MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Наші показники правової допомоги у 2021 році:

Громадською приймальною ХПГ надано 2494 консультацій, велося 69 справ в судах, виграно 34. Підготовлено 6 заяв до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) за статтею 6 п.1 Конвенції.

Центр стратегічних справ ХПГ вів 211 стратегічних справ, в тому числі 113 справ в національних судах та 98 в ЄСПЛ. В національних судах було 56 нових справ, виграно 35 справ, програно 11. В ЄСПЛ виграна 41 справа, подано 43 нових заяви, здійснено 4 комунікації з Судом та 10 комунікацій з Комітетом міністрів Ради Європи.

Зруйновані домівки та долі на Чернігівщині

Одна потерпіла на прийомі розказувала, як її дочка та двоє онуків намагалися евакуюватися із захопленого села, нібито безпечною дорогою. На питання, з ким вона проживає зараз, жінка починає плакати. Їй більше ні з ким жити. Команда ХПГ повернулася із поствоєнної Чернігівщини.

Новини

Пошрамовані обличчя українських міст: Росія знищує історичний центр Маріуполя

28.11.2022
Російська армія продовжує цілеспрямовано руйнувати українські міста й знищує історичний центр Маріуполя. Глобальною правозахисною ініціативою “Трибунал для Путіна” станом на 28 листопада було зафіксовано щонайменше 132 атаки на історичні пам’ятки України. Житлові будівлі російська армія атакувала 9 946 разів.

Розстріляли й кинули до одної ями: на Херсонщині знаходять нові поховання — Donbas Frontliner

28.11.2022
На деокупованій Херсонщині знаходять нові свідчення воєнних злочинів. Так, у селі Львівські Отруби знайшли розстріляну родину. Мати і син завинили лише тим, що мешкали навпроти двору, де розташувалися російські військові.

Борис-Романченко-штрассе: у Лейпцигу вулиця носитиме ім’я загиблого від російської ракети харків’янина

26.11.2022
На цій вулиці розташовано російське консульство.

За 5 днів у Херсоні загинуло 15 людей через російські обстріли — Херсонська міськрада

26.11.2022
Минула доба принесла нові жертви в деокупованому місті. Наразі відомо про 2 загиблих та 10 поранених за 25 листопада.

Україні знадобляться роки для розслідування всіх випадків зникнень людей — Метью Холідей

25.11.2022
Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти стверджує, що має достатньо ресурсів, аби допомогти Україні належним чином розслідувати зникнення й опрацювати десятки тисяч необхідних зразків, навіть якщо розслідування триватиме роками.

ФСБ планувала вторгнення до Молдови та її анексію — Центр ‘Досьє’ Ходорковського

22.11.2022
Заснований Ходорковським центр ‘Досьє’ оприлюднив розслідування, у якому аналізується відео з вечірки на честь високопоставленого працівника ФСБ Дмитра Мілютіна.

У США говорять про ‘системність’ злочинів Росії на фоні визнання її державою-терористом з боку НАТО

22.11.2022
21 листопада. НАТО погоджується створити спеціальний Міжнародний трибунал щодо російської агресії та визнає Росіє державою-терористом. В Держдепартаменті США говорять про наявні механізми притягнення найвищого керівництва Росії до відповідальності.

Позасудові затримання й насильницькі зникнення на Херсонщині — дослідження Conflict Observatory

21.11.2022
Позасудові затримання й насильницькі зникнення під час російської окупації Херсонщини проводилися цілеспрямовано. Такого висновку дійшли в Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров’я.

Внаслідок російської агресії в Україні може зникнути понад 80 видів тварин — UAnimals

21.11.2022
З початку повномасштабного вторгнення росіяни вбили вже понад 10 000 000 тварин. Більше 80 видів тварин опинилися під загрозою зникнення.

Всесвітній день дитини як іспит на дорослість

20.11.2022
63 роки тому було прийнято декларацію прав дитини, а ще через 30 років — конвенцію про права дитини. В Україні після 24 лютого ці дати, схоже, сприймаються по-іншому: від початку вторгнення Росії щонайменше 437 дітей загинули.

Аналітика

Червоним по чорному. Палімпсести історії

Історія кожної країни складається з білих сторінок, всіяних чорноземом дат. Дати зазвичай вчать у школах, за ними складають іспити, їх виносять на газетні шпальти та в шпаргалки-бомбочки — аби не забути. Іноді дати виносять із запилюжених архівів і ховають у вогні. Зазвичай це відбувається вночі або передує втечі з міста. Зазвичай це називають похороном історії.

Українські діти в Росії: порушення Женевської конвенції і злочин геноциду

Дитяча тема єдина викликає у стомленого війною російського глядача виключно позитивні емоції: дивіться, мовляв, які ми герої та рятівники. Тому росіяни самі ретельно документують власний геноцидний злочин, показуючи всьому світу і наявність політичної доктрини, і системність, і масштаб власних злочинних дій.

Залишатися людиною за нелюдських умов

Зло, яке чинить Росія, багатовекторне. Країна-терорист, що вбиває людей і знищує міста, намагається підважити загальнолюдські цінності. Засудження конкретних вчинків представників РФ може допомогти доносити правду, не вдаючись до дегуманізації.

Сумнівна надія на звільнення

Нові закони про дострокове звільнення для довічників насправді не дають їм реального шансу звільнитися, бо вимагають від засуджених “відсидіти” 35-40 років лише щоб мати право просити про звільнення.

Вони прагнули фашизму. Вони його отримали

Хто винен у тому, що Росія дійшла фашизму? Найпростіша відповідь — Путін. Він, звичайно, винен, — але крім нього, до цього вела і величезна кількість інших людей, які не обов'язково свідомо йшли в цьому напрямку. Маса людей сумувала за Імперією, за “сильною рукою”, за міфічним Сталіним.

Нічия вина. Аркадій Даваров — про боротьбу за покаяння

Спочатку треба визнати, що є руйнівні наслідки твоїх минулих рішень, дій, слів чи їхньої відсутності. Потім подивитися на це чесно, не вигороджуючи себе виправданнями. Далі найважче: продовжувати бачити це, переживаючи всю гаму негативних почуттів, аж до пекучого сорому та огиди до себе.

Страта зека

Показова страта членами ПВК “Вагнер” російського найманця Євгена Нужина, який раніше здався у полон ЗСУ, призвела до звинувачень росіянами у недотриманні нашою країною міжнародних угод.

‘Мене прозвали Безстрашний, бо я закривав вікна у сховищі під обстрілами’, — маріуполець, який одразу після евакуації пішов до ЗСУ

Юрій Камінський прожив у Маріуполі під час війни майже місяць. Він пригадує, що довелося пережити йому і його родині.

Відповідальність за обстріл об’єктів енергетичної інфраструктури

Обстріли інфраструктури супроводжувалися заявами вищих посадових осіб РФ, котрі підтверджували, що ці об’єкти були цілями обстрілів і вони усвідомлювали, що це об’єкти цивільної інфраструктури.

Купки цегли, змішані із шифером. Як ми тиждень документували у Сумській та Харківській області

Медіадиректор ХПГ рефлексує про побачене в Охтирці, Тростянці та північній Харківщині. Під час поїздок 24-28 жовтня ХПГ зібрала від мешканців сотні заяв на правову та гуманітарну допомогу та зафіксувала поствоєнні руйнування.