пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
25.08.2010
Правоохоронні органи
джерело: www.dw-world.de

Зростає обурення всюдисущою СБУ

   

Низка українських правозахисників та політологів критикують діяльність Служби безпеки з наступу на свободу слова та на громадянські права.

Старійшина українського правозахисного руху Левко Лук’яненко, який  за боротьбу за українську незалежність у радянські часи відбув 25 років ув’язнення та ще п’ять років заслання, висловив Deutsche Welle своє обурення тим, як сьогодні працює СБУ: "Служба безпеки має захищати Україну від антиукраїнських дій. А, як ми бачимо, вона цього не робить. Останній приклад – це антиукраїнська діяльність Зюганова в Україні. І СБУ не потурбувалася про те, щоби разом із Міністерством закордонних справ  оголосити цю персону небажаною в країні".

Лук’яненко вважає, що за Конституцією функція СБУ полягає не в обмеженні прав громадян, а в захисті держави від внутрішніх і зовнішніх ворогів. Протести проти утисків цих прав спочатку українських, а згодом і європейських громадських організацій мали своє продовження на дипломатичному рівні.

Заява посла Франції - "попередження владі"

Минулого тижня в українській пресі оприлюднили заяву посла Франції в Україні Жака Фора, який назвав "не зовсім доречним змішування ролей деякими представниками державної влади". З непритаманною дипломатам однозначністю Фора сказав, що "має на увазі СБУ, яка… зараз присутня практично у всіх сферах життя країни". Таку тенденцію дипломат вважає "аномальною та такою, що викликає серйозну стурбованість".

Екс-заступник міністра закордонних справ України  Валерій Чалий розцінив цю заяву посла як попередження нинішній владі: "Це один з чинників, який може вплинути на надходження інвестицій. Це не єдиний чинник. Але це сигнал, який тиражується засобами масової інформації. І не стільки послами чи дипломатичними представниками, а організаціями, які моніторять ситуацію зі засобами масової інформації в світі."

Чалий сказав, що не знає жодної країни, за винятком країн Африки чи Латинської Америки, де "голова Служби безпеки був би одночасно головою медіа-холдингу та членом Вищої ради юстиції, яка серйозно впливає на судові рішення і суддів".

"СБУ відстежує не загрози, а щоденники журналістів"

У свою чергу, директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран пояснив жорстку реакцію європейського посла тим, що міжнародна спільнота "ніколи не пробачає заборони на масові протести, що зараз відбувається через суди, та тиску на ЗМІ, яким керує" Служба безпеки України:  "СБУ нічим не відрізняється від інших силових структур в Україні. Але саме СБУ зав’язана на тиску у засобах масової інформації і це викликає серйознішу реакцію, ніж дії інших силових органів в державі".

Відстеження спецслужбою не загроз країні, а змісту щоденників блоггерів, на думку Тарана, ставлять Україну в один ряд з такими східними деспотіями, як Китай, де уряд вдається до боротьби з інтернетом. Причиною цього політолог вважає рівень правосвідомості представників нинішньої влади, які прийшли в політику переважно з бізнесу: "А якщо вони і мали відношення до політики, то це була політика часів президента Кучми, коли була достатньо жорстка монополія на думку. І вони просто не розуміють якоїсь іншої системи".

Політолог висловив жаль з того, що "людей, які здатні відкрито працювати зі засобами масової інформації в Партії регіонів можна перерахувати на пальцях однієї руки".

Олександр Савицький

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль