Права Людини в Україні

http://khpg.org/index.php?id=1288702305


02.11.2010
Вибори
джерело: www.opora.org.ua

Проміжний звіт ГМ ОПОРА: Голосування відбувалося в атмосфері суспільної недовіри

   

Проміжний звіт Громадянської мережі ОПОРА за результатами спостереження 31 жовтня - 1 листопада 2010 року

Громадянська мережа ОПОРА - позапартійна, неурядова організація. З 11 вересня ОПОРА розпочала кампанію довготермінового моніторингу силами 177 спостерігачів, які працюють у 24 областях України та в АР Крим. 31 жовтня за перебігом голосування та встановлення результатів волевиявлення громадян спостерігало 1003 представники організації на рівні ДВК та 425 - ТВК. ОПОРА закінчить виборчий моніторинг після оголошення офіційних підсумків виборів.

Загалом по Україні голосування відбувалося в атмосфері суспільної недовіри. Причиною цьому стали:

непоодинокі випадки друку додаткових накладів бюлетенів напередодні дня голосування; незбалансоване представлення суб’єктів виборчого процесу у комісіях різного рівня; острах з боку кандидатів щодо зняття з реєстрації напередодні дня голосування.

Громадянська мережа ОПОРА констатує, що день голосування відбувся з численними процедурними порушеннями та організаційними проблемами. Тому прозорість, чесність, конкурентність та демократичність виборів потрібно оцінювати, беручи до уваги висновки довготермінового спостереження.

Коротко про головне в день голосування

1. Непоодинокі організаційні проблеми, які фіксували спостерігачі ОПОРИ протягом дня голосування, можуть стати передумовою для оскарження результатів виборів на окремих дільницях, чи округах:

Невідповідність переданих бюлетенів для голосування по одномандатним виборчим округам, що призвело до зриву голосування на декількох дільницях та в 2-х округах відповідно. Таким чином, суб’єкти виборчого процесу матимуть підстави оскаржувати результати голосування на окремих дільницях.

Проставляння штампу «вибув» навпроти кандидатів чи політичних партій на окремих дільницях, що не були зняті з реєстрації. Тож, суб’єкти виборчого процесу, навпроти яких було поставлено штамп, можуть оскаржити дії комісії в суді та вимагати скасування результатів голосування на окремих дільницях.

Кількість бюлетенів, що передали ТВК дільничним комісіям, не відповідала кількості виборців та не співпадала для різних рівнів рад. Бюлетені надходили до ДВК в ніч з 30 на 31 жовтня, відповідно, члени комісії не могли уважно здійснити перерахунок. Це, фактично, дезорганізовувало ДВК, які не могли пояснити, звідки додаткові бюлетені, або яким чином виникла недостача.

Івано-Франківська обласна ТВК, прийнявши рішення про скасування реєстрації суб’єктів виборчого процесу, не встигла повідомити членів ДВК про необхідність поставити штамп «вибув» напроти кандидатів.

Виготовлення бюлетенів з помилками у прізвищах кандидатів, не правильно вказаними назвами партій, різними шрифтами.

 

Недотримання вимог закону щодо організації та проведення дня голосування, які в першу чергу свідчать про некомпетентність членів комісій та їх організаційну неспроможність:

13 % ДВК розпочали засідання раніше 7:00. Таким чином кандидати, їх довірені особи, спостерігачі та журналісти були позбавлені можливості засвідчити цілісність опечатаного сейфу та належного збереження виборчої документації.

Не всіх громадян, які повинні були голосувати на спеціальних дільницях, включили до списку виборців через безвідповідальність керівників медичних закладів та членів комісій.

Відсутність необхідної кількості кабінок на дільниці та велика кількість бюлетенів стали причиною порушення таємниці голосування, заповнення бюлетенів при третіх особах, формування черг, через які було зафіксовано випадки відмови від голосування виборців.

Недопущення спостерігачів та журналістів до виконання своїх обов’язків через безпідставні відмови в реєстрації.

Порушення в день голосування, що мали ознаки злочину, стосувалися спроб винести бюлетенів з приміщення для голосування, підкуп та підвіз виборців з приміщення для голосування, контроль за волевиявленням громадян з боку третіх осіб, фотографування бюлетеню тощо.

Підрахунок голосів подекуди триває досі (10:00 1 листопада) з наступних причин:

Запорізька міська ТВК прийняла рішення про технічну перерву до 14:00, чим заблокувала роботу членів ДВК, які не можуть залишити приміщення для голосування та бюлетені.

Члени ДВК в Обухівському районі Київської області, не орієнтуючись у процедурі голосування, протягом дня викидали контрольні талони від виданих виборцям бюлетенів, тому досі намагаються їх відновити.

Велика кількістю бюлетенів та кандидатів до органів місцевого самоврядування не дає можливості оперативно підрахувати результати голосування.

ОПОРА відзначає позитивні зміни щодо якості підготовки списків виборців, дані в яких є точнішими порівняно з виборами Президента України, та відповідальну явку членів дільничних комісій (99,5 % за даними з 1003, де працювала ОПОРА) у день голосування від різних партій та кандидатів.

 

З повним текстом можна ознайомитися тут

Рекомендувати цей матеріал