MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

ArcelorMіttal: Ситуація довкола підприємства у Кривому Розі - поганий сигнал усім інвесторам

06.10.2010    джерело: www.dw-world.de

ArcelorMіttal, найбільший іноземний інвестор в Україні, незадоволений судовим процесом, який ініціювала Генпрокуратура. У компанії побоюються реприватизації підприємства і попереджають про "наслідки для іміджу України".

"Аналітики попереджають, якщо справа триватиме, вона може завдати серйозної шкоди іміджу Україні, у той час, коли Віктор Янукович, проросійськи налаштований президент, обіцяє поліпшити клімат для іноземних інвесторів", - описує ситуацію на своїх сторінках впливова газета Fіnancіal Tіmes. 2005-го року компанія вклала інвестиції на 4,8 мільярда доларів у найбільший завод з виробництва сталі. Після придбання «Криворіжсталі»  на відкритому аукціоні, ArcelorMіttal домовилася з українським Фондом держмайна, внести зміни в угоду про придбання і відкласти низку узгоджених інвестицій у підприємство до 2009-го року, у зв’язку з "форс-мажорними обставинами".

Чи можливе скасування угоди?

Сталеливарна індустрія України сильно постраждала унаслідок глобальної економічної кризи. що, відповідно до умов договору купівлі-продажу акцій «Криворіжсталі» від 2005-го року було офіційно визнано подією "форс мажору" Торгово-промисловою палатою України. Незважаючи на це, власник «Криворіжсталі» продовжував виконаня своїх інвестиційних зобов’язань, але з переглядом термінів через "форс мажор", про що в травні 2009 року була укладена оскаржувана зараз угода з Фондом державного майна України.

Як пояснили у приватній розмові з Deutsche Welle представники компанії, за оцінками юристів ArcelorMіttal, наразі «йдеться про порушення і українського, і міжнародного законодавства». Зокрема, німецька компанія ArcelorMіttal Дуйсбург ГМбХ, яка виступає відповідачем у справі, не була належним чином проінформована про позов, поданий Генеральною прокуратурою, та час і місце розгляду справи. Понад те, кажуть у компанії, розгляд справи в Київському господарському суді є порушенням договору купівлі-продажу підприємства, за яким розгляд усіх суперечок між сторонами має здійснюватися у Міжнародному арбітражному суді при Торгово-промисловій палаті України. Також в компанії посилаються на те, що суто юридично форс-мажор звільнив компанію від відповідальності за невиконання будь-яких обов’язків. Однак, підприємство погодилося підписати Додаткову угоду, за якою продовжувалося виконання всіх соціальних зобов’язань, але відтерміновувалися строки виконання деяких інших інвестиційних зобов’язань. У компанії сьогодні побоюються, що якщо додаткову угоду, яка відтерміновувала ArcelorMіttal виконання певних зобов’язань, буде визнано недійсною, то Генпрокуратура зможе висувати претензії щодо невиконання зобов’язань за Договором купівлі-продажу 2005-го року, а отже теоретично розпочати процедуру вилучення підприємства на користь держави. Наступні слухання відбудуться у вівторок, 5 жовтня.

Удар по іміджу

Купівля «Криворіжсталі» 2005-го року супроводжувалася телетрансляцією в прямому ефірі. На заході був присутнім прем’єр-міністр України Юрій Єхануров, президент Віктор Ющенко та екс-прем’єр Юлія Тимошенко. Аукціон з продажу підприємства влаштували після того, як в актив держави повернули підприємство, яке вже встигло відійти за 800 мільйонів доларів в руки групи бізнесменів, наближених до екс-президента Леоніда Кучми. Преса називала ім’я його зятя – медіамагната Віктора Пінчука. «Помаранчева» команда зобов’язалася переглянути результати продажу і влаштувати відкритий аукціон на якому згодом і переміг ArcelorMіttal. Якщо ж справа таки дійде до найсерйознішого сценарію, в ArcelorMіttal попереджають про негативні наслідки для інвестиційного іміджу України, сказала Deutsche Welle головний управляючий зовнішніми комунікаціями ArcelorMіttal- Кривий Ріг Анна Гончарик. «Це дуже негативний сигнал для всіх інвесторів в Україні, і діючих, і потенційних. Це сигнал з реальним станом захисту прав інвестора, бо коли таке з найбільшим іноземним інвестором стається, то виникає питання, чи інтереси інших захищені», - каже Гончарик. За словами речниці компанії, це і негативний сигнал для всієї світової бізнес-спільноти, яка бачить, як законодавство порушується у суді. Тому ArcelorMіttal закликає президента та главу уряду вжити заходів. В ArcelorMіttal переконують, що йдеться не лише про них, але й про «інвестиційний імідж цілої України».

Дмитро Каневський

 Поділитися