пошук  
версія для друку
Публікації › Бюлетень "Права Людини"200534
27.12.2005

Відбулась конференція «Проблеми судової реформи. Доступ до правосуддя»

   

9 грудня ц.р., в одному із залів приміщення Комітетів Верховної Ради України відбулась конференція «Проблеми судової реформи. Доступ до правосуддя», в якій взяли участь заступник Голови Ради суддів України Олександр Волков, заступники Міністра юстиції Інна Ємельянова та Микола Шупеня, заступник Голови Державної судової адміністрації України Ольга Булка, Голова ради суддів м.Києва Тетяна Жайворонок, науковці, адвокати, судді з усіх регіонів України. Проведення конференції організувала Всеукраїнська громадська організація «Фундація сприяння правосуддю». Враховуючи те, що судова реформа в Україні потребує постійного осмислення і обговорення провідними фахівцями, доповідачі під час своїх виступів торкнулись питань кадрового підбору суддів, європейських стандартів доступу до правосуддя, дисциплінарної відповідальності суддів, проблеми невиконання судових рішень в Україні, доцільності запровадження суду присяжних в Україні та шляхів вирішення цих проблем.

На обговорення присутнім був представлений ряд законопроектів. Увагу учасників Конференції привернув внесений народним депутатом України Василем Онопенком проект Закону України «Про доступ до судових рішень», відповідно до якого на Державну судову адміністрацію покладається обов`язок вести Єдиний державний реєстр судових рішень, який має бути відкритим для всіх громадян України. Розглянуті також проект Закону «Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України (щодо визначення основних засад)», внесений народними депутатами М.М. Добкіним та О.Ю.Каратумановим, проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій» (щодо удосконалення судоустрою України), внесений народними депутатами В.Онопенком та В.Мусіякою, а також проект Закону України «Про призупинення правовідносин, що випливають із положень Законів України, які оспорюються в Конституційному Суді України як неконституційні і такі, що порушують права людини».

Увага присутніх було також привернута до звернення Ради суддів України до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем`єр-міністра України від 2 грудня 2005 р. щодо підвищення рівня поваги до судової гілки влади в українському суспільстві.

Результатом конференції стало прийняття Рекомендацій щодо внесення змін в діюче законодавство України. Найпершими мають бути прийняті, на думку присутніх, зміни до Закону України «Про судоустрій». Такими змінами повинний передбачатися порядок діяльності кваліфікаційних комісій суддів, анонімне тестування претендентів на посаду судді, процедура добору суддів на конкурсній основі та ін. Потребує найскорішого прийняття також Закон України «Про судовий збір», розробку проекту якого Фундація розпочне найближчим часом. Верховній Раді рекомендовано розробити та затвердити Концепцію реформування досудового слідства, а також Концепцію національної комплексної системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації суддів, працівників державної судової адміністрації. Для належного бюджетного фінансування судів, як зазначається в Рекомендаціях, необхідно визначити детальний перелік бюджетних програм щодо такого фінансування.

В Україні кожного дня збільшується інтерес до судової системи як з боку представників влади, так і з боку громадськості. На необхідності проведення змін в судовій системі неодноразово наголошували державні посадовці, народні депутати і самі судді. Проведення подібних заходів, на яких стає можливим загальне широке обговорення існуючих проблем судової системи, сприятиме подальшому проведенню судової реформи в Україні.

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль