MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ “Криворізька виправна колонія (№80)”

16.09.2022   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олекса Ярославцев
В установі відчутна напружена атмосфера. Засуджені бояться скаржитися на дії та бездіяльність адміністрації. Близько 10% засуджених за даними адміністрації є злісними порушниками режиму утримання.

Криворізька виправна колонія (№80) 1

9 серпня 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства “Поряд з вами” Олекси Ярославцева здійснила черговий візит до державної установи “Криворізька виправна колонія (№80)”.

Звіт про попередный візит — за цим посиланням.

Основними завданнями моніторингового візиту були аналіз роботи установи під час війни та з'ясування її гуманітарних потреб.

Монітори без перешкод потрапили на територію закладу, мали можливість відвідати будь-які приміщення установи, спілкуватися з засудженими, зокрема й на умовах анонімності, збирати інформацію, перевіряти її, мали доступ до відповідних документів.

Керівник закладу — Леміш Віталій Володимирович.

Криворізька виправна колонія (№80) 12

Загальна інформація

Криворізька виправна колонія (№80) є установою виконання покарань середнього рівня безпеки для утримання засуджених, які вперше відбувають покарання за тяжкі і особливо тяжкі злочини. В установі функціонує 16 відділень соціально-психологічної служби (СПС) і одна дільниця соціальної реабілітації. Також в установі працюють 3 психологи.

Моніторами були оглянуті журнали рапортів про порушення засудженими встановленого режиму тримання та інших правопорушень, а також: журнал обліку виявлених тілесних ушкоджень в осіб, які прибули до УСП; акти про застосування до засуджених спеціальних засобів, гамівної сорочки та фізичної сили; щоденники соціально-виховної роботи із засудженими; карта обліку лікарських засобів, медичних виробів, технічних та інших засобів реабілітації, отриманих від родичів засуджених та інших осіб; журнал обліку фактів виявлення тілесних ушкоджень у засуджених; журнал обліку прийому, виписування засуджених та відмов від госпіталізації у медичній частині; журнал обліку засуджених, стосовно яких встановлено наявність підстав для подання до суду матеріалів про звільнення від подальшого відбування покарання за хворобою; журнал обліку погодинних перевірок наявності засуджених на робочих місцях; акти змінних завдань; журнал обліку засуджених, які працюють на виробництві; списки засуджених осіб, які залучаються до роботи в майстернях; постанови про поміщення засуджених в дисциплінарний ізолятор; журнал обліку відвідувань дисциплінарного ізолятора, приміщень камерного типу адміністрацією установи.

В установі відчутна напружена атмосфера. Засуджені бояться скаржитися на дії (бездіяльність) адміністрації. За даними адміністрації близько 10 відсотків засуджених є злісними порушниками режиму утримання. 5 особам було повідомлено підозру за статтею 391 ККУ і 3 особам — за статтею 309 ККУ.

Протягом 2022 року відносно засуджених 9 разів застосовувалися заходи фізичного впливу і спецзасоби, 427 осіб були поміщено в ДІЗО, 8 у ПКТ, 1 у ДПК.

Під час прибуття в установу проводиться роз'яснювальна робота щодо того, як себе поводити під час повітряної тривоги, обстрілів. У відділеннях засуджені отримують практичні рекомендації стосовно безпеки. Під бомбосховище обладнане спеціальне приміщення, яке відповідає 2 рівню безпеки. Кожне відділення має свій маркований шлях потрапляння в укриття. Приміщення обладнане для розміщення фактично всіх засуджених установи. На момент огляду бомбосховища в приміщенні запасів води, ліків та продуктів харчування не було.

Для звільнення для служби в ЗСУ клопотання подали переважна більшість засуджених установи, з них звільнено було 26 осіб.

Керівництвом установи прийом засуджених здійснюється кожного дня.

Коефіцієнт співвідношення кількості персоналу та кількості засуджених: на одного представника адміністрації припадає 4,6 засуджених.

Загальний некомплект персоналу — 32 посади, що дорівнює 12,3 відсотків. Некомплект старшого та середнього начальницького складу — 3 посади, із них:

  • начальник оперативного відділу — 1;
  • старший інспектор (з організації речового та побутового забезпечення) відділу інтендантського та господарського забезпечення — 1;
  • начальник відділення соціально-психологічної служби відділу соціально-виховної та психологічної роботи — 1;

Некомплект молодшого начальницького складу — 26 посад, з них:

  • молодший інспектор нагляду і безпеки — 19;
  • молодший інспектор відділу охорони — 5;
  • водій — співробітник відділу охорони — 1;
  • начальник їдальні відділу інтендантського та господарського забезпечення — 1.

Некомплект персоналу за вільним наймом — 3 посади, з них:

  • кухар відділу інтендантського та господарського забезпечення — 1,
  • водій гаражу — 2 посади.

Протягом поточного року комісією установи розглянуто 118 клопотань на умовно- дострокове звільнення, із них відмовлено 76 засудженим, 42 клопотання подано до суду, 28 особи звільнено судом. На розгляді в суді перебувають 3 подання. Відмовлено судом 11 особам. Заміна покарання більш м'яким: комісією розглянуто 140 клопотань, по всім 140 — відмова. Водночас, від низки засуджених отримано скарги, що до них не застосовується умовно-дострокове звільнення і перевід на більш м'який режим утримання.

Гуманітарну допомогу установі надають 6 організацій. Завдяки цій допомозі відбуваються ремонтні роботи, проводиться заміна дерев'яних вікон на пластикові. Через воєнний стан в установі введено посилений режим несення служби. З боку адміністрації надійшло повідомлення, що у зв’язку з війною казначейство не пересилає фінанси зі спецфонду.

ДІЗО/ПКТ

Криворізька виправна колонія (№80) 3

На момент візиту в ДІЗО відбували стягнення 15 засуджених, ПКТ — 2 і ДПК — 3 особи. Були оглянуті постанови про поміщення засудженого до дисциплінарного ізолятора, журнал обліку відвідувань дисциплінарного ізолятора адміністрацією установи виконання покарань.

Приміщення відремонтовані. Приміщення для прийому засуджених:

Криворізька виправна колонія (№80) 4

В матеріалах про дисциплінарні стягнення є розписки засуджених про те, що вони ознайомлені з правом на безоплатну правову допомогу.

Ліжка в камерах ДІЗО були зачинені.

Криворізька виправна колонія (№80) 5

Проте моніторами було повідомлено адміністрацію, що зачинення ліжок вдень чинним законодавством не передбачено, після цього ліжка в ДІЗО, ПКТ були відкриті. Моніторами висловлено сподівання, що практика зачинення ліжок не буде застосовуватися і в подальшому.

Криворізька виправна колонія (№80) 7

В кожній камері у наявності бак для питної води, яка приноситься з їдальні.

Засуджений П. виніс харчі з їдальні, отримав 5 діб ДІЗО, перед цим мав стягнення за нетактовну поведінку.
Засуджений Д. в КАДіР відмовився прибирати в приміщенні, за що був покараний на 5 діб ДІЗО.
5 діб ДІЗО засуджений Р. отримав за нанесення татуювання.
Засуджений М. отримав 5 діб за порушення форми одягу: не мав головного убору.
Засуджений В. отримав 14 діб за порушення режиму: переміщався установою без строю, за що був переведений у ПКТ на три місяці. Стягнення не оскаржував, надав згоду на ознайомлення з особовою справою.
Засуджений В. відмовився прибирати, за що отримав 5 діб. Засуджений повідомив, що йому не роз’яснювалося право на безоплатну правову допомогу.

Представники адміністрації повідомили, що за незначні дисциплінарні правопорушення (відсутність нагрудного знаку, зокрема) спочатку відбуваються попередження, догана та інші дисциплінарні обмеження, які не пов'язані з переведенням у камеру.

Прогулянковий дворик:

Криворізька виправна колонія (№80) 8

Є скринька для заяв і звернень.

Криворізька виправна колонія (№80) 10

Банне приміщення для засуджених, які відбувають дисциплінарні покарання:

Криворізька виправна колонія (№80) 11

Медична частина

Завідувач медичної частини № 80 філії державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Дніпропетровській та Донецькій областях (далі — медична частина) — Крикунова Ілона Володимирівна.

На день візиту в стаціонарі медичної частини перебували 3 особи, на жодного з яких не було заповнені медичні картки стаціонарного хворого № 003/о, до яких заносяться всі дані щодо лікування та діагностики в стаціонарі медичної частини, зокрема дані, отримані під час обстеження хворого засудженого з листком призначень. Як пояснив медичний працівник, лікування цих осіб відбувається за листами призначень у зв’язку з тим, що в медичній частині посада лікаря загальної практики — сімейного лікаря на день візиту є вакантною.

Криворізька виправна колонія (№80) 57

В медичній частині укомплектовані наступні посади:

  • завідувач медичної частини — 1 ставка;
  • лікар-стоматолог — 0,5 ставки;
  • фельдшер — 3 ставки;
  • медична сестра — 1 ставка;
  • рентгенолаборант — 0,5 ставки;
  • лаборант — 0,5 ставки.

Вакантними залишаються посади:

  • лікаря загальної практики — сімейного лікаря — 0,5 ставки;
  • фельдшера — 1 ставка;
  • асистент фармацевта — 0,5 ставки ;
  • лікаря-рентгенолога — 0,5 ставки.

Разом з тим, штатним розкладом не передбачено посади лікаря-психіатра, лікаря-інфекціоніста, лікаря-нарколога, лікаря-фтизіатра, лікаря-терапевта, лікаря-епідеміолога, що свідчить про відсутність протягом тривалого часу консультацій засуджених та проведення первинного та повного профілактичного огляду. Отже, в порушення глави 2 Порядку під час профілактичний медичний огляд проводиться не в повному обсязі.

Психіатрична допомога в медичному закладі надається неналежним чином, зокрема, лікар-психіатр відвідує установу тільки за запитом (вимогою). Разом з тим, на день візиту на диспансерному обліку перебуває 3 засуджених із розладами психіки. Отже, відсутність у штаті лікаря-психіатра свідчить про відсутність медичного догляду з різних психічних захворювань під час тримання засуджених із розладами психіки в Криворізькій ВК №80, що створює небезпечне середовище серед засуджених осіб та наражає на небезпеку працівників установи.

Інфекційний ізолятор не обладнаний душовою кімнатою. Таким чином, хворі засуджені позбавляються права на дотримання правил гігієни, або ж їх миття має здійснюватись у загальних душових, через що не дотримується принцип ізоляції хворих на інфекційні захворювання.

Душ загальний для хворих:

Криворізька виправна колонія (№80) 58

Туалети не огороджені.

Криворізька виправна колонія (№80) 59

Маніпуляційна:

Криворізька виправна колонія (№80) 60

Згідно інформації, наданої медичним персоналом, на початку року 60 осіб пройшли профілактичний медичний огляд за допомогою Філії ЦОЗ ДУ “ЦОЗ ДКВС України” у Дніпропетровській та Донецькій областях. Але перевірити дану інформацію монітори не мали можливості: у медичній частині журнал профілактичних оглядів був відсутній.

Криворізька виправна колонія (№80) 65

Криворізька виправна колонія (№80) 66

З метою виявлення та запобігання поширенню інфекційних, паразитарних захворювань, виявлення загальносоматичних та психічних захворювань серед засуджених в УВП один раз на рік проводиться щорічний профілактичний огляд засуджених, який здійснюється шляхом проведення рентгенологічного обстеження засуджених. Разом із тим, на час перевірки встановлено, що у медичній частині рентгенапарат відсутній. За інформацією медичного персоналу, для профілактичного огляду раз на рік залучається мобільний флюорограф. Останній раз таке залучення відбулося у листопаді 2021 року.

Мікроскопія мокротиння в установі не проводиться за відсутності лабораторії, тому зразки спрямовуються до лабораторії ДУ “Криворізька УВП (№3)”. Крім того, в медичній частині відсутній належним чином облаштований пункт збору мокротиння, що створює передумови поширення інфекційних захворювань серед утримуваних засуджених, а також порушує наказ Міністерства охорони здоров’я України від 01.02.2019 № 287 “Про затвердження Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз”.

Відповідно до журналу тілесних ушкоджень, у поточному році зафіксовано 13 таких випадків. Під час вивчення медичної документації встановлено, що в деяких медичних картках амбулаторного хворого 025/о неналежним чином складені довідки та відсутні фотографії наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у гл. II ч.9 Наказу від Міністерства юстиції України 14.06.2019 №1769/5 “Про затвердження Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України”.

В установі перебуває 16 осіб з групою інвалідності, з них: 2 група — 3 особи; 3 група — 13 осіб. Разом з тим, умови для утримання осіб з інвалідністю відсутні, зокрема, відсутні пандуси, поручні та інше обладнання.

В медичній частині відсутня окрема шафа для зберігання ліків від родичів. Крім того, в медичній документації (медичній карті №025/о або №003/о) відсутні заяви від родичів засуджених або інших осіб про передачу ліків, виробів медичного призначення. Це порушує п.23 Загальних положень Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, в якому зазначено, що отримані від родичів засуджених або інших осіб лікарські засоби та медичні вироби зберігаються у закладах охорони здоров'я ДКВС в окремих шафах та знаходяться на обліку, який відображається в картці обліку лікарських засобів, медичних виробів, технічних та інших засобів реабілітації, отриманих від родичів засудженого та інших осіб, за формою, визначеною у додатку 2 до цього Порядку, де засуджений ставить підпис після закінчення курсу лікування.

Обстежено на наявність ВІЛ-інфекції швидкими тестами з початку року — 230 осіб. Виявлено 3 інфіковані особи. На обліку перебуває 72 ВІЛ-інфікованих особи (приймають АРТ — 69). За поточний рік проведено 60 імунологічних (CD-4) та 28 вірусологічних (вірусне навантаження) обстежень.

У медичній частині відсутній налоксон, що унеможливлює надання невідкладної медичної допомоги у випадках передозувань опіоїдами.

Під час огляду стоматологічного кабінету монітори виявили медикаменти з простроченим терміном придатності.

Криворізька виправна колонія (№80) 67-68

Криворізька виправна колонія (№80) 70-72

Також моніторами було зафіксовано наявність камер відеоспостереження у холі медичної частини та в ізоляторі для осіб з розладами психіки. Персонал установи пояснив, що дані камери відеоспостереження були встановлені з метою забезпечення безпеки медичного персоналу. Разом з тим, Порядком використання технічних засобів нагляду і контролю у виправних та виховних колоніях Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 26 червня 2018 року №2025/5 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 липня 2018 р. за №766/32218), встановлення відеонагляду у приміщеннях медичної частини не передбачено.

Житлові приміщення

Приміщення здебільшого казарменого типу.

Криворізька виправна колонія (№80) 32

Криворізька виправна колонія (№80) 35

Але є і кубрикові.

Криворізька виправна колонія (№80) 38

Відсотків 70 приміщень мають металопластикові вікна. Умивальник і душ:

Криворізька виправна колонія (№80) 40

Криворізька виправна колонія (№80) 39

Кімната для прийому їжі:

Криворізька виправна колонія (№80) 48

Відбуваються ремонтні роботи:

Криворізька виправна колонія (№80) 43

У житлових приміщеннях розташовані телефони ip-телефонії (зв’язок, що реалізований за допомогою інтернет-технологій). У кожного засудженого є особистий номер, на який поповнюються кошти. Засуджений має повідомити перелік номерів, на які він може дзвонити. Якщо номера немає в переліку, дзвінок не буде реалізовано. Тариф компанії “Київстар”: 120 хвилин розмов за 200 гривень.

Телефонувати родичам можуть тільки ті засуджені, які мають гроші на особистих рахунках і які поповнили свій індивідуальний номер. Також у приміщеннях розташовані роутери інтернет-зв’язку. Планшет можна придбати в установі. Створені умови, при яких, якщо родичі надішлють планшет для засудженого, то його обов’язкове переобладнання коштуватиме дорожче, ніж придбання такого планшету через фірму, з якою установа уклала договір.

Криворізька виправна колонія (№80) 36

Двоповерхові ліжка в деяких приміщеннях ще є, але їх кількість незначна.

Криворізька виправна колонія (№80) 45

Деякі спальні місця розміщені з порушенням вимоги приватності у спальних кімнатах.

Засобів дезінфекції в спальних приміщеннях засуджені не продемонстрували.

В житлових приміщеннях були холодильники, мікрохвильові печі, кухонне приладдя для самостійного приготування їжі, а також місця для продуктів, що не псуються.

Засуджені скаржилися на сирість в житлових приміщеннях.

Криворізька виправна колонія (№80) 49

На території установи побудована церква.

Криворізька виправна колонія (№80) 25

Криворізька виправна колонія (№80) 55

Їдальня

Криворізька виправна колонія (№80) 15

Мило для миття рук є, рушників немає. В загальному залі їдальні декілька столів відокремлені.

Криворізька виправна колонія (№80) 17

На момент візиту всі засуджені харчуються за першою нормою, на дієтичному харчуванні не перебував жоден засуджений.

Криворізька виправна колонія (№80) 18

Монітори мали можливість спробувати контрольну порцію їжу. Органолептичні якості їжі задовільні.

Криворізька виправна колонія (№80) 23

Криворізька виправна колонія (№80) 24

У варочному цеху працюють 10 засуджених.

Оглянуто 19 медичних карток осіб, які працюються в їдальні. В медичних картах відсутні відомості огляду дерматолога.

Рибний цех:

Криворізька виправна колонія (№80) 21

М'ясний цех:

Криворізька виправна колонія (№80) 22

Засуджені працюють без укладення договору. За поясненням адміністрації, працюють по 2 години, як на благоустрій установи. Залишається незрозумілим: як, з точки зору закону, засуджені працюють “по дві години на благоустрій”, ті, що готують їжу, зокрема, вночі, а також ті, що працюють на пекарні, миють посуд, а також інші, ті що працюють в їдальні на постійній основі? Зі слів адміністрації, в установі немає штатного розпису для роботи засуджених в їдальні.

Криворізька виправна колонія (№80) 19

Лазне-пральний комбінат

Загальна характеристика приміщень: задовільна. Вентиляція електрична.

Куточка фельдшера немає, журнал огляду засуджених фельдшером в лазні в наявності.

Працюють 10 відокремлених душових кабін. На кабінках відсутні шторки, що порушує право на приватність. Кожний засуджений під час помивки може самостійно регулювати температуру води.

Криворізька виправна колонія (№80) 28

Начальники відділень СПС отримують мило для засуджених. Предмети першої допомоги, такі як зубна щітка, туалетний папір, видаються тим, хто їх потребує, на відділеннях з гуманітарної допомоги.

Послуги прання доступні: 6 пральних машин — 2 старі та 4 нові.

Криворізька виправна колонія (№80) 30

Також у наявності кімната прожарки. На вулиці є можливість сушити білизну.

Криворізька виправна колонія (№80) 27

Також є спеціальне приміщення для сушіння.

Криворізька виправна колонія (№80) 31
В пральні та в лазні засуджені також працюють без укладення трудових відносин.

Промзона

У промисловій зоні виготовляються металеві конструкції. На момент візиту на виробництві працювало близько 20 засуджених. Засуджені знали свої функції і обов’язки. Поспілкувавшись з різними засудженими, монітори дійшли висновку, що реально за зміну один засуджений заробляє не більше 20 гривень.

В установі є профтехучилище.

Криворізька виправна колонія (№80) 50

Невелике власне господарство:

Криворізька виправна колонія (№80) 54

Криворізька виправна колонія (№80) 51

 Поділитися