MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У Куп’янську осудили чоловіка, який розпалював ворожнечу до мусульман

05.06.2020   
Юрій Чумак
Його притягли до відповідальності за статтею 161 Кримінального кодексу України (Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками).

Його притягли до відповідальності за статтею 161 Кримінального кодексу України (Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками).

В Україні правоохоронці, м’яко кажучи, не дуже активно виявляють та розслідують злочини на ґрунті ненависті. Тому інформація про те, що у м. Куп’янську, що на Харківщині, поліцейські не тільки розкрили, але й довели до суду справу за статтею 161 КК України, мене неабияк зацікавила.

Ці відомості я отримав у відповідь на свій запит до Головного управління Національної поліції в Харківській області. Пошукавши в Єдиному державному реєстрі судових рішень, я знайшов рішення за даним провадженням.

У ньому міститься така фабула справи:

«10 січня 2020 року ОСОБА_1, діючи умисно, з метою розпалювання національної, расової, релігійної ворожнечі та ненависті, приниження національної честі та гідності, у себе вдома за допомогою комп’ютера та принтера виготовив листівки формату А4 друкованим текстом у кількості 8 штук, які за своїм змістом порушують передбачені ст.ст. 24, 26 та 35 Конституції України особисті права та свободи осіб, які сповідують іслам та містять ознаки розпалення міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі…

Після цього, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, з метою доведення змісту вказаної листівки до населення м. Куп’янська Харківської області, наклеїв зазначені листівки на дошках оголошень по вул. Студентській в м. Куп’янську, внаслідок чого вони стали доступними необмеженому колу відвідувачів та мешканців м. Куп’янська».

На цьому він, власне, і попався. Що саме містили ті листівки, хто цей чолов’яга та навіщо він пішов на злочин, з даного опису, написаного казенною юридичною мовою, збагнути неможливо.

Через те я звернувся до поліції з проханням, щоб правоохоронці надали більше подробиць справи, звісно, без зазначення персональних даних та якихось обставин своєї оперативної діяльності.

Отже, вдалося з’ясувати, що кримінальником є громадянин України «П», 1974 року народження, який має середню освіту, розлучений, не працює, «в силу ст. 89 КК України раніше не судимий» (тобто, судимість у нього погашена).

Те, що він написав у листівці, повністю публікувати не буду (аби й мене, часом, не притягли до відповідальності). Зауважу лише, що «П» у своїй «прокламації» звертався російською мовою до «православних куп’янчан» та закликав їх боротися з «засиллям мусульман», спалювати «мечеті та Корани». При цьому радив: «Вспомните историю, не зря Сталин И.В. этих (далі йде дуже образливе висловлювання) – мусульман, грузил в вагоны и вывозил как скот в Сибирь». І наприкінці скликав об’єднуватися й «відстоювати православну віру та нашу землю від мусульман» – мовляв, «від них усе зло». Всього кілька речень, але від них аж тхне ненавистю…

Про причини, які спонукали безробітного куп’янчанина так сильно зненавидіти мусульман, ніхто мені не розповів. Щоправда, адвокат сказала знехотя: «Мій клієнт – людина бідна. Спочатку говорив, що йому нібито дали листівки, заплатили гроші, він і поширив».

Проте це не завадило підозрюваному укласти з прокурором й за участі захисника угоду про визнання винуватості. Як зазначено у вироку, обвинувачений «щиро розкаявся та сприяв під час досудового розслідування розкриттю злочину».

Вочевидь тому судове рішення не було суворим: вироком Куп’янського міськрайсуду Харківської області даного громадянина було визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 161 Кримінального кодексу України та призначено «узгоджене покарання у виді обмеження волі на строк 3 роки без позбавлення права обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю».

До того ж, вирішено звільнити «П» від відбування призначеного покарання, якщо він протягом іспитового строку в 1 рік не вчинить нового злочину і виконає покладені на нього обов’язки.

P.S. До речі, на сьогоднішній день в Єдиному державному реєстрі судових рішень міститься лише 1 (один) вирок по всій країні за статтею 161 Кримінального кодексу України, винесений у 2020 році. За справою, описаною вище.

Довідково: 

За даними судової статистики України, за 2019 рік кількість судових справ за статтею 161 КК України становила 9, а осіб, провадження щодо яких перебували в суді, – 10. З них засуджено минулого року 4 особи в 4 справах. Натомість, 6 проваджень на кінець року ще тривали.

Ілюстрація: Жанно Жарматова

 Поділитися