пошук  
версія для друку
11.08.2012 | Юрій Чумак
джерело:
національний+превентивний+механізм Омбудсмен

В Україні таки запроваджується національний превентивний механізм

   

Як повідомляє національна інформагенція «Укрінформ», президент вніс до Верховної Ради законопроект, яким пропонується надати Омбудсмену право проведення перевірок місць примусового тримання громадян без попередження.

Про це на брифінгу 9 серпня повідомив радник президента – керівник Головного управління з питань судоустрою Адміністрації президента Андрій Портнов.

«Глава держави вніс до парламенту за власною ініціативою Закон України «Про внесення змін до Закону «Про уповноваженого Верховної Ради України з прав людини». В Україні запроваджується національний превентивний механізм», – сказав Портнов.

За його словами, законопроектом пропонується надати Омбудсмену право на укладання договорів з експертами, фахівцями, представниками громадських організацій для залучення їх до реалізації функцій національного превентивного механізму, зокрема, перевірок будь-яких місць примусового тримання громадян без попереднього попередження та отримання дозволу.

Як обіцяє Портнов, чисельність осіб, яких зможе залучити Омбудсмен, необмежена. Групи експертів зможуть здійснити будь-яку кількість перевірок.

Він наголосив, що під час перевірок гарантована конфіденційність спілкування, що виключає прослуховування, а також передбачено отримання експертами будь-якої необхідної інформації від адміністрації щодо умов утримання.

Керівник Головного управління з питань судоустрою АП підкреслив, що перелік місць несвободи буде значно розширено – тепер він включатиме ізолятори тимчасового тримання, пункти тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, кімнати перебування тимчасово затриманих військовослужбовців, слідчі ізолятори, приймальники та розподільники для дітей, загальноосвітні школи і профучилища соціальної реабілітації, спеціальні виховні установи, військові частини, гауптвахти, дисциплінарні батальйони, заклади примусового лікування, психіатричні заклади, будинки дитини та ряд інших місць утримання.

Слід зазначити, що й на сьогоднішній день законодавство дозволяє парламентському Уповноваженому з прав людини безперешкодно та у будь-який час «відвідувати місця тримання затриманих, попереднього ув’язнення, установи відбування засудженими покарань та установи примусового лікування і перевиховання, психіатричні лікарні, опитувати осіб, які там перебувають, та отримувати інформацію щодо умов їх тримання» (див. ст. 13 ЗУ «Про уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» та ст. 24 Кримінально-виконавчого кодексу).

Проте дійсно, означені нововведення, розроблені не лише «за власною ініціативою президента», а за наполегливими рекомендаціями правозахисної спільноти, у разі їх прийняття, безумовно сприятимуть створенню належного превентивного механізму за принципом «Омбудсмен +». Тобто, за широкої участі представників громадського сектору, що допоможе започаткувати в Україні дієвий громадський контроль за місцями несвободи.

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль