Британське видання ‘i’ знайшло у Росії 66 таборів для вивезених українців — від Мурманська до Камчатки
Громадяни України часто не мають документів та грошей, щоб виїхати з далеких регіонів Росії, куди їх вивозять примусово.
За даними «i», вивезених до Росії українців поміщають до десятків радянських санаторіїв і колишніх дитячих таборів, принаймні до одного центру «патріотичного виховання» під Ульяновськом та навіть до колишньої фабрики хімічної зброї у селищі Леонідівка під Пензою.
Газеті вдалося підтвердити переміщення 6 250 українців, зокрема 621 дитини. Понад третина людей у 66 встановлених таборах — мешканці Маріуполя.
Приблизно 200 переміщених українців перебувають на Камчатці. «i» виявила, що 10 людей, зокрема діти з Херсона, були розміщені в гуртожитку Камчатського індустріального коледжу в Єлізовому після восьмигодинного перельоту 26-го квітня.
Примусове переміщення населення державою-окупантом визнається воєнним злочином за Римським статутом Міжнародного кримінального суду в Гаазі. Харківська правозахисна група документує випадки переміщення українців до Росії, як і інші воєнні злочини під час російської агресії.
Українців відправляють також до Сахаліну та Курильських островів. У Білгородській області українці живуть у наметових містечках, куди відвідувачів пускають тільки під наглядом озброєних людей у балаклавах.
«У той час як російські медіа запевняють, що деякі люди ‘вирішили’ жити на Далекому Сході, майже кожен із яких ‘відзначив краєвиди моря’, радник мера Маріуполя говорить, що дізнався, що вони живуть без документів та грошей, а їм обіцяють лише низькооплачувану роботу у ‘дупі світу’», — пише британське видання.
Один із російських правозахисників анонімно розповів журналістам, що Росія поводиться з вивезеними українцями, «як із робочою силою, як із об’єктами», додаючи, що вони «вразливі і потребують допомоги».
«The i» також відзначає поступове зменшення кількості українців у знайдених таборах, пов'язуючи це з тим, що декому вдається втекти до Польщі, країн Балтії, або виїхати через азійські країни.
Раніше ми писали, що вивезені до колишньої фабрики хімзброї у Леонідівці українці не можуть вільно залишати табір, у них немає документів і не вистачає навіть зубних щіток.
Рада ООН з прав людини закликала Росію надати доступ до вивезених на її територію громадян України.