Маріуполь: Із бомбосховищ «Азовсталі» сьогодні врятували 100 осіб
Сьогодні, 2 травня, з підземель маріупольського комбінату «Азовсталь» вдалося вивести сотню цивільних.
Про це заявив в ефірі інформаційного телемарафону міський голова Маріуполя Вадим Бойченко: «Сподіваємось, що ворожі війська дадуть можливість людям евакуюватися та добратися на територію, підконтрольну нашій державі. Ми розуміємо, що ця гуманітарна операція знаходиться під контролем президента України та віце-прем'єр-міністра – міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Але все проходить дуже-дуже складно».
Зараз йдеться про евакуацію лише цивільних мирних мешканців Маріуполя. Домовленості про гуманітарний коридор для поранених військових, ще немає. Бойченко каже, що це окрема процедура.
Тим часом з’явилися повідомлення, що «Азовсталь» горить.
Операція з евакуації операція з евакуації цивільних людей із «Азовсталі» розпочалася першого травня. Прес-секретар ООН з гуманітарних питань Савіано Абреу вчора заявив агенції AP, що людей намагаються вивозити спільно з Міжнародним комітетом Червоного Хреста та в координації з українськими та російськими чиновниками. У щоденному зверненні увечері 1 травня Президент України Володимир Зеленський повідомив, що за перший день евакуації вдалося врятувати сто цивільних осіб.
Одразу після закінчення вчорашньої евакуації російські війська знову завдали ударів по заводу. «З міста пишуть що знов канонада така, що навіть Лівобережжі дома хитаються», – написав у своєму телеграм-каналі радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.
Російські ЗМІ розповсюдили інформацію міноборони рф про те, що учора і позавчора з «Азовсталі» було евакуйовано 126 цивільних (46 осіб – 30 квітня та 80 – 1 травня). З них лише 11 осіб залишилися на території так званої днр, усі інші поїхали на території, що контролюються Урядом України.
Як раніше повідомляв Вадим Бойченко, у заблокованому Маріуполі досі перебувають приблизно 100 тисяч людей, в тому числі кілька сотень – у підземеллях «Азовсталі».
За інформацією Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, у підземеллях комбінату до початку евакуації перебувало близько 1000 цивільних та 500 поранених військових.
Командир полку "Азов" підполковник Денис Прокопенко неодноразово звертався до світових лідерів із закликом організувати евакуацію з Маріуполя цивільних громадян, а також поранених та загиблих бійців: «Ніхто не вірить окупантам, тому я закликаю політиків всього цивілізованого світу організуйте зелений коридор, надайте гарантії безпеки, щоб негайно провести евакуацію цивільних, поранених та тіл вбитих воїнів, які мають бути поховані з почестями».
18 квітня командир 36-ї окремої бригади морської піхоти майор Сергій Волина звернувся до Папи Франциска: «Після бомбардування драмтеатру вже ні в кого не лишилося віри російським окупантам. Донесіть світу правду, евакуюйте людей та врятуйте їхні життя від рук сатани, який хоче спалити все живе».
За словами Бойченка, російська армія тотально блокує всі спроби України доставити до Маріуполя гуманітарні грузи, частково краде гуманітарну допомогу, яку намагаються передати з України, а потім роздає від імені окупантів. Біля 90 відсотків інфраструктури міста зруйновано, люди гинуть, цінності розграбовані.
Через нестерпні умови життя, антисанітарію, велику кількість загиблих, непохованих або похованих у непридатних для цього місцях, мешканцям Маріуполя загрожують холера, дизентерія та кишкова паличка. «Вже зараз температура повітря сягає 20 градусів. Тож скоро в місті можуть спалахнути потужні та смертоносні епідемії – через відсутність централізованого водопостачання та каналізації, розкладання тисяч трупів під завалами, катастрофічного браку питної води та їжі», – заявляють у Маріупольській облраді.
Не зважаючи на так зване припинення вогню з боку рашистів вночі з 27 на 28 квітня по «Азовсталі» був нанесений масований безпрецедентний авіаудар. За інформацією Михайла Вершиніна, керівника патрульної поліції, потужний бомбовий удар був нанесений з застосуванням 7 літаків ТУ -22, потім було біля 50 авіаударів СУ - 25/ СУ - 24. У порушення всіх правил і норм ведення війни, а також Женевської Конвенції авіаудар був нанесений по госпіталю, де знаходилися важкопоранені. Багато з них зазнав повторних травм, є загиблі.
Тим часом окупанти вже депортували з Маріуполя до росії та «днр» майже 40 тисяч мирних мешканців. Втім, підрахунок депортованих людей ускладнений тим, що у людей забирають українські документи, про їхню долю дізнаються з російських баз.
Мер міста Вадим Бойченко пояснив, яким чином окупаційна влада фільтрує тих, хто хоче залишити знищене вщент місто: «Під виглядом виїзду на підконтрольну Україні територію, окупанти створюють всі можливі перепони, щоб насправді депортувати маріупольців до російської території. Як справжні фашисти, вони розгорнули 4 центри на околицях міста, в яких утримуються мирні мешканці, що хочуть евакуюватись. В цих таборах люди чекають по два тижні, у них відбирають всі документи. Чоловіків примусово перенаправляють до в'язниць, де в одній маленькій кімнаті тримають по 10 -15 осіб, дають тільки воду, їжу взагалі не дають. Потім роздають якісь довідки власного зразка і примусово вивозять на російську територію».