MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ «Житомирська установа виконання покарань (№8)»

07.07.2022   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олексій Ярославцев
Один із поверхів карцеру не використовується через підтоплення. Минулого року в камерах карцеру було зроблено ремонт, але навіть після нього через вогкість на стінах проявляється грибок.

22 червня 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая і члена громадської ради при Міністерстві юстиції України  Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства «Поряд з вами» Олекси Ярославцева здійснили повторний візит до державної установи «Житомирська установа виконання покарань (№ 8)».

Попередній візит моніторів ХПГ – за цим посиланням.

Основними завданнями моніторингового візиту є порівняння показників попередніх візитів з поточними, а також порівняння роботи пенітенціарних закладів різного рівня безпеки, аналіз роботи установи під час війни та з'ясування гуманітарних потреб.

Керівник установи – Квасний Андрій Вікторович.

З боку адміністрації закладу відчувалося сприяння в роботі моніторів. Монітори мали можливість відвідати будь-яке приміщення, спілкуватися з ув'язненими на умовах анонімності.

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

В установі відбувають покарання засуджені за умисні особливо тяжкі злочини, особи, що переведені з колоній середнього рівня за злісні порушення режиму тримання, а також засуджені до довічного позбавлення волі.

Установа складається зі слідчого ізолятора, господарського блока для засуджених до позбавлення волі на певний строк та сектора максимального рівня безпеки для довічно позбавлених волі.

Кількість персоналу в еквіваленті до ув'язнених – 1 представник персоналу на 3 в'язня; працюють три психологи: 2 для роботи з ув'язненими і 1 – для роботи з персоналом.

За 2021 рік померло 9 в'язнів, за 2022 рік – 6; 65 осіб з числа ув'язнених працевлаштовані; середньомісячний заробіток складає 2 232 гривні; в установі працює крамниця; дисциплінарні стягнення на момент візиту не відбував жоден в’язень.

В медичному закладі ЦОЗ ДКВ на території установи лікуються 19 осіб; на обліку ВІЛ/СНІД перебуває 61 особа; до самогубства схильні 74 в'язня; за 2021 рік було 1 самогубство, в 2022 році – 2 подібних випадки. До членоушкодження схильні 14 ув'язнених; 9 схильні до втечі; 7 являються злісними порушниками режиму утримання.

За хворобою в 2021 і 2022 роках не звільнено жодної людини; першу групу інвалідності мають 2 особи, другу – 6 і третю – 11 ув'язнених. За 2021 рік з установи було звільнено 371 особу, з них по УДО (ст. 81 ККУ) – 7. За 2022 рік загальна кількість звільнених – 90 осіб, з них по УДО (ст.81 ККУ) – 3 особи.

За 2021 рік було 35 викликів швидкої допомоги, протягом 2022 року – 6 випадків. За 2021 рік були зафіксовані тілесні ушкодження: під час прибуття в установу – 40 і під час перебування в установі – 27; в 2022 році під час прибуття – 24 і під час перебування в установі – 5 випадків тілесних ушкоджень. Спецзасоби в 2021 році застосовувалися 2 рази (наручники), в поточному році – жодного випадку.

На 2021 рік було проведено 204 побачення з використанням мережі Інтернет. Послуги інтернету надаються безкоштовно, в 2022 році було реалізовано 31 побачення через інтернет. В установі існує 2 робочих місця з доступом до мережі Інтернет. У 2021 році відбулися 79 тривалих побачень,  в поточному році – 17. Короткострокових побачень за 2021 рік реалізовано 322, в поточному році – 53. В установі норма житлової площі складає 2,5 метрі квадратні для ув'язнених і 4 квадратних метри для засуджених.

З початку поточного року на SARS-CoV2 (lgG,LgM) протестовано 977 ув’язнених; у 2021 році перехворіли на SARS-CoV2 (lgG, LgM) 125 в'язнів, у 2022 році – 12; з числа ув'язнених/засуджених вакциновано 202 особи.

Керівництво установи не фіксує кількість осіб, які звернулися з клопотанням про помилування для служби в ЗСУ. Офіційно було направлено 5 подань про звільнення, всім було відмовлено.

Гуманітарні потреби установи

Установа потребує засоби особистої гігієни (зубні щітки, зубні пасти, туалетний папір, одноразові леза для гоління, шампунь); миючі засоби (мило, пральний порошок, засоби для миття посуду тощо). Також є потреба в одязі та предметах першої необхідності для осіб вивезених з зони бойових дій.

Керівництво установи отримує фінансову допомогу від благодійних організацій.

КАРЦЕР

Карцер розташований в такому місці, що один поверх не використовується через підтоплення. Карцер використовується для дисциплінарного покарання слідчозаарештованих. Освітлення відповідає нормам.

У минулому році зробили ремонт в усіх камерах.

Але через вогкість навіть після ремонту на стінах проявляється грибок.

Керівництво установи неодноразово зверталося до Управління для того, щоб виділити кошти на ремонтні роботи саме в цьому напрямку, але поки фінансування не отримано.

В карцері не було жодного дисциплінарно покараного. Взагалі, в карцері дуже рідко бувають покарані.

В одиночних камерах перебувають засуджені довічно.


Як пояснив начальник установи, в таких камерах утримуються особи, які за власним бажанням надають перевагу одиночному утриманню, або не уживаються з основним контингентом. Хтось із них засуджений ще з часів смертної кари та залишився в живих через введений тоді мораторій. В одиночних камерах на час візиту утримувалися сім осіб, засуджених довічно.

В камерах хоч, на перший погляд, і дотримані норми площі утримання – 4 квадратних метри на людину, але сам факт тривалого перебування в такій камері може мати надзвичайно руйнівні наслідки для психологічного, соматичного та соціального здоров’я осіб. Один з опитаних засуджених повідомив, що в цій одиночній камері він перебуває вже десять років. Він пояснив, що йому комфортно перебувати в одиночній камері, займається поезією. Засуджений має дружину, звертався до Президента про помилування, але отримав відмову. Разом із тим, керівництво закладу не може примусово помістити засудженого в іншу камеру через можливі конфліктні ситуації з іншими засудженими.

ЗАСУДЖЕНІ ДОВІЧНО

В Установі 166 засуджених довічно. В закладі немає багатомісних камер для тримання засуджених довічно. Всі особи утримуються в камерах по двоє. Камери всі однакові за розмірами.

Реконструкція не планується через брак коштів.

Засуджений довічно Р.

Засуджений довічно Р. скаржився на те, що по відношенню до нього і до всіх засуджених, які були засуджені після вступу в силу Конституції України, відбувається порушення прав людини. Він стверджує, що суд не міг застосовувати відносно нього довічне покарання. На момент вступу в силу Конституції, ця норма (смертна кара) є, на думку засудженого, недіючою. Смертна кара як вид покарання по констатації з моменту вступу в дію Конституції України має протиріччя. «Я говорю про те, що ця норма не діяла на момент вступу в дію Конституції, не мала юридичної сили і не підлягала застосуванню. Вища юридична сила Конституції полягає в тому, що будь-які правові норми, які суперечать Конституції, не мають юридичної сили, не підлягають застосуванню і підлягають скасуванню в законодавчому порядку. Таким чином, особи, що скоїли діяння після вступу в силу Конституції, були на той момент у статусі обвинувачених. І суди, розуміючи ці нюанси, в порушення закону призначають для них смертну кару.»

Засуджений Р. протягом багатьох років звертався в усілякі інстанції, проте перегляду свого вироку так і не домігся. Звертався до Верховного суду України, відповіді немає, прокуратура також не надала адекватної відповіді. Засуджений говорить, що «таких як я, на момент скасування смертної кари, було засуджено до страти 450 осіб, яким замінено покарання на довічне». Засуджений Р. стверджує, що йому і всім цим особам довічне покарання має бути змінено на 15 років. Засуджений Р. має намір звернутися до ЄСПЛ саме з причин незаконності застосування до нього довічного позбавлення волі.

Засуджений довічно Шанта

Засуджений Шанта пережив інсульт, рука не працює. Він все розуміє, все пам'ятає, але постійно перебуває в загальмованому стані. «Я, Шанта Миколай Васильович, відбуваю покарання довічно, п'ять років тому був інсульт. Мої органи просто не працюють.» Засуджений відбуває покарання  вже 24 роки, в нього паралізована вся права сторона. Просить його помилувати, отримує відмови.

Адвокати ХПГ взялися захищати засудженого Шанту. Адміністрація установи не заперечує проти звільнення засудженого за станом здоров’я. Шанта звинувачений за вбивство однієї людини. Злочин був скоєний навіть не на території України. Засуджений – колишній міліціонер.

КІМНАТА ДЛЯ ТЕЛЕФОННИХ ДЗВІНКІВ

Обладнана кімната для засуджених і ув'язнених, де вони можуть зателефонувати своїм рідним.
Після надання послуги адміністрація повідомляє суддю про факт надання послуги і контакти, на які дзвонив в’язень. Тобто, обвинуваченим надається можливість телефонних розмов не за дозволом, а по факту і тільки після цього повідомляється про факт телефонного спілкування.

МЕДИЧНА ЧАСТИНА

Відповідно до штатного розкладу, укомплектовані наступні посади: завідувач медичної частини – 1 ставка; лікар-терапевт – 0,5 ставки; лікар-рентгенолог – 0,75 ставки; лікар-стоматолог – 0,5 ставки; лікар-фтизіатр – 0,5 ставки; лікар-хірург – 0,25 ставки; лікар-психіатр – 0,5 ставки, лікар загальної практики сімейної медицини – 0,5 ставки; фельдшер – 4 ставки; старший фельдшер  – 1 ставка; сестра медична – 0,5 ставки; рентгенолаборант – 1 ставка; асистент фармацевта – 0,5 ставки; лаборант – 1 ставка.

Недоукомплектованими залишаються посади: лікар-дерматовенеролог – 0,25 ставки; лікар ультразвукової діагностики – 0,25 ставки; лаборант – 0,25 ставки.

Вакантними залишаються посади: лікар-інфекціоніст – 0,5 ставки; дезінфектор – 0,5 ставки. Неукомплектованість медичного персоналу негативно впливає на якість надання медичної допомоги.

Стаціонар медичної частини має у наявності: 4 палати для соматичних хворих, розрахований на 10 ліжко-місць; інфекційний ізолятор налічує 2 палати, розраховані на 4 ліжко-місця.

Під час візиту моніторингова група безперешкодно оглянула приміщення медичної частини, ознайомилася з умовами організації надання медичної допомоги в’язням, вивчила медичну документацію. Начальник медичної частини надала медичні документи ув’язнених і засудженого, на які були письмові згоди для ознайомлення.

В медичній частині здійснюється цілодобове чергування медичних працівників для надання невідкладної медичної допомоги та забезпечення ув’язнених (засуджених) лікарськими засобами.

В поточному році проліковано 870 осіб, із них: в стаціонарі – 44 особи; амбулаторно – 814 осіб; туберкульоз – 12 осіб, із них 2 особи проходять обстеження.

З початку року протестовані швидкими тестами на SARS-CoV-2 977 осіб. Кількість осіб, які перехворіли на SARS-CoV-2 з початку року – 12. Вакцинованих з числа ув’язнених/засуджених – 202 особи.

За поточний рік у журналі обліку тілесних ушкоджень в установі зафіксовано 29 випадків, із них по прибуттю до установи – 24 особи, в установі – 5 осіб.

Під час вивчення медичної документації встановлено, що в медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні фотографії наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у гл. II ч.9 Наказу від Міністерства юстиції України 14.06.2019 No 1769/5 «Про затвердження Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України».

Первинне медичне обстеження новоприбулих проводиться протягом 1 доби завідувачем медичної частини. Впроваджено надання медичної допомоги пацієнтам із застосуванням телемедицини з належним веденням відповідної документації.

Медична частина забезпечена препаратами для проведення антиретровірусної терапії (АРТ).

ПЛАТНА КАМЕРА СІЗО

Для слідчо-заарештованих влаштована платна камера. Вартість такої камери – 2399 гривень на місяць. Будь-який ув’язнений, який має фінансування, може скористатися цими послугами.

Фінанси, що отримані з використання платних камер, спрямовуються на ремонтні роботи.

КАМЕРИ СІЗО

Були оглянуті камери СІЗО на предмет дотримання прав людини, належних умов утримання.

Оглянута відремонтована камера для утримання жінок-ув'язнених. Ремонт відбувався за кошти, отримані з платної камери.

Побували в різних камерах – у багатомісних, які потребують ремонту, та у відремонтованих.

На обід у цей день був суп, каша та крила курячі. М’ясо подається окремо.

ІНТЕРНЕТ-КЛАС

Інтернет-класом користуються в основному засуджені довічно. В наявності два робочі планшети. В такий спосіб засуджені вирішують питання комунікації з родичами, особливо тими, що знаходяться за кордоном або змушені переїхати через військову агресію росії.

ЕВАКУЙОВАНІ

Були оглянуті камери, в яких утримуються ув'язнені, переведені з Бахмутського СІЗО. Всього переведено 140 осіб.

Ув'язнені прибули до установи у другій половині квітня, була можливість швидко зібратися, але більшість речей довелося залишити. Під час перевезення військовослужбовці Національної гвардії не застосовували фізичну силу, в'язнів не принижували, поводилися коректно. В купе спецвагону перебувало від 7 до 12 осіб.

Немає можливості отримувати посилки і передачі, ускладнена можливість телефонного зв’язку. Інтернетом також не можуть користуватися, оскільки перебувають на стадії слідства.

В'язні скаржаться на відсутність правової допомоги, на те, що тривалий час продовжується слідство через те, що внаслідок бойових дій змінюється територіальна підсудність розгляду справи, а вони (в’язні) продовжують утримуватися під вартою, міра запобіжного заходу тримання під вартою продовжується прокуратурою без їх участі.

Звернувся ув'язнений, який скаржився на те, що в центрі безоплатної правової допомоги йому було відмовлено в наданні правової допомоги.

Зі слів ув’язнених, умови утримання в Житомирському СІЗО кращі, ніж у Бахмуті.

Звернення ув'язненого В.

Звернувся ув'язнений В. Сам із Сєвєродонецька, має цироз печінки, надав згоду на ознайомлення з медичною картою, фото- та відеофіксацію. Засуджений скаржився на те, що в нього третя група інвалідності, гепатит, ВІЛ і цироз печінки. Всі ці хвороби в сукупності небезпечні для життя та здоров'я ув'язненого. В Бахмутському СІЗО медична допомога не надавалася, зі слів ув'язненого, він хворіє на цироз сім років.
Адвокати ХПГ почали з'ясувати обставини  цієї справі.

КІМНАТА ДЛЯ ВІДПОЧИНКУ МОЛОДШИХ ІНСПЕКТОРІВ

Ремонт кімнати відбувся завдяки благодійній допомозі від громадської організації.

СПОРТИВНИЙ ЗАЛ ДЛЯ НЕПОВНОЛІТНІХ

У залі є обладнані столи для настільного тенісу. Зі слів керівництва, неповнолітні можуть відвідувати спортивний зал хоч кожного дня, але у них роздільне утримання, тому, як хлопцям пограти в настільний теніс, будучи наодинці, зрозуміти важко.

КЛАС ДЛЯ НАВЧАННЯ (ШКОЛА)

У школі навчаються 17 осіб.

ЖИТЛОВІ ПРИМІЩЕННЯ ДЛЯ ЗАСУДЖЕНИХ, ЯКІ ПРАЦЮЮТЬ НА ГОСПОДАРСЬКИХ РОБОТАХ

Усього працюють на господарських роботах 33 засуджених. У житлових приміщеннях відокремлені ліжка, і кожний засуджений може усамітнитися, причому з мінімальним фінансуванням. На роботу укладені цивільно-правові договори.

РЕМОНТНІ РОБОТИ В КАМЕРАХ СІЗО

ПЕКАРНЯ

Установа випікає власний хліб.

КІМНАТА ДЛЯ ВІДЕОКОНФЕРЕНЦІЙ

Кімната передбачена для участі осіб у розгляді справ у суді в режимі відеоконференцій.

 Поділитися