Про деякі зміни до Закону України «Про житловий фонд соціального призначення»
Президент Петро Порошенко підписав Закон України «Про внесення змін до Закону України „Про житловий фонд соціального призначення“» щодо умов забезпечення соціальним житлом внутрішньо переміщених осіб. Віднині право на соціальне житло в Україні доповнено та дозволяє переселенцям з інвалідністю та членам їхніх сімей ставати на соціальний квартирний облік.
Згідно зі статтею 10 Закону України про «Про внесення змін до Закону України „Про житловий фонд соціального призначення“», соціальний квартирний облік здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування за місцем проживання громадян (для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, – за місцем походження або проживання дітей такої категорії до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; для внутрішньо переміщених осіб – за місцем перебування на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб), які мають право на отримання квартир, садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення, після набуття ними повної цивільної дієздатності відповідно до закону.
Таким чином, зміни у законі стосуються наступних груп:
– діти з інвалідністю (у тому числі взяті на облік внутрішньо переміщених осіб), які не мають батьків або батьки яких позбавлені батьківських прав і які проживають в установах соціального захисту населення, після досягнення повноліття;
– особи з інвалідністю I і II групи (у тому числі взяті на облік внутрішньо переміщених осіб).
– внутрішньо переміщені особи, які не мають іншого житла для проживання на підконтрольній українській владі території або житло яких зруйновано (знищене) або пошкоджене до стану, непридатного для проживання, внаслідок проведення антитерористичної операції та здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Відповідно до Закону України «Про житловий фонд соціального призначення» до соціального житла в Україні відноситься житло всіх форм власності (крім соціальних гуртожитків) із житлового фонду соціального призначення, що безоплатно надається громадянам України, які потребують соціального захисту, на підставі договору найму на певний строк.
При взятті на соціальний квартирний облік враховується середньомісячний сукупний дохід за попередній рік з розрахунку на одну особу в сумі, меншій від величини опосередкованої вартості найму житла в даному населеному пункті та прожиткового мінімуму, встановленого законодавством. Для переселенців важливим є те, що під час визначення середньомісячного сукупного доходу не береться до уваги вартість майнових прав чи прав власності внутрішньо переміщеної особи та членів її сім’ї на нерухоме майно, що розміщене на тимчасово окупованій території, в населених пунктах, які розташовані на лінії зіткнення або на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, а також на майно, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Також новою редакцією частини четвертої ст. 3 Закону підвищено вимоги до соціального житла, а саме, воно не лише має бути придатним для проживання і відповідати архітектурно-планувальним і будівельним нормам, але й правилам і стандартам щодо доступності для маломобільних груп населення, у тому числі для осіб з інвалідністю.
Змінами до ст. 11 Закону передбачено право позачергового отримання квартир або садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення мають діти з інвалідністю (у тому числі взяті на облік як внутрішньо переміщені особи), які є сиротами або батьки яких позбавлені батьківських прав і які проживають в установах соціального захисту населення, після досягнення повноліття.
Для того щоб стати на соціальний квартирний облік внутрішньо переміщені особи, окрім документів, зазначених у ст. 13 Закону, мають додати також копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та копії довідок про взяття на такий облік членів її сім’ї до відповідної заяви.
В цілому зміни до Закону можна назвати позитивними, бо вони:
– прирівнюють внутрішньо переміщених осіб у праві на забезпечення соціальним житлом на рівні з іншими вразливими категоріями населення;
– надають можливість особам, які були позбавлені свого житла через окупацію території, проведення антитерористичної операції або операції об’єднаних сил, отримати соціальне житло, що у свою чергу закріплює їх конституційне право на житло;
– ці зміни надають право дітям з інвалідністю, які є внутрішньо переміщеними особами, на позачергове отримання житла з житлового фонду соціального призначення;
– підвищують вимоги до соціального житла з урахуванням потреб для маломобільних груп населення.
Статтю створено в рамках спільного проекту УГСПЛ і Норвезької ради у справах біженців.
#NorwegianRefugeeCouncil #NRC #ПрямуємоРазом