Права Людини в Україні

http://khpg.org/index.php?id=1182329670


20.06.2007 | Юрій Чумак
Громадянське суспільство

Громадські слухання – важливіша складова нового Статуту Харкова: чи буде влада слухати громаду?

   

19 червня депутат Харківської міськради Марк Воронов провів прес-конференцію, присвячену поточним результатам діяльності робочої групи, яка обговорює проект нової редакції Статуту територіальної громади м. Харкова.

Марк Воронов відзначив, що Статут міста прийнятий ще в 2000 році, і до недавнього часу це був, «фактично документ для внутрішнього користування чиновників».

Для того, щоб ця ситуація не повторилася, сьогодні його розробники, вносячи зміни до документу, намагаються максимально довести до відома харків’ян проект нової редакції Статуту, який, як зазначив один із журналістів, «по суті, є паспортом територіальної громади». 5 листопада 2006 р. була створена робоча група з розробки пропозицій щодо внесення змін і доповнень до Статуту.

Зараз проект нового Статуту опублікований в газеті Харківської міськради «Харківські ізвєстія» накладом у 300 тис. екземплярів. Крім того, розміщений він і на сайті міської ради (див. http://www.city.kharkov.ua/?page=hotten/programm/ustavn2007). Таким чином, всі охочі городяни можуть взяти участь в обговоренні нового Статуту, щоб внести свої зауваження і пропозиції.

Особливу увагу учасники прес-конференції надали темі громадських слухань: процедурі їх проведення, питанню, хто повинен їх ініціювати, а також – проблемі, що стосується враховування результатів слухань міською владою при затвердженні остаточного рішення.

М. Воронов зауважив, що необхідно чітко регламентувати процедуру реалізації права громадян на проведення громадських слухань. «Регламентувати, але не ЗАрегламентувати», – підкреслив депутат міської ради.

Він повідомив, що ним запропонована концепція поділу громадських слухань на загальміські та районні. За словами М. Воронова, є проблеми, що стосуються розвитку й життєдіяльності всього міста в цілому, і, природно, їх необхідно обговорювати в рамках загальміських громадських слухань. Але є й питання локального рівня, які цікавлять досить обмежене коло людей.

Він також відзначив, що раніше право ініціювання проведення громадських слухань належало тільки населенню, а в чиновників міськради такого права не було. Нова редакція Статуту припускає ініціювання громадських слухань і з боку міської влади, при цьому, на думку М. Воронова, достатньо, щоб таке право було тільки в міського голови. За його словами, інші чиновники не повинні мати таке право. Вони можуть ініціювати їх, але на правах звичайних членів територіальної громади Харкова, шляхом збору підписів.

М. Воронов також зауважив, що в минулій редакції Статуту міська рада мала право видавати або не видавати дозвіл на проведення громадських слухань. На думку М. Воронова, у новій редакції Статуту необхідно вказати, що якщо потрібна кількість підписів зібрана (для районних слухань – 50, для загальміських – 500), то секретар міськради зобов’язаний погодити проведення слухань.

За словами М. Воронова, на наступному тижні робоча група обговорить проект Статуту, і, якщо буде досягнутий певний правовий консенсус, то цей документ буде запропонований для обговорення депутатів міської ради.

До речі, у Харкові ініційоване й громадське обговорення Статуту міста, організатором якого виступила неурядова організація «Фонд місцевої демократії». Організатори запрошують всіх небайдужих приєднатися до ініціативної групи з громадського обговорення Статуту територіальної громади міста. До складу групи входять незалежні експерти, громадські лідери, представники ЗМІ та неурядових організацій.

Завдання, які ставить перед собою ініціативна група:

• Запропонувати закріпити в Статуті ті положення і нормативні процедури, які максимально дадуть можливість членам територіальної громади захищати свої права та без перешкод користуватися ними.

• Передбачити в новому Статуті нормативне закріплення унеможливлення корупційних дій представниками влади та виписати чіткі механізми контролю громади за діями місцевої влади.

• Завершити громадське обговорення Статуту проведенням громадських слухань.

Перше засідання ініціативної групи пройде 20 червня в 17.00 в приміщенні «Фонду місцевої демократії» за адресою: Харків, пл. Р.Люксембург, 10.

Організатори зазначають, що пропозиції до Проекту Статуту бажано приносити у письмовому варіанті або направляти електронною поштою на адресу:

[email protected]

 

Рекомендувати цей матеріал