MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Чи законні обшуки та перевірки документів міліцією на вокзалах?

21.11.2012    джерело: www.civicua.org
Євген Крапивін
Під час всеукраїнської моніторингової кампанії «Міліція під контролем» були виявлені кілька системних проблем, пов’язаних з роботою спеціалізованої міліції на транспорті та патрульних на автовокзалах

20 листопада в Офісі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини відбувся круглий стіл «Поверхневий огляд чи незаконний обшук – чи дотримується міліція закону?».

Учасники обговорили, з якими проблемами стикаються подорожуючі при спілкуванні з правоохоронцями на вокзалах країни, та як запобігати порушенням прав людини з боку міліції. До обговорення долучились експерти неурядових організацій, які мають досвід моніторингу дій правоохоронців, представники Міністерства внутрішніх справ України, працівники офісу Омбудсмана України та журналісти. Круглий стіл організувала Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (Асоціація УМДПЛ) спільно з офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Захід став підсумком чергового етапу всеукраїнської моніторингової кампанії «Міліція під контролем», який відбувався протягом жовтня 2012 року, і був присвячений контролю за діями міліції на вокзалах. «Під час моніторингу були виявлені кілька системних проблем, пов’язаних з роботою спеціалізованої міліції на транспорті та патрульних на автовокзалах.

Одна із них – здійснення так званого «поверхневого огляду». На платформі чи в приміщенні вокзалу гостей зустрічають працівники міліції, які наполегливо просять показати їм вміст валіз.

Спроба відмовитись від цієї процедури часто спричиняє незадоволення правоохоронців, людину можуть навіть затримати. Цю дію правоохоронці називають поверхневим оглядом речей.

Однак, чим така дія відрізняється від особистого огляду чи огляду речей? Певне, лише тим, що для особистого огляду чи огляду речей необхідно, щоб були виконані певні вимоги закону – огляд має проводитись особою тієї ж статі, в присутності двох понятих, про це має бути складений відповідний протокол, про що чітко говорить стаття 264 Кодексу про адміністративні правопорушення.

Поверхневий огляд же – це дія, яка не регулюється законом, а згадана лише в Статуті патрульної служби», – прокоментував результати проведених досліджень Вадим Пивоваров, виконавчий директор Асоціації УМДПЛ.

Представник Офісу Омбудсмана Сергій Швець зазначив: «Потрібно привести у відповідність до норм закону відомчі нормативно-правові акти, які регламентують обшук особи. За допомогою Міністерства юстиції, яке реєструвало відповідні накази МВС, треба врегулювати колізії в законодавстві. Наразі маємо гру слів в різних документах – поверхневий огляд, огляд особи, чи то особистий огляд – процедура ж проведення має бути визначена лише в законі».

Організатори круглого столу сподіваються на сприяння МВС у створенні міжвідомчої робочої групи, яка б привела у відповідність до закону нормативно-правові акти МВС, які регулюють особистий огляд та огляд речей. Така з першого погляду незначна зміна в нормативній базі сприятиме вирішенню проблем, яка вже довгий час непокоїть як правозахисників, так і пересічних громадян.

Див. також:

МІЛІЦІЯ ПІД КОНТРОЛЕМ: Як працює міліція на вокзалах - звіт громадських спостерігачівДжерело : Асоціація УМДПЛ (Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів)

 Поділитися