MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

«Ой у лузі червона калина» лунала в центрі Москви – дайджест російських протестів

21.06.2022   
Наші інформ.
Відмова від військової служби, таємно проведений Форум Мирної Росії, пікети і навіть фенечки за пожертвування на штрафи учасникам антивоєнних акцій – люди протестують, а тоталітарна влада відповідає новими затриманнями, кримінальними справами, насиллям. Оперативники побили чоловіка на очах у його семирічного сина за те, що малий був одягнений у жовте й синє.

Одиночний пікет Олександра Маца. Фото: ОВД-інфо

Відмова від військової служби, таємно проведений Форум Мирної Росії, пікети і навіть фенечки за пожертвування на штрафи учасникам антивоєнних акцій – люди протестують, а тоталітарна влада відповідає новими затриманнями, кримінальними справами, насиллям. Оперативники побили чоловіка на очах у його семирічного сина за те, що малий був одягнений у жовте й синє.


Коаліція російських правозахисників вже кілька місяців веде у Telegram гарячу лінію (@agsnowarbot) допомоги призовникам. Експерти різних правозахисних організацій пояснюють, як реалізувати право на відмову від військової служби, та відповідають на правові питання з цієї теми як у особистих анонімних консультаціях, так і у телеграм-каналі «Призыв к совести».  На кінець травня на бот підписалося понад 11 тисяч людей. Фоловери запитують про відмову від участі у бойових діях, про дострокове розірвання контракту, про відстоювання антивоєнних переконань та право на альтернативну цивільну службу.

*

В Росії вдалося провести Форум Мирної Росії. Він проходив таємно з 16 по 18 червня у Петербурзі. Одним із основних питань, що обговорювалися на форумі, було питання протистояння імперському мисленню та тоталітарному устрою Російської Федерації.

*

У Москві на Пушкінській площі затримали Івана Романова, який заспівав у мікрофон вуличного музиканта українську народну пісню «Ой у лузі червона калина».

*

Затримання за антивоєнні пікети пройшли у Санкт-Петербурзі, Москві, Уфі, Самарі, Нижньому Новгороді, Смоленську, Владивостоці, Красноярську.

*

Штрафи за дискредитацію армії були призначені у Пермі, Нижньовартовську, Воронежі, Володимирі, Астрахані, Ростовській області, Краснодарському краї, Чукотському автономному окрузі, Калмикії, Уфі, Краснодарі, Чебоксарах, Котласі, Ярославлі, Іжевську, Санкт-Петербурзі, Сочі, Новоросійську. Приводами для штрафів стали одиночні пікети, коментарі в соцмережах, публікація антивоєнної петиції, напис на стіні будинку, зривання наклейки з буквою Z з автомобіля та плаката з буквою Z у ліфті, імітації цінників у магазині з антивоєнними написами, публічні висловлювання.

*

За підрахунками ОВС-Інфо, 12 червня – державне свято «День Росії» – у московському метро за системою розпізнавання осіб затримали 43 особи. Раніше їх затримували на антивоєнних акціях. Деяким із затриманих поліцейські відкрито заявили, що на них стоїть орієнтування «День Росії». Вони провели у відділах поліції кілька годин.

*

12 червня у Москві активіст і фотограф Олександр Мец вийшов із плакатом «Приберіть! Z – це символ вбивства! Нема чим пишатися, це ганьба!» до будівлі Московського театру Олега Табакова – на його фасаді була розміщена ця літера. Мец був заарештований на 15 діб.

*

На муніципального депутата району Друкарі Сергія Власова завели адміністративну справу щодо дискредитації російської армії. «Подробиць поки не знаю, тільки-но отримав такий лист, але я впевнений, що збройні сили дискредитую не я, а люди, які віддають злочинні накази», – написав Власов у своєму телеграм-каналі.

*

У Пензі силовики склали протокол на активіста Альберта Герасимова. На думку поліцейських, він наніс напис «Миру мир, войны не нужно, вот девиз отряда „Дружба“» на паркан, розташований уздовж проїжджої частини. Напис виконаний у кольорах українського прапора.

У Пензі силовики склали протокол на активіста Альберта Герасимова за цей напис на паркані. Фото: Сота

*

У Володимирі суд оштрафував власника секонд-хенду Михайла Семенюка на 30 тисяч рублів. Чоловіка звинуватили за статтею про дискредитацію російської армії через антивоєнний плакат, який він повісив у своєму власному магазині.

*

У ніч на 29 травня у Москві силовики затримали Олександра Федорова та ще одну людину через те, що у них були з собою антивоєнні листівки. У молодих людей знайшли листівки під час огляду речей поряд зі станцією метро «Курська». Після цього їх затримали та доставили до відділу. Там з ними розмовляли співробітники ФСБ та кримінального розшуку. Затриманим погрожували переслідуванням за кримінальною статтею — нібито вони напали на людину 21 травня та їм «пощастило, що та людина жива залишилася»

*

Чуваські активісти дарують фенечки за пожертвування на штрафи учасникам антивоєнних акцій. Акцію оголосив Телеграм-канал «Сердита Чувашія». Браслети із синьо-жовтими або іншими візерунками плете Юлія Кабуркіна. Раніше її оштрафували за розклеювання антивоєнних паперових чоловічків на місці цінників у магазині.   

Фото: телергам-канал "Сердитая Чувашия"
 

*

У Псковській області голова Новоржевського району Софія Пугачова заборонила школярам розмістити на будівлі літери Z та V. Вихованці літнього табору наклеїли літери на вікна Будинку культури, але їх зняли того ж дня за розпорядженням голови. На думку Пугачової, якщо на муніципальну будівлю нанесли символи спецоперації, то довелося б розмістити іншу точку зору, але в такому випадку хулігани могли розбити вікна. 

*

А Псковський міський суд оштрафував місцевого жителя Олексія Перепеліцина на 30 тисяч рублів за статтею про «дискредитацію» російської армії. Приводом для протоколу стали розмови про війну на вулиці Льва Толстого у Пскові. 

*

Московська друкарня «Принтаніка» відмовилася друкувати футболки з написом «Zа Перемогу!». Депутат Держдуми Хінштейн вже написав донос у прокуратуру: «[Бойкот букви Z] повинен отримати свою правову оцінку. Те, що стало нормою у Ризі, Варшаві та Львові, неприпустимо у Москві!» – пише єдинорос Хінштейн. 

*

7 червня у мережі з'явилося відео із нападом на майкопського активіста Романа Таганова під час прогулянки із семирічним сином. На активіста напали чоловіки у цивільному одязі. Відео було знято в березні 2022 року, пізніше з'ясувалося, що це були оперативники Центру боротьби з екстремізмом. У результаті на Таганова завели кримінальну справу про напад на поліцейського (частина 1 статті 318 КК РФ) та 17 березня відправили його під домашній арешт. Дружина Таганова Катерина розповіла у соцмережах, що, за однією з версій, напад був скоєний через одяг їхнього сина у кольорах українського прапора. Того дня хлопчик був у жовтій шапці та синій куртці, а сам активіст носив зелену стрічку – символ антивоєнного протесту. 

Нападом на майкопського активіста Романа Таганова під час прогулянки із семирічним сином. Скріншот з відео "Медіазони"

*

На тамбовського музиканта Володимира Фатєєва склали вже другий протокол за статтею про дискредитацію армії (ст. 20.3.3 КоАП). Фатєєва затримали та доставили до Жовтневого відділу поліції. За словами правозахисників, поліцейським не сподобався викладений на сторінці музиканта образ Миколи Угодника, який вони якимось чином пов'язали із ЗСУ. 

*

В Орловській області на активіста та блогера Сергія Носова завели кримінальну справу про поширення свідомо неправдивої інформації про використання російських збройних сил (ч. 1 ст. 207.3 КК). У його будинку в селі Бакланове відбувся обшук. Приводом для порушення справи стали публікації у телеграм-каналі «Список Носова» про вбивства мирних жителів у Бучі та Ірпені. 

*

Дмитро Шкребець, батько загиблого солдата-строковика Єгора Шкребця із крейсера «Москва», веде свій канал у телеграмі. Канал називається «Крейсер "Москва" буде говорити», як пояснив Шкребець, у ньому він викладає те, що блокує мережа ВКонтакте.

*
Підприємець Дмитро Скуріхін із села під Петербургом перетворив свій магазин на політичне висловлювання та написав на стінах назви українських міст, які постраждали від російської агресії. Незабаром там же з'явився напис «Зрадник», залишений кимось із односельців. Але Скуріхін не засмучується: «Я демонстративно став на бік України. І все чудово, односельці вітаються, ніхто не шле мене на хрін. Я вважаю, що це однозначна підтримка».

Дмитро Скуріхін із села під Петербургом перетворив свій магазин на політичне висловлювання, фото: Сота


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ОВД-инфоХолод, телеграм-каналів Видимый протестActivatica.org та інших джерел.

 Поділитися