пошук  
версія для друку
Публікації › Бюлетень "Права Людини"201025
14.09.2010
джерело: www.pravda.com.ua

СБУ «потрусила» істориків у Львові - забрала майно і документи

   

СБУ провела «несанкціонований обшук» у кабінетах істориків музею «Тюрма на Лонцького» у Львові і вилучило його майно та документи.

Про це заявляє у вівторок прес-служба Центру досліджень визвольного руху, зазначаючи, що СБУ перевіряла таким чином наявність «державної таємниці».

«Вилучено 2 ноутбуки, 1 жорсткий диск, паперові копії історичних документів із кабінетів науковців. Вилучено відео-свідчення дисидентів, записані дослідниками протягом 2009-2010 років - такий результат несанкціонованого обшуку СБУ в кабінетах істориків музею «Тюрма на Лонцького». Трофеї СБУ повезла до Києва», - сказано у повідомленні.

За даними Центру досліджень визвольного руху, представники СБУ не показали жодних санкцій на обшук.

«Документів, що містять «державну таємницю», не знайдено. Проте все вилучене поїхало на «додаткову експертизу» у центральний офіс СБУ», - йдеться в повідомленні.

За даним Центру, обшуки проводилися 13 вересня з 17 до 22 години й 14 вересня з 9 до 11 години.

«Історія тюрми втратила відеозаписи спогадів дисидентів, повстанців, колишніх в'язнів тюрми, що були на жорсткому диску і збиралися науковцями протягом 2009-2010 років», - скаржиться Центр.

Крім того, за його інформацією, вилучено паперові та електронні копії документів про дисидентів (які проходили по так званій справі КДБ «Блок»), накази керівництва МГБ за 1945 рік, документи з литовського архіву колишнього КДБ.

Після вилучень науковцям дозволили зайти до кабінетів, в яких уже не стало багато історичної інформації. Крім того, керівництво СБУ закрило доступ відвідувачів музею «Тюрма на Лонцького» до в'язничного подвір'я, де тільки 22-28 червня 1941 року було розстріляно 1681 особу, йдеться у повідомленні.

«Ми не могли їм перешкодити. Але попри всілякі вилучення, ми працюватимемо далі», - заявила директор Фонду розвитку музею Лідія Тополевська.

Дисидент, колишній в'язень тюрми на Лонцького та фігурантка справи КДБ «Блок» Ірина Калинець переконана: «Те, що відбулося, - це спроба зупинити наукову роботу Національного музею. Це порушення закону і конституційних прав громадян».

Історик музею Ігор Дерев'яний запевняє: «Жодних державних таємниць у вилучених документах немає і не може бути. Проте ці вилучення - спроба зупинити дослідницьку діяльність науковців та поширення документів».

Центр досліджень визвольного руху наголошує, що інформація, яка становить державну таємницю, визначається законом України «Про державну таємницю» та «Зводом відомостей про державну таємницю».

«Жодних історичних документів у цьому переліку немає. Закон забороняє ховати історичні документи, особливо ті, які містять інформацію про факти порушень прав та свобод людини і громадянина та незаконні дії органів державної влади та їх посадових осіб», - стверджує Центр.

Він також нагадує, що Національний музей «Тюрма на Лонцького» (колишня тюрма КГБ і Гестапо) - це один із двох таких музеїв у Східній Європі. Наприкінці цього року Музей мав відкрити експозицію про переслідування дисидентів.

14 вересня 2010

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль