«Комусь дуже вигідно утримувати засуджених, відмиваючи бюджетні кошти!» – звернення в’язнів Крижопільського виправного центру до Ірини Венедіктової
Від редакції: Після оголошеної Мін’юстом «Великої приватизації в’язниць» було закрито кілька установ виконання покарань. Засуджених, що відбували в них покарання, перевели до інших колоній та виправних центрів. Не всюди для такого «ущільнення» були готові. В'язні Крижопільського ВЦ № 113 скаржаться на перенаселення: до них перевели людей з Ширяєвського, Устинівського та Олександрівського виправних центрів. Багато хто з них розраховував на умовно-дострокове звільнення, так звану «пільгу УДЗ». Втім, як ми вже писали раніше, на Вінниччині з цим проблеми. Прокуратура майже завжди проти, кажуть засуджені. В’язні працюють за копійки, живуть у неналежних умовах, а тим часом адміністрація установи купує автомобіль за півмільйона гривень.
Вони звертаються, куди можуть: до журналістів, депутатів, омбудсмана. Роман Ясинський, один із ув'язнених Крижопільського ВЦ, вже двічі писав до Офісу Генерального прокурора, вперше – ще в березні. У відповідь – лише відписки. Скарги на дії місцевої прокуратури пересилають… до місцевої прокуратури.
Засуджені кажуть, наступного разу писатимуть колезі Венедіктової – норвезькому генеральному прокурору. Бо саме на пенітенціарну систему Норвегії орієнтується Україна, реформуючи свої тюрми.
Публікуємо чергове звернення Романа Ясинського до Генерального прокурора України Ірини Венедіктової.
Ми не маємо змоги перевірити обґрунтованість тверджень, висловлених у цьому листі, і готові опублікувати відповіді Вінницької обласної прокуратури та Офісу генерального прокурора на звернення в'язнів.
Вітаю, Ірино Валентинівно!
Повторно звертаюся до вас від імені усіх засуджених Крижопільського виправного центру №113. Крім того, у цьому зверненні зацікавлені начальницькі особи нашої установи, які, власне, і надали кулуарну інформацію щодо льгот УДЗ.
З моменту написання першого звернення безпосередньо до Вас ніяких суттєвих змін не відбулося, а в деяких сферах ситуація погіршилася! Ваше відомство, як зазвичай, формально відписалося, і все. Ніяких планових моніторингів, перевірок, розслідувань не проводилося! Усі наші правомірні та законні відстоювання своїх прав у цій державі – вичерпані! Дозвольте Вам нагадати. У зв’язку з реформуванням пенітенціарної системи частину виправних центрів закрили, а контингент з Ширяєвського, Устинівського та Олександрівського виправних центрів перевели до Крижопільського ВЦ, який не в змозі прийняти таку кількість людей. Усі базові сфери були не готові чи взагалі зруйновані. Відбувся колапс, який викликав суспільний резонанс. Він зачепив як контингент, так і співробітників адміністрації, а також відомства, що працюють з пенітенціарною системою!
...Ми, засуджені, яких перевели сюди, не дуже переймалися, адже звикли до всілякого свавілля. Більшість новоприбулих мали звільнитися за пільгою УДЗ, тому що мали на це всі законні підстави. Однак саме з пільгою і почалися проблеми, які тривають і до сьогодні. Районні суди не вбачають ніяких законних підстав для відмови, пропускають основну частину людей, а районний прокурор у більшості випадків усім пише протести! Причому ці протести мотивуються протизаконними, несуттєвими, інколи навіть безглуздими аргументами, які ЗАВЖДИ підтримують обласні прокурори та апеляційні суди! При цьому районні та обласні прокурори, знаючи про становище у нашій установі, мали б здійснювати нагляд за правомірністю рішень та умовами утримання, але роблять абсолютно протилежне!
Ми стали писати до всіх можливих інстанцій: омбудсману Денісовій – двічі, до Офісу Генпрокурора, до Верховного Суду, до Вищої ради юстиції, народному депутату з профільного комітету Верховної Ради К. Касаю, який обіцяв розібратися, але… Неодноразово говорили з місцевою адміністрацією, з представниками управління, з окружними прокурорами (та, що пише протести, Бідюк Надія Павлівна, категорично тут не з’являється, хоч і є районним прокурором з нагляду) і навіть з начальником Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Гречанюком С.К.! Ми спілкувалися з усіма правозахисниками держави, які ніяк не змогли суттєво вплинути на ситуацію! Долучили журналістів з трьох видань, які правдиво висвітлили все, що відбувається!
Відчуваючи, що змін немає, ми найняли адвоката, який працює з ЄСПЛ. Проаналізувавши матеріал, він одразу взявся за цю справу і буде подавати скаргу за третьою статтею Конвенції, хоча актуальніше було б за шостою!
Проте маразм, цинізм та корупція чиновників у Вінницькому регіоні лише посилюється!
У той час, як заселений людьми аварійний другий барак не мав опалювальних комунікацій напередодні холодів, адміністрація установи купила автомобіль за 595000 гривень і відзвітувала на офіційному сайті zakupki.prom.ua про ремонти вартістю 146 000, 156 000, 12 000 гривень. Негативний резонанс частково вплинув на ситуацію в селищі, влітку було «зроблено» косметичний ремонт першого поверху аварійного барака №2. При цьому більшу частину будівельних матеріалів було демонтовано з законсервованої 59-ї колонії, а сам ремонт робили засуджені безкоштовно. Багатьом обіцяли УДЗ або заохочення за роботу, але отримала це незначна частина в’язнів.
Після того, як у соціальні мережі виклали чергове відео про те, що відбувається у виправному центрі, адміністрація «включилася» та почала готуватися до встановлення опалення. Знову ж таки – твердопаливний котел було демонтовано з 59-ї колонії...
Ось, Ірина Валентинівно, ми й підішли до ключового моменту! Навіть з урахуванням усього переліченого і – найголовніше – з урахуванням нового документа (Листа-орієнтування щодо реалізації нагляду за додержанням законів при застосуванні для засуджених умовно-дострокового звільнення), підготовленого 10 вересня 2021 року в Офісі Генпрокурора спільно з Департаментом виконання покарань та багатьма правозахисними організаціями, включно з європейськими, – НІЧОГО НЕ ЗМІНЮЄТЬСЯ щодо УДЗ! Більше того, ані районні прокурори, ані судді навіть не знають про цю рекомендацію.
Унаслідок усіх цих подій представники адміністрації почали знову позиціонувати себе як жертв та метафорично дали зрозуміти, що основна причина негативного резонансу – Вінницький обласний прокурор з нагляду Колб Іван Олександрович (начальник відділу нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, інших заходів примусового характеру у місцях несвободи, а також пробації Вінницької обласної прокуратури – ред.) З моменту його переведення з Київської прокуратури почав виникати колапс в усіх установах Вінницького регіону. Нам дали зрозуміти, що тиск відчувають не лише засуджені та представники адміністрації, але і його безпосередні підлеглі прокурори, які пишуть протести за його прямою вказівкою! Пригадайте, будь ласка, випадки у 81-й Стрижавській колонії, коли з вини прокуратури померли один за одним двоє засуджених, так і не дочекавшись апеляції, хоч суди першої інстанції їх і відпустили! У нас, до речі, також чотири смерті за неповний рік! Одна спроба суїциду. Кілька справ за ст.309 УК України порушено в самому Центрі та кілька за статтею 307 – за його межами. Дві справи щодо установи порушено у ДБР! Контингент, що втомився від постійної брехні, лицемірства, ханжества, безробіття, умов утримання, байдужості та невігластва адміністрації, тікає від проблем, вживаючи алкоголь та наркотики. Безліч лудоманів. Хтось займається дрібними аферами. Нещодавно знову була швидка: чергове передозування наркотиками! Ми вже не кажемо про тих, кого експлуатують на важких роботах, постійно обманюючи щодо зарплатні, або про тих, хто вимушений сидіти і по-своєму розкладатися до дзвоника!
Все кинули напризволяще! Складається реальне враження, що пенітенціарна система готує потенційних злочинців, замість того, щоб їх виправляти.
Ми не можемо однозначно стверджувати, що саме цей прокурор причетний, але елементарна логіка просто волає про те, що комусь дуже вигідно утримувати контингент, відмиваючи при цьому бюджетні кошти! Бо в інших регіонах держави такого не відбувається! Людей випускають за пільгою УДЗ, знімаючи навантаження на відомства, держбюджет, платників податків! Може, Вінниччина – якийсь експериментальний регіон або ми чогось не знаємо?
Більшість засуджених ВЦ-113 і свідома частина співробітників адміністрації (припускаємо, що є такі, але вони мовчать, щоб зберегти робочі місця) наполегливо просять Вас, Ірино Валентинівно, розібратися з проблемами і призначити комплексну перевірку представниками Вашого Офісу! Щиро віримо, що Ви особисто прочитаєте це звернення і відповідні заходи реагування будуть вжиті!
З повагою, засуджені ВЦ-113
P.S. Дивилися Ваш виступ після зустрічі з норвезькими колегами. Сподіваємося, що наша установа буде однією з перших, де РЕАЛЬНО буде запроваджено західну модель реформування пенітенціарної системи та ресоціалізації засуджених!