також тіло загиблого воїна-добровольця — українця, який служив у Французькому іноземному легіоні та після початку повномасштабного російського вторгнення повернувся захищати Україну — Кулика Євгенія Олеговича”, — повідомив голова ОП Андрій Єрмак. Загалом за рік повномасштабної війни з російського полону вдалося повернути 1762 українців і українок.

Українці, що повернулися з полону 5 лютого 2022 року, фото: Офіс Президента

Українці, що повернулися з полону 5 лютого 2022 року, фото: Офіс Президента

• Інститут масової інформації зафіксував у січні 10 злочинів проти свободи слова в Україні. Цікаво, що дев’ять із них вчинила Росія проти українських медіа і журналістів. “Серед російських злочинів — викрадення, обстріли та поранення журналістів, кіберзлочини, а також вимкнення українського мовлення, закриття медіа внаслідок війни РФ проти України. Водночас ІМІ зафіксував один випадок порушення свободи слова, за який відповідальні громадяни України. Це випадок інтернет-тиску”, — йдеться у повідомленні. 

Ілюстрація: Інститут масової інформації

Ілюстрація: Інститут масової інформації

• З 24 лютого минулого року українські правоохоронці отримали 9631 звернення щодо зникнення безвісти 9764 дітей. Таку інформацію озвучив заступник начальника Управління ювенальної превенції Національної поліції Ярослав Шанько. Він заявив: “Незважаючи на численні заклики міжнародних інституцій щодо неухильного дотримання міжнародного законодавства, злочини, які вчиняються РФ відносно українських дітей щодня збільшуються”. З моменту впровадження воєнного стану на території України до Національної поліції надійшло 9631 звернення про зникнення безвісти 9764 дітей. На даний момент 347 дітей перебувають в активному розшуку. З них 323 дитини пропали на території ведення бойових дій. 

• Окупаційна влада вивозить українських старшокласників до Росії — нібито для складання шкільних іспитів, повідомляє Центр національного спротиву. Тільки з Лисичанська до Єлабуги (республіка Татарстан) було вивезено півсотні українських одинадцятикласників. В Росії вони готуватимуться до складання єдиного державного іспиту (рос. ЕГЭ). Також їм пообіцяли безкоштовне навчання у тамтешніх вищих навчальних закладах. “Мета всіх цих заходів — асиміляція молоді, а отже знову йде мова про етноцид українців й нищення самоідентифікації, — вважають у Центрі національного спротиву. — Водночас такий приклад демонструє, що самі росіяни не вірять, що ТОТ — це рф, а отже необхідно їхати складати державні іспити на території росії”. 

Тим часом до України вдалося повернути 16 українських дітей, яких під час окупації росіяни вивезли з Херсонської області, повідомляє Радіо Свобода. “Найменшій дитині — вісім років. Дітей викрали з Херсонщини та утримували в РФ та в окупованих містах. Більшість з них вивезли під приводом ‘оздоровлення’. Операцію з повернення організували волонтери з Save Ukraine”, — йдеться в повідомленні.

Фото: Радіо Свобода [діти повернення росія]

Фото: Радіо Свобода

• Офіс Генерального прокурора розслідує 90 злочинів незаконного переміщення громадян України з тимчасово окупованих територій за період з початку повномасштабної війни, повідомляє ZMINA. Йдеться як про депортацію до Росії, так і про переміщення у межах окупованої частини України. У відповіді на запит видання Офіс генпрокурора повідомив, що 48 таких проваджень відкрито у Херсонській області, 33 — у Донецькій, шість — у Запорізькій і ще три — у Луганській. 18 кримінальних проваджень відкрито за фактами депортації дітей. Кількість відкритих проваджень, зазначають у Центрі прав людини ZMINA, може не відображати реальної кількості потерпілих або кількості епізодів депортації. 

Фото: Укрінформ [депортація росія біженці]

Фото: Укрінформ

• 116 місце зі 180 у рейтингу Індексу сприйняття корупції за підсумками 2022 року — такі висновки організації Transparency International щодо України. Наша держава набрала тридцять три бали зі ста — це найкращий показник, якого досягала Україна з часу запуску оновленої методології СРІ. За останнє десятиріччя цей показник зріс на 8 балів. “З-поміж сусідів Україна надалі вище за росію — країна-терорист у 2022 році втратила 1 бал і з 28 балами посідає 137 місце у списку. Крім цього, знову знизилися бали Угорщини — 42 бали (-1, 77 місце) та російської сателітки білорусі. Остання цьогоріч втратила 2 бали”, — йдеться в повідомленні на сайті української філії Transparency International.

Ілюстрація: Transparency International

Ілюстрація: Transparency International

 Поділитися