MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Два в’язні померли за ґратами попри рішення суду про звільненняУмовно-дострокове звільнення – процедура, яка не працюєСпалах захворювання на COVID у Цуманській колоніїПро готовність кримінально-виконавчої системи України до протидії поширенню COVID-19Українським в’язням дозволили короткострокові побачення з родичами під час карантинуПраво на охорону здоров’я у в’язницях протягом пандемії COVID-19Звернення політв’язнів до керівництва держави у зв’язку з протидією поширенню COVID-19 у пенітенціарних установахCOVID-19: КЗК видає подальшу заявуУ Кропивницькій колонії № 6 від СOVID-19 помер в’язеньТестування у в’язницях, амністія та умовно-дострокове звільнення. Чи будуть?Міжнародні інструкції та рекомендації щодо запобігання і контролю над COVID-19 у в’язницяхОнлайн-дискусія «Проблематика відбування кримінальних покарань в Україні»Запобігання поширенню COVID-19 в пенітенціарних установах очима ув’язненихЧи готова кримінально-виконавча система України до протидії коронавірусу?Необхідні невідкладні заходи для запобігання поширенню COVID-19 в пенітенціарних установахПро реакцію на статтю «Коронавірусу в тюрмах немає. Але він є»Коронавірусу в тюрмах немає. Але він є (оновлене)Заходи проти поширення епідемії COVID-19 в пенітенціарних установах УкраїниПро заходи, що здійснюються для запобігання COVID-19 в установі, де перебуваєте ви або близька вам людина (ОПИТУВАЛЬНИК)Загальні настанови та рекомендації щодо запобігання та контролю над поширенням COVID-19 у в’язницях

Право на зубну щітку

27.05.2021   
Ірина Скачко
Ув'язнений у суді виборов право на безоплатні предмети першої необхідності. Для цього йому довелося подавати апеляцію, адже суд першої інстанції в такому праві відмовив.

«Зобов'язати Державну установу "Вінницька установа виконання покарань (№1)" вжити заходи щодо забезпечення права засудженого на безоплатне отримання предметів першої необхідності та особистої гігієни, а саме: мила, зубної щітки та зубної пасти, туалетного паперу», – йдеться в рішенні Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Про це на своїй фейсбук-сторінці розповів експерт з правової реформи Вадим Човган. «На моїй пам'яті це перший такий випадок. Але я вірю, що прийде час, коли предмети гігієни будуть видаватися в загальному порядку і засудженим не доведеться отримувати їх з "общака". Ця зміна має статися у всіх державних установах, де люди під опікою держави, зокрема у лікарнях. Це про людську гідність, якою у нас так звикли нехтувати з радянських часів», – зазначив він.

У засудженого, що відбуває покарання у Вінницькій колонії, почали псуватися зуби. Нормально доглядати за ротовою порожниною він не міг, адже у нього не було ані грошей на зубну пасту і щітку, ані можливості заробити кошти. Він хотів був влаштуватися на роботу у виробничу майстерню, де роблять паперові мішки, але адміністрація йому відмовила, посилаючись на відсутність вільних робочих камер на дільниці та на неможливість утримувати ув’язненого в одній робочій камері з іншими. 

У серпні минулого року чоловік звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ДУ «Вінницька установа виконання покарань №1» про визнання протиправною бездіяльності колонії «щодо незабезпечення його права на безоплатне отримання предметів першої необхідності та особистої гігієни, а саме: мила, зубної щітки та зубної пасти, туалетного паперу». Крім того, засуджений вимагав вжити заходів для того, щоб надалі це право не порушувалося. 

Втім, Вінницький окружний адміністративний суд не пішов на зустріч засудженому. Тому позивач подав апеляційну скаргу, у якій зазначив, що відсутність предметів першої необхіності та особистої гігієни свідчить про жорстоке, нелюдське та таке, що принижує його гідність, поводження. 

«Згідно з ч.ч.1-2 ст.7 КВК України держава поважає і охороняє права, свободи і законні інтереси засуджених, забезпечує необхідні умови для їх виправлення і ресоціалізації, соціальну і правову захищеність та їх особисту безпеку. Засуджені користуються всіма правами людини та громадянина, передбаченими Конституцією України, за винятком обмежень, визначених цим Кодексом, законами України і встановлених вироком суду», – йдеться в рішенні апеляційного суду. 

Крім того, судді послалися на Європейські пенітенціарні правила, згідно з якими ув'язнені повинні мати безперешкодний доступ до санітарних засобів, які відповідають вимогам гігієни та дозволяють усамітнення, причому адміністрація пенітенціарної установи має забезпечувати їх предметами першої необхідності.


Нагадаємо, 31 січня 2020 року ЄСПЛ ухвалив пілотне рішення у справі Сукачов проти України, в якому наголосив на існуванні структурної проблеми щодо неналежних умов тримання під вартою в пенітенціарних установах України. У справах, де ЄСПЛ визнав порушення Україною статті 3 Конвенції (Заборона катування), здебільшого йдеться  про такі повторювані проблеми української тюремної системи, як неналежні санітарно-гігієнічні умови, освітлення та вентиляція, комахи та пліснява у камерах, обмежений доступ до душу та прогулянок, відсутність усамітненості при використанні туалету тощо.


Головне зображення: Shutterstock, bugsbunny12


Проект ЄС «Боротьба проти катувань, поганого поводження та безкарності в Україні»

 Поділитися