пошук  
версія для друку
25.07.2008 | Лариса Попроцька

Україна веде перед за темпами вимирання

   

За рівнем людського розвитку Україна значно відстає від європейських країн, її випереджають і найближчі сусіди! Про це свідчать дані останнього глобального звіту програми розвитку ООН в Україні. Що ж призвело нас до таких невтішних результатів?

За рівнем людського розвитку Україна значно відстає від європейських країн, її випереджають і найближчі сусіди! Про це свідчать дані останнього глобального звіту програми розвитку ООН в Україні. Що ж призвело нас до таких невтішних результатів?

Координатор системи ООН і постійний представник програми розвитку ООН в Україні Френсіс О’Доннел заявив, що за людським розвитком Україна посідає 76 місце зі 170 країн світу.

Ми відстаємо від Угорщини, Росії, Польщі, Словаччини, Болгарії, Румунії, й навіть від Албанії та Македонії.

За даними звіту, серед сусідніх країн найвищі показники економічного розвитку у Хорватії, яка посіла 47 місце, Білорусії – 64 місце, Росії – 67 місце.

Найнижчий показник у Молдови – 111 місце, а Польща та Словаччина посіли 37 та 42 сходинки.

За словами О’Доннелла, основними критеріями визначення людського розвитку були не тільки економіка та освіта, а й медицина та сфера охорони здоров’я. Очікувана тривалість життя українців – 67,7 року, а вірогідність того, що народжена людина “дотягне” до 60 років, лише 74%, а 26% навіть не мають шансів перейти цей бар’єр.

У нас не гірше, ніж у інших?

Як зазначає завідуюча відділом досліджень людського розвитку Інституту демографічних та соціальних досліджень НАН України, доктор економічних наук Лариса Лісогор, велику роль у розвитку людини відіграє тривалість життя. В Україні спостерігається значний відсоток смертності чоловіків працездатного віку та високий рівень захворюваності на СНІД, який набуває характеру соціальної епідемії.

Відбувається старіння населення, оскільки смертність випереджає народжуваність.

Та не виключено, що індекс тривалості життя в Україні був зменшений через проблеми з методологією розрахунку. Насправді у всіх країнах СНД зараз складна ситуація, тож невідомо, чи у нас настільки гірше, ніж у них.

Вагому роль відіграє й економічний чинник. У 2004-2005 роках в Україні спостерігалися швидкі темпи економічного росту, оскільки була достатньо розвинена галузь чорної металургії. Зараз ми перестали втримувати монопольне становище, на міжнародний ринок вийшли Індія та Китай.

Через відсутність технічного переоснащення в нашій країні не дуже розвинений аграрний сектор: можливо, у майбутньому він підніметься за рахунок іноземних інвестицій.

Необережність – наше кредо

За словами голови Національної ради з питань охорони здоров’я при Президенті України Миколи Поліщука, ми посідаємо низьке місце за розвитком людства зовсім не через СНІД і туберкульоз, а з вини неінфекційних захворювань і травматизму, смертність від яких у 16 разів перевищує “чуму XX століття”.

За темпом вимирання українці випереджають Європу та навіть деякі країни Азії та Африки.

Неабияку роль тут відіграють онкологія та серцево-судинні захворювання. У нас величезна кількість людей регулярно вживають алкоголь, палять, ведуть малорухливий спосіб життя.

“Нещодавно зайшов до продуктового магазину і побачив, як молодий татусь, збираючись з дитиною на прогулянку, купив собі три літри пива”, - згадує Микола Єфремович.

Травматичні ситуації трапляються через недбалість держави та суспільства.

У першу чергу, кожна людина повинна дбати про власну безпеку: як, наприклад, можна бути настільки необережним, щоб випадково застрелитися, чистячи зброю?

Але величезну роль тут відіграє й держава.

Усі партії, які не проголосували за новий закон про дорожній рух, несуть моральну відповідальність, адже щодня на дорогах України гине близько 20 людей. За 15 років миротворчої діяльності загинуло 100 осіб: виходить, що в дорожньо-транспортних пригодах ми втрачаємо таку кількість українців лише за тиждень.

Щоб виправити ситуацію, не потрібно багато коштів: головне, приймати потрібні закони та їх виконувати.

А може,

все не так погано?

Дані звіту ООН свідчать й про те, що в деяких галузях українцям вдалося досягти успіху.

Лариса Лісогор зазначає, що за останні роки у нас суттєво скоротилася абсолютна бідність, прогресувала шкільна освіта, знизилася смертність матерів, новонароджених та дітей віком до п’яти років.

2008.07.23

 

http://helsinki.org.ua/index.php?id=1216809353  http://helsinki.org.ua/index.php?id=1216809353

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори