MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ «Бердичівський виправний центр (№108)»

11.07.2022   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олексій Ярославцев
В установі немає злісних порушників режиму утримання. Стягнення у вигляді перебування в ДІЗО майже не застосовується. Як пояснює керівництво установи, засуджені дисципліновані, і сенсу в такому вигляді дисциплінарного стягнення небагато; особисте спілкування є дієвішим.

25 червня 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства «Поряд з вами» Олекси Ярославцева здійснила візит до державної установи «Бердичівський виправний центр (№108)».

Основним завданням моніторингового візиту є аналіз роботи установи під час війни та з'ясування гуманітарних потреб установи.

Керівник установи – полковник внутрішньої служби Чобанян Арменак Яшевич.

Монітори мали можливість відвідати будь-яке приміщення, спілкуватися з ув'язненими на умовах анонімності.

 

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

В установі утримуються особи, засуджені вперше за незначні кримінальні правопорушення, до яких судом визначено покарання у вигляді обмеження волі, а також особи, що засуджені до позбавлення волі, які стали на шлях виправлення і кому судом замінене покарання на більш м'яке – у вигляді обмеження волі.

Кількість персоналу в установі в еквіваленті до кількості засуджених складає 1 представник персоналу на 1,6 засуджених; вартість утримання одного засудженого - 80 гривень на добу.

Протягом поточного року до установи прибули 137 засуджених; у 2021 році померло 2 особи, в 2022 році – 3 засуджених. 73 засуджених працевлаштовані, всі працюють за цивільно-правовими договорами (за контрактами). За даними адміністрації середньомісячний заробіток засуджених у поточному році складає 6500 гривень.

В установі немає медичної частини, в медичному закладі МОЗ перебувала 1 особа. За період 2021–2022 років не було жодного випадку самогубства. Проте, серед засуджених є одна особа, що схильна до самогубства. Також, за даними адміністрації, одна особа схильна до втечі.

В установі немає злісних порушників режиму утримання. Також, за період 2021–2022 років не було звільнено жодного засудженого з важкою хворобою; з боку адміністрації не зафіксовано жодної скарги від засуджених щодо неналежних умов утримання. 8 осіб перебувають на програмі замісної терапії. Серед засуджених є 3 людини з інвалідністю 3 групи.

За 2021 рік було звільнено за УДО (ст.81 ККУ) 104 особи, за ст. 82 ККУ – 15 осіб. За 2022 рік за УДО (ст. 81 ККУ) було звільнено 40 осіб, за ст. 82 ККУ – 8 осіб.

За 2021 рік швидка допомога викликалася 60 разів, у 2022 році – 29 разів. За 2021 рік було зафіксовано 18 випадків тілесних ушкоджень під час перебування в установі, в 2022 році таких випадків зафіксовано сім. В поточному році було зафіксовано 5 випадків застосування спецзасобів.

За 2021 рік проведено 2 тривалих побачення, в 2022 році також 2. Короткострокових побачень у 2021 році було 4, в поточному році – 3. Норма житлової площі на одного засудженого складає 4 квадратних метри.

За кількістю засуджених, що звернулися з клопотанням про звільнення для служби в ЗСУ, статистика не ведеться, 17 клопотань було задоволено. Серед звільнених, які пішли в ЗСУ, є поранений, якого представлено до нагороди. На помилування з подальшим вступом до ЗСУ відбирали осіб, які мали досвід участі в бойових діях.

Система опалення в установі працює на дровах.

Сам вид покарання себе виправдовує, але має бути врегульовані деякі нюанси в рамках законодавства.

КІМНАТА КОРОТКОСТРОКОВИХ ПОБАЧЕНЬ

ДІЗО

Стягнення у вигляді перебування в ДІЗО в установі майже не застосовується. Як пояснює керівництво установи, засуджені дисципліновані, і сенсу в такому вигляді дисциплінарного стягнення небагато; особисте спілкування є більш результативним. Проте, за такі правопорушення, як вживання алкоголю, все ж таки застосовується ДІЗО. В цьому році був один такий випадок.

Приміщення ДІЗО також використовується як бомбосховище.

КІМНАТА ДОВГОСТРОКОВИХ ПОБАЧЕНЬ

У кімнаті є окремий санвузол і душ.

КЛАС ПСИХОЛОГІЧНОГО РОЗВАНТАЖЕННЯ

Кабінет психолога, в якому засуджені звертаються з власними проблемами. Також у ньому відбувається спілкування, коли приходить етап.

У наявності правова література.

Як правило, в установі перебувають близько року.

ОКРЕМЕ ПРИМІЩЕННЯ, ДЕ УТРИМУЮТЬСЯ 14 ДІБ ПІСЛЯ ПРИБУТТЯ

В установі обмеження волі ділянка карантину не передбачена.

Оскільки більшість виправних центрів знаходяться на тимчасово окупованій території, то всіх засуджених до обмеження волі привозять сюди і в Крижопільський центр.

ПРАЛЬНЯ

ДУШЕВА

Кабіни огороджені.

ЖИТЛОВІ ПРИМІЩЕННЯ

Кімнати на дві, на чотири особи.

В наявності кімнати для приготування їжі, електрочайники, мультиварки.

В разі сумлінної праці та дотримання порядку відбування покарання у вигляді обмеження волі, засуджені мають перспективи для звільнення по УДО.

В усіх кімнатах є телевізор. Засуджені активно користуються мобільними телефонами, планшетами, аксесуарами до них.

Деякі житлові приміщення потребують ремонту. В одному з приміщень прямо над ліжком пошкоджена розетка, якою продовжують користуватися, що є грубим порушенням техніки безпеки.

Під час моніторингу декілька засуджених виявили бажання поспілкуватися. Деякі засуджені скаржилися на здоров’я. Один засуджений скаржився на те, що більше року перебуває в установі, а його не представляють на УДО. Він зазначає, що так, були деякі конфлікти, але вони ситуації не стосуються. Засуджений не працює, посилаючись на те, що його вік складає майже 60 років. Начальник установи зазначив, що одним з критеріїв умовно дострокового звільнення є сумлінне ставлення до праці.

Інший засуджений скаржився на те, що його не беруть до війська, хоч він і не є військовозобов'язаним, але хоче служити в ЗСУ. Засуджений стверджує, що до кінця строку йому залишилося 3 місяці, а після звільнення обов'язково піде у військкомат і буде захищати Батьківщину.

Засуджені працюють на підставі строкового трудового договору. Для деяких осіб це є проблемою: для працевлаштування потрібні паспорт і податковий код. Якщо у людини паспорта та коду немає, її неможливо оформити на роботу. Адміністрація зазначає, що знаходить вихід із цієї ситуації, залучає спеціалістів, оформлює паспорт і код. Були випадки, коли людина не мала паспорта і коду, до засудження мешкала у Росії або в Криму, вирішували ці питання також.

Вода централізована, також засуджені за власні кошти купують собі воду.

Три роки тому замінено дах, уже не тече. Також, труби опалення змінюються на пластикові. Цієї зими в корпусах було тепло.

Через те, що на теперішній час більшість засуджених в установі перебувають вперше, кількість випадків вживання заборонених речовин – алкоголю, наркотиків – значно скоротилася.

Засуджені можуть сплачувати за харчування або харчуватися окремо, за власні кошти.

ХАРЧОБЛОК

Є овочевий та м'ясний цехи. Хліб закуповується на хлібозаводі в Бердичеві.

Під час відвідування приміщення харчоблоку монітори встановили, що в одного з засуджених працівників їдальні, який, з його слів, працює вже декілька місяців, а до його робочих функцій входить прибирання приміщень, миття посуду та інша незначна робота, відсутня медична книжка, і він не проходив ще жодних профілактичних медичних оглядів, що є грубим порушенням. Згідно з Положенням про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, засуджені, які працюють на об'єктах харчування, проходять обов'язкові попередні та профілактичні медичні огляди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року № 559 «Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок». На кожного засудженого зазначеної категорії заводиться форма первинної облікової документації № 1-ОМК «Особиста медична книжка», затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21 лютого 2013 року № 150, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2013 року за № 662/ 23194.

МАЙСТЕРНІ

У майстернях виготовляється тротуарна плитка, альтанки.

Є дві пилорами.

Субота і неділя – вихідні дні. Замовлення є, але їх не можна виконати через те, що казначейство не проводить проплати.

ТЕПЛИЦІ

На території установи вирощують кабачки, огірки для потреб установи.

Про події, пов'язані з війною, начальник установи розповів у короткому інтерв’ю.

 Поділитися