MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Запитання та відповіді: Україна / МКСУкраїна: МФПЛ і партнери вітають довгоочікуваний крок МКС до розслідування злодіяньУкраина: МФПЧ и партнёры приветствуют долгожданный шаг МУС к расследованию злодеянийТортури, катівні, розстріли: ініціатива T4P презентувала два подання до МКСАнонс: Ініціатива Т4P підготувала подання до МКС щодо геноциду в Маріуполі. Обстріли цивільного населення: ініціатива Т4P підготувала подання до МКС. ПресрелізАнонс: Ініціатива Т4P звертається до МКС через обстріли цивільного населення УкраїниМКС та українські правозахисники провели спільну конференцію в ГаазіВогневі позиції на ЗАЕС та МКС у ХерсоніУ Києві відкриють офіс МКС, а Ісландія визнала Голодомор геноцидомПрокурор МКС Карім Хан відвідав Харків38 держав звернулися до МКС у Гаазі через вторгнення Росії до УкраїниВенедіктова усунула Гюндуза Мамедова від керівництва департаментом воєнних злочинівУкраїна передала до МКС інформаційне повідомлення щодо злочинів проти журналістів у КримуМатіос: з ОРДЛО відправляють «фейкові» позови до ЄСПЛ та МКСПрокуратура АР Крим передала до Гааги понад 700 сторінок з доказами злочинів РФОфіс Прокурора МКС опублікував черговий звіт про попереднє розслідування у справі "Ситуація в Україні"Щоб покарати агресорів, Україна визнала юрисдикцію Міжнародного кримінального суду

Міжнародний кримінальний суд розслідуватиме злочини, скоєні в Україні із 2014 року

13.12.2020   
Денис Волоха

Після шестирічного попереднього розслідування прокурор МКС заявила, що в Україні були скоєні численні воєнні злочини та злочини проти людяності з боку різних сторін конфлікту, які підпадають під юрисдикцію суду.

«Критерії для початку розслідувань щодо ситуації в Україні досягнуті», — заявила прокурор Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуда, коментуючи закінчення попереднього розслідування щодо України, яке тривало із 24-го квітня 2014-го року.

Як ідеться в заяві, оприлюдненій 11-го грудня, канцелярія прокурора МКС дійшла висновку, що «широкий діапазон дiянь, скоєних в контексті ситуації в Україні, становлять воєнні злочини та злочини проти людяності в межах юрисдикції Міжнародного кримінального суду».

Канцелярія поділила ці злочини на три великі групи:

  1. Злочини, скоєні в контекстi військових дій

  2. Злочини, скоєні під час затримань

  3. Злочини, скоєні в Криму

Фату Бенсуда наголошує, що злочини вчинялися різними сторонами конфлікту та є достатньо серйозними для розслідування в юрисдикції МКС.

«Крiм того, моя Канцелярія дійшла висновку, що ці злочини, вчинені різними сторонами конфлікту, також були достатньо серйозними, як з кількісної, так і з якісної точки зору, щоб вимагати розслідування  моєю Канцелярією», — говорить прокурор МКС.

Для того щоб Міжнародний кримінальний суд міг розслідувати злочини, вчинені на території певної держави, ця держава має приєднатися до Римського статуту, який регламентує діяльність МКС.

Україна підписала Римський статуту 2000-му році, проте досі не ратифікувала його. Однак у 2014-му році уряд України зробив заяву про визнання ad hoc (тобто в контексті конкретної ситуації) юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо ймовірних злочинів, скоєних в Україні від 20-го лютого 2014-го року.

Російська Федерація також підписала Римський статут у 2000-му році, але після того як МКС у 2016-му році назвав Крим окупованим та заявив про існування збройного конфлікту з російськими збройними силами на Сході України, — заявила, що більше не бажає бути стороною Римського статуту.

Наступним кроком канцелярії прокурора Міжнародного кримінального суду має бути звернення до Палати попереднього провадження за дозволом на розслідування злочинів, скоєних в Україні. Фату Бенсуда говорить, що незважаючи на пандемію та брак ресурсів канцелярії, має намір робити «все необхідне, щоб забезпечити цiлiснiсть майбутніх розслідувань щодо ситуації в Україні».

Окрім уряду України, про «плідну співпрацю» з яким згадує пані Бенсуда, подання до МКС щодо злочинів, вчинених на Донбасі, робили і неурядові організації, зокрема Харківська правозахисна група, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Центр громадянських свобод, Луганський обласний центр «Альтернатива» та інші.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав рішення прокурорів МКС «історичним». «Міжнародне правосуддя не швидке, але невідворотне. Настане день, коли російські злочинці обов’язково постануть перед судом», — написав Кулеба у твітері.

МЗС Російської Федерації ніяк не прокоментувало заяву прокурора МКС.

 Поділитися