MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Сьогодні – День пам’яти про чорнобильську катастрофу

26.04.2020   
ХПГ-інформ
Аварію на ЧАЕС називають масштабнішою техногенною катастрофою в історії. Згідно з офіційними даними, радіоактивного випромінювання зазнали майже 8 400 000 жителів України, Білорусі та Росії.

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася вночі проти 26 квітня 1986 року. На четвертому енергоблоці станції зчинилися два теплові вибухи, які повністю зруйнували реактор. У результаті аварії відбувся викид радіоактивних речовин. Пожежа, яка тривала багато днів, призвела до виверження зі зруйнованого реактора радіоактивних речовин і зараження ними великих територій – в Україні, Білорусі та Росії. Лише наприкінці травня це вдалося припинити ціною масового опромінення тисяч ліквідаторів.

Чорнобильська катастрофа стала перевіркою політики «гласности» в СРСР, оголошеної у лютому 1986 року Генеральним секретарем ЦК КПРС Михайлом Горбачовим на XXVII з’їзді партії. Гласність перевірки не витримала – про події вперше повідомили 28 квітня у вечірньому випуску новин радянського телебачення під тиском з-за кордону, бо там виявили підвищений рівень радіяції, а також з’ясували, що джерело розташоване на території Радянського Союзу.

Наступного дня в газетах з’явилося повідомлення – кілька рядків аж ніяк не на перших шпальтах:

«Від Ради міністрів СРСР. На Чорнобильській атомній електростанції сталась аварія, пошкоджений один з атомних реакторів. Вживається заходів для ліквідації наслідків аварії. Потерпілим надається допомога. Створено урядову комісію».

Якби люди були вчасно повідомлені про засоби захисту, це, напевно, дало б їм можливість уникнути впливу деяких радіонуклідів, що мають короткий період напіврозпаду, як от йод-131, який викликає рак щитовидної залози і протягом 8–16 днів після викиду становить найбільшу небезпеку.

Аварію на ЧАЕС називають масштабнішою техногенною катастрофою в історії. Згідно з офіційними даними, радіоактивного випромінювання зазнали майже 8 400 000 жителів України, Білорусі та Росії.

1986 року після евакуації населення навколо станції встановлено 30-кілометрову зону відчуження – це заборонена для вільного доступу територія, що зазнала інтенсивного забруднення радіонуклідами з тривалим періодом напіврозпаду.

За даними МАГАТЕ, з зони забруднення евакуйовано не менше ніж 25о тисяч людей, підтверджено 31 смертельний випадок серед пожежників і ліквідаторів, не підтверджено – тисячі.

26 квітня оголошене Генеральною Асамблеєю ООН Міжнародним днем пам’яти про чорнобильську катастрофу.


Використано інформацію з відкритих джерел, зокрема, фото з сайту memory.gov.ua.

 Поділитися