MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Пацієнти з діабетом можуть залишитися без сучасних ліків

15.12.2021   
Ірина Скачко

Фото: Syda Productions, Shutterstock

Держава забезпечує хворих лише препаратами, які є у Національному переліку основних лікарських засобів. Але сучасні інсуліни до нього ніяк не внесуть. Хоч і обіцяють кілька років. 

Ще в жовтні пацієнтські організації раділи тому, що забезпечення хворих препаратами інсуліну повністю взяла на себе Національна служба здоров’я України. Раніше тягар фінансування лягав ще й на місцеві бюджети. Через нестачу коштів хворі часом залишалися без ліків. Тепер подібних ситуацій не має бути. Але з’явилася нова проблема, кажуть пацієнти та лікарі. 

– НСЗУ може фінансувати за рахунок держбюджету лише інсуліни, які є у національному переліку. У ньому, м’яко кажучи, інсулін минулого сторіччя, – розповідає Олена Вишня, співзасновниця ГО «Діа-Дзен». – Законопроєкт, який вносить зміни до національного переліку, ще не проголосований. Очевидно, що цього року депутати вже не встигають проголосувати. 

У Верховній Раді зараз перебуває законопроєкт 6306 (Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення надання медичної допомоги). Поміж іншого він передбачає «уточнення вимоги щодо реімбурсації у 2022 році лікарських засобів, включених до Національного переліку лікарських засобів, стосовно препаратів інсуліну та лікарських засобів для лікування нецукрового діабету». Сьогодні його було повернуто на доопрацювання. До нового року залишилося два тижні. Малоймовірно, що закон ухвалять вчасно.

– Кожного року Верховна Рада приймала поправку до закону, яким дозволяла фінансувати з державного  бюджету інсуліни поза межами національного переліку. Поправка діяла один рік. І кожного року у нас була ця проблема…В цьому році поправку просто фізично не встигли прийняти, – пояснює Юлія Кукліна, співзасновниця ГО «Діа-Дзен». 

Інший спосіб вирішити проблему – постанова Міністерства охорони здоров’я. У Кабінеті Міністрів обіцяють ухвалити зміни до Національного переліку, які б діяли не один рік, і додати до застарілого переліку ліків новітні препарати інсуліну. Проект постанови Кабінету Міністрів  вже є, а постанова все ще не ухвалена, кажуть пацієнти. 

– Мова йде про здоров’я, життя більше ніж 200 тисяч українців,  – розповідає Юлія Кукліна. – Зараз завдяки сучасному забезпеченню інсуліном вони ходять до школи, на роботу, займаються спортом. Інсуліни зараз підібрані дуже тонко, під кожен організм, під кожен спосіб життя. І якщо чиновники не встигнуть прийняти це рішення вчасно, то з 1 січня всі 200 тисяч пацієнтів змушені будуть зробити крок назад у стані свого здоров’я. 

На необхідності використання саме сучасних препаратів у лікуванні діабету наполягають і лікарі. Через неправильно підібране лікування хворі втрачають зір, у них відмовляють нирки тощо. Купувати препарати нового покоління за власний кошт можуть дозволить собі не всі, адже лише за інсулін щомісяця доведеться віддавати кілька тисяч гривень.  

 – Не можна всім пацієнтам призначати одні й ті самі види інсуліну, – впевнений лікар-ендокринолог Данило Пильов.

– Зараз пацієнти використовують спеціальні інсулінові помпи,  – пояснює лікарка Ксенія Толубаєва. – Для помпи підходять тільки найновіші інсуліни. 

Проблема не у фінансуванні, зазначають у пацієнтській організації.  Кошти є. Проблема у банальній бюрократичній перепоні, яка може коштувати здоров’я тисячам українців.

 Поділитися