MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Звернення до ООН та міжнародних структур щодо викрадень і страт українців окупантами

15.03.2022   
Міжнародні структури мають захистити українців від викрадень та страт, заявляють громадські організації України. 

Фото: Інформаційний опір

Ми, представники українських громадських організацій, звертаємося до міжнародної спільноти у зв’язку з випадками викрадень і страт українських активістів, правозахисників, волонтерів, журналістів, працівників органів місцевого самоврядування, які проживають, зокрема, на територіях Донецької, Запорізької, Київської, Луганської та Херсонської областей, частково зайнятих російською армією.

24 лютого 2022 року почалася повномасштабна війна Російської Федерації проти України. Це вже призвело до тисяч жертв серед мирного цивільного населення, масового внутрішнього переміщення та виїзду за межі України мільйонів її мешканців. Унаслідок бойових дій частина населених пунктів півдня та сходу України опинилися під тимчасовим контролем військ Російської Федерації. На цих територіях окупаційні сили прагнуть встановити контроль, а тому проводять акти залякування місцевого населення.

Протягом останнього тижня ми фіксуємо факти проведення “арештів”, а насправді – викрадень українських активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування в Гостомелі, Херсоні, Бердянську, Мелітополі, Волновасі, Новій Каховці та інших населених пунктах, які окуповані російською армією. Відомі також випадки вбивств українських активістів.

7 березня стало відомо, що російські військові застрелили мера Гостомеля (Київська область) Юрія Прилипка та ще двох волонтерів, Руслана Карпенка та Івана Зорю, коли вони роздавали людям гуманітарну допомогу.

У Мелітополі (Запорізька область) викрадено щонайменше три особи, зокрема 11 березня викрали міського голову Івана Федорова, 12 березня – активістку Ольгу Гайсумову, 13 березня – голову районної ради Сергія Прийму.

У Новій Каховці (Херсонська область) 12 березня зник активіст Сергій Цигіпа, а в сусідній Каховці ввечері того ж дня зник місцевий журналіст Олег Батурін.

У місті Дніпрорудному (Запорізька область) 13 березня стало відомо про викрадення міського голови Євгенія Матвєєва. 

Зв’язку з ними наразі немає, але є достовірні свідчення того, що вони були затримані російськими військовими. Є обґрунтовані підозри, що викрадені активісти, представники місцевого самоврядування зазнають залякувань та катувань. 

Крім того, за інформацією народного депутата України Дмитра Лубінця, у Волновасі російські військові “заарештували” більш ніж 20 українських активістів. Також, за його інформацією, всі ці активісти були в списках, про які в лютому повідомляли численні західні медіа, – списках активістів, які мають бути “вбиті чи відправлені до таборів” після вторгнення Російської Федерації на територію України. 

13 березня стало відомо про вбивство волонтера, українського активіста Олександра Кононова, якого російські військові розстріляли у власному будинку в селі Борівському під Сєвєродонецьком Луганської області. Олександр Кононов у 2014 році провів 98 днів у полоні в бойовиків так званої “ЛНР”, він був людиною з інвалідністю, не мав руки та ноги.  

Такі дії російської армії, яка тимчасово контролює окремі населені пункти півночі, півдня та сходу України, свідчать про бажання залякати місцевих жителів, які чинять спротив окупації, схилити їх до співпраці, а також про намір помститися українським активістам, правозахисникам, місцевим головам за їхню принципову проукраїнську позицію. 

Ігнорування та пасивна реакція міжнародної спільноти на вияви російської агресії призведе до масштабування порушень прав людини, воєнних злочинів та злочинів проти людяності, зокрема збільшення кількості насильницьких зникнень та вбивств. Крім того, під ризик потраплять також громадяни інших країн, зокрема білоруські активісти, іноземні журналісти, інші особи, які на законних підставах перебувають на території України. 

Вимагаємо в межах усіх можливих повноважень та мандатів від міжнародної спільноти, зокрема від Міжнародного комітету Червоного Хреста, Робочої групи ООН з питань насильницьких або недобровільних зникнень, Спеціального доповідача ООН з питань позасудових страт, страт без належного судового розгляду або довільних страт, Робочої групи ООН з питань свавільних затримань, Спеціального доповідача ООН з питання про становище правозахисників, Офісу Верховного комісара ООН з прав людини, Генерального секретаря Ради Європи, Комісара Ради Європи з прав людини, Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства, Комітету ПАРЄ з правових питань і прав людини, Головного доповідача ПАРЄ з питань становища правозахисників, представників ЄС, Європейської служби зовнішніх справ, Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ,  Конгресу місцевих та регіональних влад Європи:

  1. Вчинити дії задля захисту цивільних громадян України, які перебувають під додатковим ризиком у зв’язку з їхньою публічною, волонтерською, громадською діяльністю, роботою в органах місцевого самоврядування чи державною службою.
  2. Змусити Російську Федерацію дотримуватися положень (IV) Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, Додаткового протоколу (I) до Женевських конвенцій, (IV) Гаазької конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додатку до неї, а також припинити порушення прав людини. 
  3. Закликати Російську Федерацію терміново звільнити всіх незаконно затриманих осіб на тимчасово окупованих російською армією територіях України, включно з активістами, журналістами, представниками органів місцевого самоврядування.
  4. Максимально поширювати інформацію про викрадення, залякування, примусове утримання російською армією цивільних осіб, включно з активістами, журналістами, представниками органів місцевого самоврядування України. 

Центр прав людини ZMINA

ГО “ГРУПА ВПЛИВУ”

Благодійний фонд “Восток SOS”

БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”

ГО “Донбас СОС”

ГО “КримСОС”

Кримська правозахисна група

Центр громадянських свобод

ВБО “Українська фундація правової допомоги”

ГО “Платформа прав людини”  

БО “БФ “Право на захист”

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Українська гільдія режисерів

Національна спілка журналістів України

ГО “СІМП”

ГО “ОРГАНІЗАЦІЯ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ ПОТРІБНІ ЛЮДИ”

БФ “НАЗУСТРІЧ ЛЮДЯМ СУМЩИНИ”

ГО “АГРУ”

ГО “Правозахисний центр “ДІЯ”

ГО “МАРТ”

Рух “ЧЕСНО”

ВГО “Громадянська мережа ОПОРА”

ГО “Кременчуцький інформаційно-просвітницький центр “Європейський клуб”

ГО “Інформаційний прес-центр”

ГО “Медіа-центр IPC-Херсон”

ГО “Точка доступу”

ГО “Волинський Інститут Права”

ВОГМО “Волинський Інститут Підтримки та розвитку Громадських Ініціатив”

ВОГО “Асоціація підтримки та розвитку ОСББ та ОСН”

БФ “Фундація суспільних інновацій”

ГО “Волинська палата молодих підприємців та професіоналів”

ГС “Громадські ініціативи України”

ГО “Наше Поділля”

ГО “Центр спільних дій”

ГО “Егіда-Центр” (Кривий Ріг)

ГО “Час Збирати Українців”, Миколаїв

ГО “Сосницькі горизонти”, смт Сосниця

Освітній дім прав людини – Чернігів

БФ “ЛАСКА”, Миколаїв

Харківська правозахисна група

ГО “Спільно ХАБ” (Запоріжжя)

ГО “Донбаська Ініціатива “Міст”

ІСАР Єднання

Об’єднання родичів політв’язнів Кремля

Міжнародна громадська організація “Фонд досліджень та підтримки корінних народів Криму”

ГР “Віра, Надія, Любов”

Міжнародний благодійний фонд “СНІД Фонд Схід-Захід” (AFEW-Україна)

ГО “Регіональний центр прав людини”

ГО “Вектор прав людини”

ГО “Україна без тортур”

ГО “Блакитний птах”

ГО “Центр “Жіночі перспективи” 

ГО “Театр змін”

Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування “Асоціація міст України”

Медіаклуб Запорізької області (Приморськ, Запоріжжя, Мелітополь)

Ромське радіо Chiriklo (Україна)

Дім прав людини “Крим”

ГО “НЕВИДИМА”

Медійна ініціатива за права людини

ГО “Кримськотатарський Ресурсний Центр”

ГО “Черкаський правозахисний центр”

ГО “Правозахисне об’єднання “Праве діло”

Ініціатива “Хто замовив Катю Гандзюк?”

ВГО КЦ Правозахисник

БО Інша

Фундація Відкритий Діалог

ГО Центр “Соціальна дія” 

ГО Інститут масової інформації

Центр соціальних ініціатив “АТОМ”

Го “Закарпаття-Донбас”

Ресурсний центр у Закарпатській області 

ГО “Справа Кольпінга в Україні

ГО Центр підтримки громадських і культурних ініціатив “Тамариск”

ГО “Від мрії до дії”

ГО “Правозахисний Ромський Центр”

ГО “Ла Страда-Україна”

ГО “Міжнародне товариство прав людини – Українська Секція”

Тернопільська правозахисна група

ГО “Докудейз”

БО “Фонд милосердя та здоров’я”

ГО “Гельсінська ініціатива – ХХІ”

РГБФ “Право і Демократія”

ГО “Тернопільська кінокомісія”

 Поділитися