Верховний суд вирішив, що переселенцям не можуть припинити виплату пенсій через відсутність за місцем реєстрації
Верховний Суд при розгляді справи № 263/7763/17 роз’яснив, що не можна припинити виплачувати пенсії переселенцям з огляду на їх відсутність за місцем проживання. Постанову по справі № 263/7763/17 (К / 9901/202/17) було винесено 6 лютого.
У цій справі позивачка зі статусом внутрішньо переміщеної особи, яка отримує пенсію за віком, просила визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду - невиплату пенсії з березня 2017 року і зобов’язати ПФУ відновити виплату пенсії та сплатити заборгованість за весь час затримки.
Суди нижчих інстанцій позов задовольнили.
У касаційній скарзі відповідач просив скасувати оскаржувані судові рішення та відмовити в задоволенні позовних вимог. Його позиція обгрунтована тим, що виплата пенсії припинена для встановлення місця проживання позивачки.
Верховний Суд вирішив, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, оскільки чинним законодавством не передбачено такої підстави для припинення виплати пенсії як надходження інформації про відсутність позивача за місцем проживання.
Так, ч. 1 ст. 49 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначає випадки, в яких виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється. У цьому переліку немає надходження інформації про відсутність позивача за місцем проживання.
Зате, згідно п.п.2 п.12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання / перебування соціальні виплати припиняються в разі встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеного особи за фактичним місцем проживання / перебування згідно з актом обстеження матеріально побутових умов сім’ї.
Верховний Суд погодився, що нижчі суди вірно вказали про пріоритетність застосування вимоги ст.49 Закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", а тому доводи відповідача про необхідність застосування норм постанови Кабінету Міністрів безпідставні.
Крім цього, колегія суддів також не прийняла посилання на акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї, як внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання / перебування, оскільки він не містить дати.
Разом з тим, судами попередніх інстанцій встановлено, що довідка про постановку позивачки на облік як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України або району проведення АТО, необхідна для призначення і продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам, є дійсною. Доказів про її скасування відповідачем не надано.
Таким чином відповідач не надав жодного належного доказу на підтвердження наявності підстав для припинення виплати пенсії позивачці.
Слід нагадати, що раніше в ПАРЄ заявили, що Україна повинна гарантувати соціальний захист переселенців і виплатити пенсії жителям Донбасу без будь-яких умов.
У проекті документа йдеться про "тривожну гуманітарну ситуацію в Україні, де більше 4 мільйонів людей потребують гуманітарної допомоги".
Особливу увагу буде зосереджено навколо положення доповіді, в якій дається оцінка прийнятому закону "Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях".
Початковий текст, в якому говорилося, що "ПАРЄ вітає прийняття закону", був замінений на формулювання "бере до уваги прийняття закону".
По-друге, в проект доповіді був внесений пункт про зобов’язання українського уряду забезпечити соціальний захист і політичні права тимчасово переміщених осіб, а також спростити отримання пенсій жителям Донбасу.
"Асамблея вважає, що становище людей, які були переміщені в результаті війни і анексії Криму Російською Федерацією як і раніше є однією з найважливіших задач для українського уряду. ПАРЄ також вважає, що прийняття всеосяжної стратегії для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), що забезпечують їх політичні і соціальні права, а також їх інтеграцію, повинні бути одним з пріоритетних завдань ", - йдеться в доповіді.
Асамблея закликає українську владу:
*привести Кримінальний кодекс і Кримінально-процесуальний кодекс України у відповідність до положень міжнародного гуманітарного права та міжнародного кримінального права;
*якомога швидше ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду, який дозволить ефективно розслідувати конкретні випадки порушень міжнародного гуманітарного права під час війни в Україні;
*звільнити всіх російських ув’язнених і осіб, захоплених незаконними збройними групами Донецької і Луганської област й і ув’язнених в Україні в контексті війни при дотриманні їх прав і свобод та до тих пір, поки вони не будуть звільнені, дозволити контролювати їх стан здоров’я і умови утримання під вартою незалежними міжнародними спостерігачами;
*прийняти законодавство про гуманітарні дії з розмінування;
*переглянути закон про гуманітарну допомогу з метою сприяння наданню гуманітарної допомоги постраждалим від війни територій;
*надати необхідні фінансові ресурси місцевим адміністраціям, відповідальним за допомогу ПЛ і іншим жертвам війни;
*прийняти урядову програму допомоги сім’ям зниклих безвісти і захоплених осіб під час війни в Україні, а також сім’ям ув’язнених і ув’язнених російськими властями в анексованому Криму і на території Російської Федерації в контексті війни;
*розробляти, приймати і фінансувати державну програму психологічної допомоги військовим і цивільним особам, що страждають посттравматичним стресовим розладом;
*розробити національний механізм компенсації жертвам серед мирного населення, які були поранені або чиї сім’ї були вбиті під час війни;
*розробити механізми забезпечення виборчих прав ВПЛ на всіх виборах, у тому числі на місцевому рівні;
*надавати громадянам України доступну інформацію про процедури легалізації та міжнародного захисту мігрантів і шукачів притулку в Європі;
*забезпечити право на доступне житло та вирішити житлові питання як невід’ємну частину стійких рішень для ВПЛ, включаючи прийняття правової основи для впровадження і реалізації різних видів житлових програм;
*спростити процедуру отримання соціальних і пенсійних виплат, відключивши їх від процесу реєстрації ВПЛ, зокрема шляхом внесення змін до Резолюції Кабінету міністрів № 365, 505 і 637, а також будь-які інші відповідні нормативні акти;
*ввести адміністративні процедури для громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях, для впорядкування їх громадянської документації;
*розробити механізм забезпечення прав людей, які залишили Україну після початку війни в 2014 році, і, зокрема, забезпечити, щоб вони не піддавалися ризику безгромадянства.