MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Ордер для Путіна: що кажуть експерти та чи врятує Президента РФ міжнародний імунітет?

Чому МКС обрав злочин, скоєний проти українських дітей? Чи імунітет захистить Путіна від лави підсудних? Що відбувалося з іншими очільниками країн, які отримували ордери на арешт? — Ми зібрали заяви експертів, поговорили з директором ХПГ Євгеном Захаровим і спробували в усьому розібратися.

Новини

До співробітників Меморіалу в Москві прийшли з обшуками

21.03.2023
Обшукують Яна Рачинського, Микиту Петрова, Олександра Гур’янова, Ірину Островську, Галину Йорданську, Олену Козлову, Олександру Поліванову та інших меморіальців. Обшуки проходять у справі щодо так званої “реабілітації нацизму”. Після обшуків меморіальців мають повезти на допит до слідчого комітету.

Ордер на арешт Путіна, реєстровані партнерства, примусова евакуація — підсумки тижня

19.03.2023
Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Володимира Путіна; у Верховну Раду подано законопроєкт про інститут реєстрованих партнерств; двох українських жінок та шістьох дітей вдалося повернути із полону в Сирії — найважливіше за тиждень, що минув.

‘Війну не обнулити’ — дайджест російських протестів

16.03.2023
“Прямо зараз ми не здатні зупинити війну, але це не означає, що ми безсилі. Я хочу, щоб кожен із вас задумався, що може зробити особисто він. Відповідь ‘нічого’ не приймається”, — заявив на суді Дмитро Іванов. Його засудили до восьми з половиною років колонії.

Вироки без доказів: кримського політв’язня Аметхана Абдулвапова засудили до 10,6 років ув’язнення за ‘тероризм’

15.03.2023
Як повідомляють правозахисники, за рік повномасштабної війни сумарний термін жертвам політично вмотивованих переслідувань у Криму склав майже 700 років. Усупереч нормам міжнародного права, щонайменше 15 кримських політв’язнів були етаповані у виправні колонії РФ.

Звіт за результатами моніторингового візиту до ДУ ‘Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)’

15.03.2023
Монітори отримали скаргу на ненадання медичної допомоги та відсутність належного лікування. Камери-палати медчастини установи потребують ремонту.

Гутаперчева пам’ять

14.03.2023
Окупаційна влада Маріуполя намагається змінити ідентичність українських дітей. Школярів змушують підіймати прапор і слухати гімн Росії, в школах з’являються стенди з “героями ДНР”, а студентів закликають терміново стати на військовий облік.

Митці не/повертаються: Мінкульт вимагатиме дані про військовий облік для виїзду за кордон

13.03.2023
МКІП видаватиме лише ‘лист сприяння’, а остаточне рішення щодо дозволу на виїзд ухвалюватимуть прикордонники. Що спричинило таке посилення контролю, чи загрожує влада окремої групи людей правам людини і чи дійсно існують ‘люди-митці’ й ‘люди-воїни’ — коротко у статті.

Суд над Буткевичем, ім’я героя, масований обстріл — підсумки тижня

12.03.2023
Українського правозахисника та журналіста Максима Буткевича у так званій "ЛНР" засудили до тринадцяти років ув’язнення; СБУ підтвердила особу розстріляного росіянами українця, що перед смертю каже: ‘Слава Україні!’; вдалося повернути додому ще 130 полонених — найважливіше за тиждень, що минув.

Звіт за результатами моніторингового візиту до ДУ ‘Закарпатська установа виконання покарань (№9)’

11.03.2023
Нестача персоналу та обладнання в медчастині установи призводить до порушення права в’язнів на медичну допомогу.

‘Ми маємо діяти’, — гендиректор МАГАТЕ

10.03.2023
Гроссі закликав до створення зони безпеки навколо ЗАЕС в Енергодарі, яка перебуває під контролем РФ. “Кожен раз ми кидаємо кубик. І якщо ми дозволимо цьому продовжуватись раз у раз — то одного дня удача відвернеться від нас”, — сказав він 9-го березня.

Публікації

Рішення Комітету Міністрів Ради Європи щодо групи справ ‘Пєтухов (№ 2) проти України’

20.03.2023
У Комітеті міністрів запропонували українській владі надати додаткову інформацію про функціонування механізму перегляду для довічно ув’язнених, зокрема деталі адміністративної та судової практики. Публікуємо переклад рішення.

У Ради Європи є питання щодо адекватності та доступності новоствореного механізму перегляду довічних вироків в Україні

20.03.2023
Публікуємо переклад заяви Комітету Міністрів Ради Європи щодо виконання українським урядом рішення ЄСПЛ у справі Пєтухова (№2).

‘Моя евакуація нагадувала кадри з бойовика…’

18.03.2023
Російські військові облаштувалися за двісті метрів від будинку Степанії Гірчак. Її село розташоване на межі Миколаївської та Херсонської областей. Пані Степанія розповідає про те, як місяць просиділа у льосі, про нічні бомбардування і те, як односельці підтримували одне одного.

‘Ми виживали завдяки допомозі людей…’

18.03.2023
У 2014 році мешканка Бахмуту Людмила Чижова поховала двох синів та шестирічну онучку, серце якої не витримало переляку. У 2022 році Людмила та її глухонімий чоловік були змушені евакуюватися. Великий ‘Ікарус’ маневрував між обстрілами, підбираючи дорогою людей.

‘Росіяни стріляли абикуди, зруйнували інтернат для дітей’

17.03.2023
У Краматорську, за інформацією міськради, за рік війни російські війська пошкодили та знищили 111 об’єктів інфраструктури — школи, дитсадки, навчальні заклади. Свідком цих подій був мешканець міста Савченко Володимир.

Катували електрострумом й називали це ‘дзвінком Путіну’

17.03.2023
Від 24.02.2022 представники РФ неодноразово порушували норми міжнародного права, вчиняли воєнні злочини на території України й могли вчиняти злочини проти людяності. Такого висновку дійшла Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні.

‘Імовірність притягти до відповідальності Росію зросте після її поразки’. Інтерв’ю Євгена Захарова ‘Детектору медіа’

14.03.2023
У інтерв’ю директор Харківської правозахисної групи розповідає, чому, на його думку, Нобелівську премію миру сприйняли в Україні неправильно та хто з українців зможе отримати частину премії “Меморіалу”.

‘Дітей з реанімації на апаратах спускали до підвалу’

13.03.2023
На початку війни жителька Лисичанська Юлія разом із сином ховалася від російських бомбардувань у підвалі лікарні. Але ситуація в місті ставала дедалі гіршою: посилювалися бомбардування, зникли харчові продукти та медикаменти. Її будинок зруйновано, а в будинку батька оселилися російські військові.

‘Снаряди летіли без кінця і краю...’

12.03.2023
Мешканка Сєвєродонецька Валентина Тулінцева працювала у проєктному інституті “Хімтехнології”. З міста, де в неї було все, вона змушена була евакуюватися з онкохворою сестрою, онуком та улюбленим собакою.

‘У шоковому стані я свою дитину мало не віддав…’

08.03.2023
Під час обстрілу росіянами вокзалу у Краматорську, Вадим із дружиною та дитиною перебували в евакуаційному поїзді. Його дружина зазнала тяжкого поранення. На щастя, її вдалося врятувати.

Ліки від фанатизму. Аркадій Даваров — про ілюзію цінностей

06.03.2023
Здавалося б, що може бути страшніше за фанатизм, коли на нього дивишся з боку?

На побитих машинах було написано ‘Діти’

06.03.2023
З перших днів війни місто Чернігів зазнавало жорстоких бомбардувань з боку російської армії. Оксана Шевель, яка жила у смт Куликівка неподалік Чернігова, розповідає про важку гуманітарну обстановку, колони біженців та роботу у волонтерському штабі.