Ви все ще «Вконтакте»? – Тоді ми йдемо до вас!
03.08.2014
У Росії відтепер можуть збирати інформацію про українських користувачів російських Інтернет-платформ.
У Російській Федерації з 1 серпня 2014 р. набрав чинності так званий «закон про блогера». Так в народі охрестили закон «Про внесення змін до Федерального закону «Про інформацію, інформаційні технології та про захист інформації», прийнятий Держдумою Росії в квітні цього року.
Українців він теж зачепить, оскільки російські спецслужби зможуть вимагати інформацію про блогерів, що користуються російськими Інтернет-платформами.
Закон зобов’язує фізичних та юридичних осіб повідомляти Роскомнадзор про початок передачі інформації в Інтернеті, а також півроку зберігати дані про передачу інформації в Мережі.
Організаторами поширення інформації в Росії тепер є й блогери. Такими визнані власники сайтів чи сторінок, на яких розміщується загальнодоступна інформація та яку переглядають більше 3 тис. користувачів на добу.
Роскомнадзор сформував окремий департамент, який буде перевіряти дані про блогера і вносити їх до спеціального реєстру. Після отримання повідомлення, блогеру необхідно буде протягом 10 днів опублікувати у себе на сторінці прізвище, ім’я, по батькові та контактні дані для взаємодії c держорганами.
Виходячи з того, що закон фактично прирівнює блогерів з журналістами, то й відповідальність їм доведеться нести, перепрошую за тавтологію, відповідну. Зрозуміло, що не можна розміщувати заклики до вандалізму і насильства, а також інформацію, яка може бути розцінена як екстремістська (під це, за бажанням «органів», у принципі, може потрапити будь-що опозиційне).
Також необхідно буде вказувати вікові обмеження для споживачів контенту і виконувати закон про передвиборну агітацію. За порушення передбачено штраф – до 30 тис. рублів (приблизно 10 тис. грн.) для фізичних осіб, та до 300 тис. рублів – для осіб юридичних – і блокування платформи.
Як же торкнеться українців російський закон? Чисто юридично, наші громадяни не мають до нього ніякого відношення, адже не підпадають під юрисдикцію Російської Федерації.
Проте інформацію про українців будуть теж збирати. Згідно зі згаданим законом, департамент Роскомнадзора буде моніторити російські ресурси і шукати блогерів, у яких більш 3000 переглядів на добу. Дані про перегляди отримуватимуть з лічильників Mail.ru, Rambler, Liveinternet або «Яндекс.Метрика».
А після того, як блогера знайдуть, його ідентифікують. Контролюючий орган РФ подаватиме запит оператору («Вконтакте», «Одноклассники» тощо), і той зобов’язаний буде надати всю інформацію, яка у нього є. Дані про блогера внесуть до спеціального Реєстру.
Що стосується іноземних платформ, то вони, на думку юристів, не зобов’язані передавати РФ будь-яку інформацію, тому що дія російських законів на них не поширюється.