пошук  
версія для друку
27.02.2007
джерело: www.civicua.org

Чи законно обмежувати права жінок-військовослужбовців на материнство?

   

Днями в ЗМІ набула розголосу інформація, що жінки-солдати, які служитимуть в Збройних Силах України, підписуватимуть контракт, який забороняє їм виходити заміж і народжувати дітей. Про це 24 лютого повідомив міністр оборони України Анатолій Гриценко.
Відповідний контракт, як зазначив міністр, підписуватиметься на 5 років. Проте, виникає питання про правомірність існування відповідного контракту як такого, адже Конституцією України передбачено у статті 21 те, що усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Відповідно ж до статті 24 Конституції громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Зокрема, не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками статі.
Крім того, відповідно до частини 1 статті 4 Сімейного кодексу України особа, яка досягла шлюбного віку, має право на створення сім’ї. Згідно зі статтею 22 цього кодексу шлюбний вік для жінки встановлюється у сімнадцять, а для чоловіка – у вісімнадцять років. Відповідно до частини 1 статті 49 СК України дружина має право на материнство. Згідно з частиною 3 статті 49 кодексу позбавлення жінки можливості народити дитину (репродуктивної функції) у зв’язку з виконанням нею конституційних, службових, трудових обов’язків або в результаті протиправної поведінки щодо неї є підставою для відшкодування завданої їй моральної шкоди.
Таким чином, якщо з жінками-військовослужбовцями дійсно будуть укладатись контракти, якими буде передбачатись заборона для них виходити заміж і народжувати дітей, то відповідні контракти будуть незаконними, адже порушуватимуть всі перераховані вище права таких жінок.
Водночас, у багатьох жінок-військовослужбовців з’являться в разі підписання відповідних контрактів можливості у судовому порядку відшкодовувати завдану їм відповідними заборонами моральну шкоду.
Цікаво чи чиновники вищих ешелонів влади, приймаючи рішення щодо внесення відповідних умов (щодо заборони жінкам-військовослужбовцям одружуватись і народжувати під час проходження військової служби дітей) до контрактів, які ЗС України укладатимуть із жінками-військовослужбовцями, думають про наслідки існування відповідних умов та їх законність? В цьому випадку виникає питання компетентності таких чиновників та їх обізнаності в чинному законодавстві України. Водночас, публічні заяви – це одне, а що буде на практиці –буде видно.
Автор : Микола Глотов, юрист РОГО КВУ

Рекомендувати цей матеріал
X




забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль