MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Правоохоронці проти журналістів

17.12.2002   

В ночь на воскресенье возле села Песчаное в Черкасской области неизвестные сотрудники милиции задержали водителя, перевозившего в Киев тираж оппозиционной газеты "Свобода", и уничтожили весь тираж. Как сообщает Forum, уже возбуждено уголовное дело, но в прокуратуре не сообщают, по какой именно статье. Директор МП "Республика", он же глава областного избирательного штаба блока "Наша Украина" и кандидат в народные депутаты Станислав Журило сообщил, что ранее замечал за собой слежку, звучали в его адрес и угрозы. Однако он не связывал это со своей издательской деятельностью. В уничтоженном номере "Свободы" (за 26.03-2.04) центральным материалом был запрос народных депутатов Г.Омельченко, А.Ермака и В.Шишкина к первому заместителю Генерального прокурора по поводу самого Генерального прокурора, напечатанный под общим названием "Потебенько поймали на получении взятки от Волкова".

После того как "Свобода" напечатала второй тираж газеты, вечером в воскресенье типографию окружили милицейские машины, тираж был арестован и вывезен в неизвестном направлении.

("Вечерние вести", №46, 27 березня 2002 р.)

* * *

Черкаська облпрокуратура 23 березня порушила кримінальну справу за фактами зловживань службовим становищем посадовцями черкаського видавництва "Республіка", порушення недоторканності приватного життя і вчинення опору працівникам правоохоронних органів при виконання ними своїх службових обов’язків з боку редактора газети "Свобода" Олега Ляшка і працівників видавництва.

("Юридичний вісник України", №16, 20-26 квітня 2002 р.)

* * *

15 апреля в прокуратуре Черкасской области был задержан главный редактор оппозиционной газеты "Свобода" Олег Ляшко, вызванный туда на допрос в связи с изъятием тиража газеты "Свобода" №11 за этот год.

Ляшко, по информации журналистов "Свободы", обвиняется в оказании сопротивления работникам милиции во время изъятия тиража газеты.

("Товарищ", №16, квітень 2002 р.)

Радимо прочитати:

1. "Свобода", №12, 27 березня 2002 р. (спецвипуск).

2. "Свобода", №14, 16-23 квітня 2002 р.

3. "Свобода", №15, 23-30 квітня 2002 р.)

* * *

Колегія Черкаського апеляційного суду задовольнила дві апеляції адвокатів Олега Ляшка на рішення Соснівського районного суду, згідно з якими 15 квітня Ляшка було затримано, а 17 квітня продовжено термін утримання під вартою до 10 діб.

17 квітня Соснівський районний суд продовжив термін міри запобіжного заходу стосовно О. Ляшка до 10 діб, необхідних, як сказано в рішенні суду, для детального з’ясування особи затриманого.

Прокурор області пояснив затримання О. Ляшка тим, що редактор газети "Свобода" кілька разів ухилявся від запрошення слідчих облпрокуратури і не з’являвся для проведення слідчих дій.

За словами заступника Генерального прокурора України Олексія Баганця, "О. Ляшко може переховуватися від слідства і суду, перешкоджати встановленню істини у справі, тому і було прийняте рішення про затримання".

("Сільські вісті", №51, 26 квітня 2002 р.)

Див. також"Голос України", №78, 25 квітня 2002 р., с.2; №79, 26 квітня 2002 р., с.3.

* * *

23 апреля прокуратура Черкасской области изменила меру пресечения главному редактору газеты "Свобода" Олегу Ляшко с содержания под стражей на подписку о невыезде.

("Товарищ", №17, квітень 2002 р.)

* * *

За день до уничтожения тиража газеты "Свобода", как утверждают в редакции, в 217-м округе неизвестные распространили по почтовым ящикам фальшивую газету с логотипом "Свободы".

("Вечерние вести", №47, 28 березня 2002 р.)

* * *

Черкаський прокурор Олександр Литвин визнає, що на початок обшуку видавництва "Республіка" зміст газети "Свобода" вже був відомий, і в прокуратури були підстави вважати, що в цьому випуску містилася "конфіденційна інформація". Прокурор не уточнив, щодо кого конфіденційна ця інформація. Кваліфікація справи прокуратури "знищення майна" викликає подив. Юрист Інституту масової інформації Марія Самбур вважає, що прокуратура намагається применшити соціальну значущість злочину вже в його кваліфікації. Бо насправді знищення тиражу друкованого органу повністю і дослівно відповідає статті 171 Кримінального кодексу про перешкоджання законній професійній діяльності журналіста. До речі, нещодавно черкаська прокуратура двічі відмовляла видавцеві і журналісту Валерію Воротнику (газета "Антена") у відкритті справи за фактом перешкоджання професійній діяльності.

("Україна молода", №95, 28 травня 2002 р.)

* * *

На минулому тижні редактор "Свободи" Олег Ляшко звернувся з позовом до суду про визнання протиправними дій прокурора Соснівського району м.Черкаси Григорія Кучеренка та слідчого цієї ж прокуратури Івана Лута, які 23 березня поточного року на підставі незаконної постанови виконуючого обов’язки голови Соснівського районного суду Миколи Дмитренка вилучили в черкаському видавництві "Республіка 103-тисячний наклад "Свободи" начебто у зв’язку з розслідуванням порушеної напередодні кримінальної справи за фактом зловживання посадовими особами видавництва своїм посадовим становищем. Через кілька днів потому заступник начальника слідчого відділу прокуратури Черкаської області Іван Бабенко порушив проти Олега Ляшка кримінальну справу за вчинення опору працівникам правоохоронних органів, які вилучили наклад "Свободи", а 15 квітня затримав його та спровадив у черкаський ізолятор тимчасового утримання, де журналіст провів майже 9 діб.

24 квітня Апеляційний суд Черкаської області визнав незаконним затримання О.Ляшка, однак вже після цього прокурор Черкаської області Олександр Литвин затвердив обвинувальний висновок у кримінальній справі проти О. Ляшка, і нині вона передана для розгляду до того ж Соснівського районного суду. Прокурор Кучеренко і слідчий Лут визнані потерпілими. Справа ж про зловживання керівництвом видавництва "Республіка" прокуратурою й досі не розслідується, так само, як і справа про напад 23 березня на вантажівку, яка перевозила до Києва 107-тисячний наклад "Свободи".

До речі, ніхто з вказаних осіб й досі не відповів за незаконне затримання та ув’язнення Олега Ляшка. Бабенка покриває його начальник А.Гулаков, того – прокурор області Литвин, а останнього – керівництво Генеральної прокуратури (О.Баганець, М.Гарник).

("Свобода", №20, 28 травня-4 червня 2002 р.)

* * *

Этот инцидент случился в телекомпании "Экспресс-информ". Работа журналистов над подготовкой очередного выпуска политических новостей в эфир была прервана неожиданно ворвавшимися в помещение вооруженными людьми. По словам главного редактора телекомпании Ларисы Голуб, представившись сотрудниками столичного УБОПа, они приказали освободить помещение. При этом никаких документов, подтверждающих их право на такое требование, предъявить не смогли. "Гости" запретили сотрудникам пользоваться телефонами, разбили телекамеру, порвали пиджак одному из сотрудников телекомпании. Парализовав таким образом работу журналистов на 2.5 часа, они ушли, не объяснив цели своего визита и не извинившись за свои хулиганские действия. Как стало известно позже, УБОП объяснил этот инцидент тем, что якобы было принято решение об изъятии документов у одной из коммерческих фирм, которая арендует помещение в том же здании, что и телекомпания "Экспресс-информ". В здании, куда ворвались убоповцы, работают несколько человек, баллотирующихся кандидатами в депутаты парламента от блока "Наша Украина".

("Правда Украины", №45, 26 березня 2002 р.)

 Поділитися