MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У Маріуполі померла Ванда Об’єдкова, що пережила Холокост

20.04.2022   
ХПГ-інформ
Останні дні життя Ванда Семенівна провела в холодному темному підвалі. Ризикуючи життям, під обстрілами, рідні поховали жінку у міському парку.

Ванда Об’єдкова, фото: Музей концлагеря Аушвіц-Біркенау

У десять років вона переховувалася від німецьких фашистів у підвалі. Через 81 рік вона померла в такому ж підвалі, ховаючись від російських обстрілів, повідомляє Музей концлагеря Аушвіц-Біркенау.

«Помираючи в маріупольському підвалі, замерзаючи і благаючи води, Ванда Семенівна Об’єдкова, яка пережила Голокост, хотіла знати лише одне: Чому це відбувається? – пише про неї видання chabad.org  – Хвора і виснажена протягом останніх двох тижнів життя, 91-річна жінка не могла навіть встати. Вона померла 4 квітня – не мирно від старості у власному ліжку, а як жертва жахливої війни 21-го століття, яка охопила її рідне місто».

Ванду Об’єдкову, ризикуючи життям, під обстрілами, поховали її дочка Лариса з чоловіком: прямо в міському парку. 

Ванда Об’єдкова народилася в Маріуполі 8 грудня 1930 року. У жовтні 1941 року нацисти увійшли в Маріуполь і почали збирати євреїв міста. Її маму забрали, а дівчинка врятувалася, сховавшись у підвалі. 

20 жовтня 1941 року німці стратили поблизу Маріуполя від 9 до 16 тисяч євреїв. Загинула мама Ванди і вся родина матері. Згодом дівчинку схопили, але друзям родини вдалося переконали нацистів, що Ванда – гречанка.«Її батько, який не був євреєм, потім зумів помістити її в госпіталь, де вона залишалася до звільнення Маріуполя в 1943 році. Об’єдкова дала повну розповідь про своє життя та досвід Голокосту в Фонді Шоа УСК у 1998 році», – йдеться у статті про Ванду Об’єдкову.

Ванда Семенівна берегла відеокасети із записами цих інтерв’ю дома. Але всі вони згоріли разом із квартирою. 

«Не було ні води, ні електрики, ні тепла – і було нестерпно холодно», – розповідає дочка про останні дні життя Ванди Семенівни. – Але ми нічого не могли для неї зробити. Ми жили як тварини!»


Як ми повідомляли, у Харкові від ворожого снаряду загинув колишній в’язень нацистських концтаборів Борис Романченко. Йому було 96 років. Він пережив концтабори Бухенвальд, Пенемюнде, Дора та Берген Бельзен. Російський снаряд влучив у його квартиру на Північній Салтівці.

Наприкінці березня Фонд «Меморіали Бухенвальда і Міттельбау-Дора» відкликав запрошення російських та білоруських дипломатів на пам'ятні заходи до 77-ї річниці звільнення в'язнів концтаборів Бухенвальд та Дора-Міттельбау.

 Поділитися