MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Харків: російська мова втратила статус регіональної

25.05.2021   
ХПГ-інформ

Харківський окружний адміністративний суд скасував ухвалене ще в 2012 році рішення міськради про реалізацію положень закону «Про засади державної мовної політики». Сам закон було визнано неконституційним у 2018 році.

«Відповідно до ч. 10 ст. 95 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку», – зазначив суд.

Нагадаємо, закон України «Про засади державної мовної політики» набув чинності 10 серпня 2012 року. Він розширював використання регіональної мови у тих містах, селах і районах, де кількість її носіїв становила не менше 10 % від загального населення. Тоді статус регіональної отримали російська мова (в Одесі, Красному Лучі, Первомайську, Севастополі, Харкові, Ялті, Миколаєві, Херсоні, а також у Донецькій, Луганській, Запорізькій, Херсонській і Дніпропетровській областях), угорська (у місті Берегово та Виноградівському районі Закарпатської області), румунська (у кількох населенних пунктах Чернівецької та Закарпатської областей) і польська (у кількох селах Чернівецької області). Втім, закон мав багато неузгодженостей. Наприклад, у місті Ізмаїл Одеської області болгарська мова не отримала статусу регіональної попри 10 відсотків болгарського населення. До того ж, закон створював умови для освітньої дискримінації.

Після визнання закону неконституційним у 2018 році активісти довго намагалися скасувати рішення Харківської міськради. Нарешті, до суду звернулася прокуратура.

Відтепер робочою мовою сесій Харківської міської ради має бути тольки українська. Втім, місцева влада ще може подати апеляцію.


Головне фото: Сергій Нужненко/RFE/RL

 Поділитися