Внесены изменения в Порядок пересечения линии разграничения
В конце ноября под давлением правозащитников был либерализирован Порядок пересечения линии разграничения (далее "Порядок...", введенный приказом первого заместителя руководителя штаба АТО при СБУ...
В частности, изменения касаются ограничений на вес перемещаемого вместе с гражданином личного багажа. Вес провозимого багажа увеличен с 50 кг. до 75 кг. Все что превышает этот вес считается "грузом", и для его перемещения необходимо получение отдельного разрешения от СБУ ("Порядок..." имеет расписанные процедуры получения такого разрешения).
Кроме этого в "Порядке..." увеличен возраст детей до 3 лет, чье наличие может дать право сопровождающим такого ребенка взрослым на осуществление пропускных процедур вне очереди.
В частности, пукнт 3.4 предписывает:
"... Особи з особливими потребами (за наявності документів підтверджуючих інвалідність 1 та 2 групи), особи похилого віку (понад 70 років), жінки з явними ознаками вагітності, батьки (опікуни, за наявності підтверджуючих документів) з малолітніми дітьми до 3 років, інші особи - у разі виникнення потреб гуманітарного характеру (важка хвороба, слідування на похорон, перевезення померлих тощо, за наявності підтверджуючих документів) та транспортні засоби, на яких вони пересуваються, можуть бути допущені до в’їзду в КПВВ (БП) позачергово"...
Революционным прорывом во взаимоотношениях госструктур и гражданского общества можно назвать то, что для снижения негативных последствий от конфликтных ситуаций на КПВВ в "Порядке..." зафиксирована возможность представителям правозащитных организаций, работающих на пунктах перехода участвовать в решении конфликтных ситуаций прячмо на месте:
" ... Таке рішення приймається виключно комісією у складі старших змін контрольних служб на БП та КПВВ (ДПСУ, ДФСУ, СБУ) та представників громадських організацій («ФУНДАЦІЯ-101», «ДОНБАС-СОС», «ВОСТОК-СОС» за їх наявності) з обов’язковою фіксацією інформації про пропущених поза чергою осіб та транспортних засобів прикордонним нарядом «Вартовий шлагбауму» в окремому журналі контролю в’їзду транспортних засобів з закріпленням такого рішення підписами всіх членів комісії..."
Считаем это значительным достижением в области диалога гражданского общества и силовых структур в вопросе контроля за соблюдением ПЧ в зоне вооруженного конфликта...
Как происходила трансформация правил пересечения линии разграничения можно сравнить тут:
первая версия "Порядка...":
последния версия "Порядка..."
В то же время нужно отметить, что судами первой инстанции протоколы, состааленные на лиц, якобы нарушивших данный "Порядок..." в части перемещения грузов через линию разграничения, не рассмотриваются.
Вот типичный пример постановления местного суда при рассмотрении протокола о нарушении "Порядка...":
"... провадження у справі підлягає закриттю з наступних підстав.
Статтею 9 КУпАП передбачається, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до Закону України від 17 липня 2015 року № 649-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції» КупАП доповнено ст.204-3, якою встановлено відповідальність за порушення порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції. Також, згідно із цим Законом України «Про боротьбу з тероризмом» доповнено новою ст.14-1 «Порядок переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції», відповідно до якої переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції здійснюється в порядку, що встановлюється Кабінетом міністрів України за поданням Служби безпеки України. Особи, винні у порушенні порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції, несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону Кабінет Міністрів України зобовязано протягом 14 днів після опублікування цього закону затвердити відповідний порядок переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції; привести свої нормативно- правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно - правових актів у відповідність із цим Законом, які дотепер не виконано.
Оскільки ст.204-3 КУпАП визначено відповідальність за порушення порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції, встановлення ознак складу цього адміністративного правопорушення передбачає звернення до законодавства, яка регулює відповідний порядок. Такі положення у законодавстві відсутні, тому не можливо застосувати до таких правовідносин положення Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів ( товарів) через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, затвердженого наказом першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України ( керівника АТО на території Донецької та Луганської областей) від 12 червня 2015 року № 415 ог ( зі змінами від 15.09.2015 року № 810)
Таким чином, порядок переміщення товарів, належним чином затверджений згідно вимог чинного законодавства, відсутній, тому порушення законодавства з боку особи, стосовно якої складено протокол, не відбулося, отже, провадження у справі через відсутність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-3 ч.1 КУпАП, підлягає закриттю.
Згідно ст.247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю при наступних обставинах: 1) через відсутність події та складу адміністративного правопорушення…
Керуючись ст. 247 КУпАП,суд постановив :
ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності.
Провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 204-3 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити в звязку з відсутністю складу правопорушення.
Товарно-матеріальні цінності, а саме - непродовольчі товари на загальну суму 13000 грн, переданих ОСОБА_1 на відповідальне зберігання, згідно акту прийому-передачі від 14.04.2016 року, залишити в нього..."
"Порядок пересечения линии разграничения...", который ежедневно вносит свои коррективы в жизнь десятков тысяч граждан, вынужденных по разным прияинам пересекать линию разграничения (ЛР), имеет весьма спорное юридическое значение - общественное обсуждение ни при принятии, ни при внесении изменений не проводилось; изменения в подзаконные акты не инициировалось; судами не воспринимается...
Правозащитники уже давно настаивают на открытии регулярного пассажирского сообщения через КПВВ, с целью снижения очередей и гуманитарной нагрузки на инфраструктуру КПВВ, упрощения пропускных процедур и отмены почасовой работы КПВВ, что позволит ликвидировать очереди на КПВВ, снизить негативное восприятие со стороны граждан, пересекающих ЛР через КПВВ, убрать коррупционную составляющую, повысить культуру общения между персоналом КПВВ и перемещающимися гражданами...