пошук  
версія для друку
22.08.2012 | Олег Перегон

Або «Поступ» – або стагнація

   

23 серпня о 10.30 в Господарському суді Харківської області (за адресою: м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром 8-й під’їзд) розглядатиметься знакова справа: Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна проти громадської організації «Поступ». А насправді сторони в цій справі дещо інші: посадовці проти громадянського суспільства.

Тут можна було б поіронізувати на кшталт Булгакова, мовляв, гарні люди, але квартирне питання їх псує. Адже спір точиться навколо приміщення в одному з корпусів університету. Але не до іронії. Не до сміху й жартів. Проблема серйозна, проблема з дійсно існуючих – демократії без громадянського суспільства не буває, а майже всі інституції громадянського суспільства сьогодні опинилися під нищівним тиском. Так що ж в нас у державі з демократією?

Почнемо з того, що ж являє собою те ГО «Поступ». Це громадське об’єднання є прикладом дуже популярної на Заході та майже відсутньої у нас в країні моделі громадської структури-«парасольки», яка робить затишним життя десятків різноманітних громадських організацій. Саме завдяки ГО «Поступ» знайшли місце для проведення дискусій харківські екологи та правозахисники, художники та вчені, колекціонери та навіть волонтери «Євро-2012». Наприклад, саме тут не раз проводили свої збори члени Громадської Ради при ГУ МВС України в Харківській області…

Але не тільки в «квартирному питанні» сенс: об’єднання це само не раз ставало та продовжує ставати ініціатором дуже цікавих заходів культурного, просвітницького, екологічного та наукового напрямку. Протоптали стежину до «Поступу» й іноземні гості. Журналісти та громадські діячі, вчені та представники молоді, навіть міністри з Японії та Австралії, Німеччини та Канади, Росії та багатьох інших держав були вражені тим, які сучасні, затишні та комфортні умови для дискусій та заходів вдалося зробити громаді Харкова.

У ГО «Поступ» ретельно ведеться журнал заходів. Це не від любові до формалізму, а від необхідності, адже майже кожен день тут зазвичай розписується заздалегідь, отже, представники громадських організацій вишикуються в справжню чергу, щоб провести свій захід бодай на наступному тижні. Спектр цих заходів є дуже широким: безпека на харківських дорогах та збереження природного розмаїття, забезпечення правопорядку на території області та розкриття секретів народних майстрів, вивчення історії рідного краю та розповсюдження сучасних комп’ютерних технологій, багато іншого. Саме у «Поступі» отримують змогу обмінятися думками академіки та професори, діячі культури та мистецтва, студенти, пересічні громадяни, які цікавляться тими чи іншими проблемами. Тут зазвичай бувають цікаві люди, обговорюються глибокі теми.

Хіба не це якнайбільше співпадає з атмосферою сучасного європейського вузу, яким мав би стати ХНУ ім. Каразіна?! Хіба не такі самі громадські об’єднання існують навколо вищих учбових закладів світу? Хіба не на подібних діалогах та дискусіях народжуються ідеї, які розвивають науку та техніку, мистецтво та культуру, збагачуючи і суспільство, і державу?!

Чому саме в «Поступ» стикається громадська, наукова, культурна та мистецька еліта Харкова? А де громаді проводити свої заходи? Збиратися по кафе? – вибачте, несолідно та коли учасників більше 20 просто незручно. Орендувати приміщення? – неможливо, бо більшість громадських організацій не мають фінансування, не можуть витрачати кошти на це. Проводити зустрічі просто неба? – але це неможливо при несприятливих погодних умовах та просто незручно, коли мова йде, скажімо, про виставку картин того чи іншого художника або виступ вченого, якому потрібні комп’ютерні ілюстрації. Колись, ще на початку Незалежності, громадським організаціям безкоштовно надавалися приміщення Дзержинського райвиконкому, мовляв, приходьте, працюйте, спілкуйтеся. Нажаль, ця ініціатива швидко сплинула, зараз про неї вже й не пам’ятають…

Слід згадати, як з’явився у Харкові цей оазис – коли військова Академія імені Говорова передала Харківському національному університетові свій учбовий корпус, перед ХНУ постала проблема ремонту приміщень, освоєння нових площ. Це було непросто. Один з найстрашніших льохів, де все було розбито та розтрощено, віддали громадському об’єднанню «Поступ». Декілька років громада Харкова ремонтувала той «бункер». Вкладено колосальні кошти, колосальний труд і колосальні сили. Сьогодні це приміщення – одне з найкращих поміщень громадського сектору Харкова. Стіни там навіть прикрашає петренківський розпис, вони є витвором мистецтва. Багато художників, фотохудожників подарували об’єднанню свої роботи, щоб зробити це приміщення ще більш гарним та привабливим для громадських активістів, мешканців та гостей нашого міста. А два роки тому в університеті сталося лихо – загорівся дах. Через вентиляційну систему вогонь потрапив до підвалу, «Поступу» було нанесено значну шкоду. Але знов громада відновила приміщення, ліквідувала наслідки цього нещастя.

Є закони, які дозволяють організації-орендарю замінити орендну плату витратами на ремонт приміщення, яке вона орендує. І це цілком природно, адже приміщення це залишається у власності господаря. Але університет це чомусь не влаштовує – «Платітє ілє вимєтайтєсь!» – От як говорять посадовці університету громадським діячам. І не розуміють, що справжніх вчених вишу це ображає, ганьбить імідж навчального закладу, який має славетну історію, стає справжнім ударом по розвитку громадянського суспільства в Харкові і в Україні в цілому…

Олег Перегон, «Зелений фронт»

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори