MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Про Харківську правозахисну групу

12.12.2022   
Місія, цінності, діяльність, досягнення Харківської правозахисної групи (ХПГ).

Харківська правозахисна група (ХПГ) — одна з найстаріших українських правозахисних організацій, яка бере свої витоки з дисидентського руху 70-80-х років. ХПГ відома з 1988-го року як правозахисна група харківського “Меморіалу”.

Місія ХПГ — захищати права людини та основні свободи від посягань з боку держави, а також допомагати державі в утвердженні та захисті цих прав і свобод.

Незважаючи на прив’язку до Харкова у назві, робота Харківської правозахисної групи розповсюджується на всю Україну.

Дата створення ХПГ як юридичної особи: 10 листопада 1992 року

Брендинг ХПГ: горизонтальний логотип, вертикальний логотип, векторні логотипи

Що ми робимо?

  • Безоплатна правова допомога. За 30 років роботи через приймальню ХПГ пройшли десятки тисяч людей. Будь-хто може звернутися до нас за юридичною консультацією.
  • Захист прав у суді. Штатні та позаштатні юристи ХПГ представляють у судах постраждалих від порушень прав людини.
  • Медіа. У медіавідділі Харківської правозахисної групи працюють журналісти, які щодня пишуть про права людини. Експерти ХПГ аналізують законопроєкти, дії державних органів, системні проблеми з правами людини, і пишуть про це на нашому сайті українською та англійською. Наша колекція текстів про права людини в Україні англійською мовою є найбільшою у світі.
  • Європейський суд з прав людини. ХПГ була піонером у зверненні до Європейського суду, подала більше 650 заяв та виграла в ньому понад 150 справ, не програвши жодної. Хоча розгляд справи може тривати десяток років, рішення ЄСПЛ проти України кардинально змінили судову практику та допомогли багатьом людям, чиї права були порушені державою.
  • Освіта. Наші тренінги та школи з прав людини допомогли багатьом людям стати успішними правозахисниками, адвокатами, суддями, працівниками державних органів та міжнародних організацій.
  • Просування змін. Експерти ХПГ пропонують зміни до існуючих законів та розробляють нові.
  • Історія правозахисного руху. ХПГ є єдиною громадською організацією в Україні, яка понад 30 років досліджує історію правозахисного руху в Україні. Зокрема, підготовлено близько 350 біографій учасників руху, більше 200 інтерв'ю з ними та опубліковано їхні твори. Більше інформації є на наших сайтах museum.khpg.org та library.khpg.org.

Серед досягнень ХПГ — успішна кампанія щодо скасування смертної кари в Україні, участь у створенні та лобіюванні Кримінального процесуального кодексу, системи безоплатної правової допомоги, закону “Про доступ до публічної інформації”. ХПГ часто оплачувала роботу кваліфікованих адвокатів у гучних судових процесах, серед останніх — дифамаційний позов Віктора Медведчука проти Вахтанга Кіпіані через книжку “Справа Василя Стуса”.

Особливу увагу ми приділяємо захисту прав ув’язнених — тих, кому зазвичай більше ніхто не може допомогти. За активної участі ХПГ були криміналізовані катування в Кримінальному кодексі. ХПГ підготувала “тіньові” доповіді до III, IV, V, VI, VII періодичних доповідей держави до Комітету ООН проти катувань. Більшість рекомендацій ХПГ були використані та здійснені державою. У 2003-му році був створений Центр стратегічних справ ХПГ, юристи якого щороку ведуть у середньому 200 справ в національних судах та Європейському суді з прав людини.

Колишні працівники Харківської правозахисної групи є серед відомих адвокатів, суддів Верховного Суду, посадовців Мін’юсту, працівників міжнародних та міжурядових правозахисних організацій.

Цінності ХПГ

  • Гуманізм і співчуття. Ми маємо намір захистити жертв порушень прав людини, надати їм допомогу, у першу чергу — членам вразливих груп, впливати на державу і громадську думку у цілому щодо цієї допомоги.
  • Толерантність. Ми толерантні до всіх людей: один до одного, до клієнтів, до партнерів. Ми толерантні до всіх осіб, які належать до соціально вразливих груп, до стигматизованих спільнот. Ми розширюємо розуміння поняття толерантності.
  • Професіоналізм. Ми надаємо якісну безоплатну допомогу жертвам у захисті їхніх прав та основних свобод на рівні найвищих стандартів у цій сфері послуг. Ми постійно підвищуємо свій професійний рівень і не тільки обмінюємося досвідом із колегами, але й організовуємо правову освіту молодих фахівців. Дотримання професійної етики — це основа нашої роботи.
  • Відкритість (прозорість). Ми є відкритою і прозорою організацією, яка працює на благо українського суспільства. На своєму сайті ми регулярно публікуємо матеріали про нашу діяльність і про реалізацію грантів, програм і проєктів. Кожен може приєднатися до роботи організації.
  • Взаємна довіра. Робота у дружньому колективі однодумців, із якими можна розділити свої ідеї (думки). У колективі, де є повага і немає місця підлості і лицемірству, де кожен готовий прийти на допомогу ближньому, і де ти відчуваєш себе членом великої, дружньої родини. А також повага до оточуючих і клієнтів, толерантність і доброзичливість, дотримання кодексу честі — бути чесним і чуйним до колег і до клієнтів.
  • Творча самоорганізація співробітників. Це можливість самостійно генерувати нові ідеї і втілювати їх у життя. Це право обирати власний шлях для вирішення проблем, що виникли в роботі. Це можливість діяти на свій розсуд у межах тих цілей, які ставить організація перед собою.
  • Чесність і безстрашність. Ми найстаріша правозахисна організація в Україні, і саме принцип чесності з оточуючими нас людьми та безстрашність у захисті прав людини допомагає нам працювати і дотепер.
Memorial

Із моменту заснування Харківська правозахисна група є частиною Міжнародного Меморіалу

FIDH

У 2022 році організація була прийнята до Міжнародної федерації з прав людини (FIDH)

T4P

ХПГ є співзасновником ініціативи T4P (Трибунал для Путіна)

Війна в Україні

Від початку російського вторгнення 2022 року наш офіс у Харкові припинив роботу, а частина працівниць і працівників — евакуювалася до інших регіонів України або за кордон. Проте, ми швидко почали працювати знову.

Війна кардинально змінила фокус нашої роботи. Серед українських організацій ми мали чи не найбільше досвіду у документуванні воєнних злочинів під час війни на сході України. Ми відкрили заново спеціальну базу даних, розроблену у 2017-2018 роках, у якій почали фіксувати численні порушення міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права, починаючи з 24 лютого.

У березні 2022 ХПГ стала співзасновницею ініціативи T4P, яка об’єднує понад два десятки організацій для притягнення Росії до відповідальності за вчинені злочини. Ми розробили сайт ініціативи на 7 мовах, де наживо доступна статистика з нашої бази даних. Зібрані під час документування дані стають основою для подання справ до Міжнародного кримінального суду в Гаазі та інших органів.

Крім документування ми почали залучати кошти благодійників зі Сполучених Штатів та інших країн для допомоги постраждалим від війни. У 2022 році сотні людей отримали від нас гуманітарну та благодійну допомогу. Для допомоги постраждалим ми почали залучати кваліфікованих психологів.

У рубриці “Голоси війни” ми збираємо наші численні інтерв’ю з постраждалими та свідками війни. Ці історії не лише фіксують вчинення воєнних злочинів російською армією, але також демонструють людський вимір війни, показуючи випробування та особисті трагедії, які довелося пережити мешканцям Маріуполя, Харкова та інших частин України. Ці інтерв’ю стануть основою для друкованих збірок та фільмів.

Робота ХПГ у числах

650+ заяв 150+ справ 2 500 скарг
подано до Європейського суду з прав людини виграно в Європейському суді з прав людини розглядає приймальня ХПГ за рік
200
стратегічних справ
1+ млн
користувачів
20-25 книг
розглядається в судах за рік відвідують наші сайти щороку видано та розповсюджено видавництвом ХПГ щороку

Питання-відповідь

У вас працюють тільки юристи?

Правозахисна організація — це не те ж саме, що юридична фірма, і “бути правозахисником” не завжди означає “мати юридичну освіту”. У нашому медіавідділі, наприклад, працює не менше людей, ніж у приймальні чи центрі стратегічних справ. Ми також створюємо сайти, працюємо з відео, займаємось архівуванням та іншою роботою, що потребує різних фахівців.

Меморіал отримав Нобелівську премію. Оскільки ХПГ є частиною Меморіалу, чи означає це, що ви отримали нагороду також?

Саме так. У 2022 році Нобелівську премію миру було присуджено Центру Громадянських свобод, Олесю Біляцькому та Міжнародному Меморіалу, українським відділенням якого є Харківська правозахисна група. Загалом, українці відігравали значну роль у дисидентському русі та створенні Меморіалу: на весь Радянський Союз припадало до 40% дисидентів із України. Тож нобелівський диплом та пам’ятна медаль Меморіалу є також і у нас.

Скільки коштують ваші послуги?

Ми завжди надавали і надаємо правову допомогу безоплатно. Часто ми самі допомагаємо матеріально через фонд “Людина і Право”. Ми не можемо вести комерційну діяльність за нашим статутом. Але нашу роботу можна підтримати фінансово, зробивши добровільний внесок.

Керівництво

Відповідно до статуту, Харківська правозахисна група має такі керівні органи:

  1. Загальні збори
  2. Рада
  3. Голова Ради
  4. Директор
  5. Ревізійна комісія

Члени Ради Харківської правозахисної групи:

  • Всеволод Речицький (Голова Ради)
  • Ольга Багалій
  • Вадим Воскресенський
  • Володимир Каплун
  • Олексій Коротаєв

Директор Харківської правозахисної групи — Євген Захаров.

Керівники основних структурних підрозділів:

  • Громадська приймальня — Таміла Беспала
  • Центр стратегічних справ — Геннадій Токарев
  • Інформаційний центр — Денис Волоха
  • Адміністративний відділ — Неллі Фурсова
 Поділитися