MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Гаага: за воєнні злочини засуджено двох сербських експосадовців

01.07.2021   
ХПГ-інформ
Колишньому главі Служби держбезпеки та його заступнику інкримінували скоєння злочинів проти людяності та порушення законів і звичаїв війни.

Фото EPA/Martijn Beekman POOL

Гаазький кримінальний суд учора, 30 червня, засудив до 12 років ув’язнення колишнього главу Служби державної безпеки МВС Республіки Сербії Йовицу Станишича та його заступника Франка Симатовича за обвинуваченням у воєнних злочинах, повідомляє сербська газета «Политика».

У короткому викладі судового рішення йдеться, що Станишич і Симатович брали участь у фінансуванні та підготовці сербської міліції під час розпаду колишньої Югославії.

Вирок експосадовцям оголошено вдруге. Їм інкримінували скоєння злочинів проти людяності: переслідування, вбивства, депортації та негуманні дії, а також порушення законів і звичаїв війни. Обіймаючи свої посади, вони керували, організовували, надавали обладнання та озброєння, фінансували спеціальні підрозділи держбезпеки та інші сербські сили, що були задіяні у скоєнні вбивств, переслідуваннях, депортаціях та примусовому переміщенні несербського цивільного населення з великих територій Хорватії та Боснії і Герцеговині у 1991–1995 роках.

Згідно з першим вироком, зі Станишича й Симатовича всі обвинувачення були зняті, проте 2015 року сторона обвинувачення з цим не погодилася й оскаржила судове рішення. Після першого вироку обидва тимчасово перебували на свободі в Сербії, а 24 червня їх повернули у гаазьку в’язницю.

Обвинувачення просило для югославських експосадовців довічного позбавлення волі, захист – нового звільнення.

Захисник Франка Симатовича адвокат Михайло Бакрач заявив у коментарі агентству Танюг, що не задоволений тим, що його підзахисного засудили до позбавлення волі, але добре, що 97 відсотків звинувачень відпали: тепер немає «організованого злочинного угруповання», скоєння злочинів у Хорватії. Симатович і Станишич засуджені «лише за допомогу і підтримку злочинів» у боснійському місті Шамац.

Сербський адвокат Тома Фила вважає, передає Танюг, що колишні лідери Служби держбезпеки засуджені без вини.

«Вони засуджені лише за те, що знали, що якісь злочини відбуваються, у цьому полягає їхня допомога, згідно з вироком, що є безглуздим», – сказав Фила.

Нагадаємо, 8 червня Міжнародний суд у Гаазі підтримав вирок колишньому воєначальнику Війська Республіки Сербської Ратко Младичу – його засудили до довічного ув’язнення за обвинуваченням у вчиненні геноциду та злочинах проти людяності стосовно боснійців-мусульман і хорватів під час війни у Боснії і Герцеговині 1992–95 років. Апеляційна палата суду підтвердила вирок Гаазького трибуналу від 22 листопада 2017 року, відхиливши скарги як сторони захисту, так і сторони обвинувачення.

 Поділитися