MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ “Солонянська виправна колонія (№21)”

18.09.2022   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олекса Ярославцев
Зі слів засуджених, в установі не використовується умовно-дострокове звільнення. У ДІЗО ліжка вдень підіймаються та зачиняються. У медчастині монітори виявили медикаменти з простроченим терміном придатності.

Солонянська виправна колонія (№21) 87

10 серпня 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, а також журналіста Інформаційного агентства “Поряд з вами” Олекси Ярославцева здійснила черговий візит до державної установи “Солонянська виправна колонія (№21)”.

Попередній візит моніторів ХПГ — за цим посиланням.

Основними завданнями моніторингового візиту були аналіз роботи установи під час війни та з'ясування її гуманітарних потреб.

По прибуттю до Установи монітори 29 хвилин чекали допуску на територію. Після отримання допуску мали можливість відвідати будь-які приміщення установи, спілкуватися з засудженими, зокрема й на умовах анонімності, збирати інформацію, перевіряти її, мали доступ до відповідних документів.

Керівник закладу — Пустовіт Олександр Володимирович.

Загальна інформація

Солонянська виправна колонія (№21) є установою виконання покарань середнього рівня безпеки для утримання засуджених, які раніше відбували покарання в місцях позбавлення волі. В установі функціонує 20 відділень соціально-психологічної служби (СПС), з них одна дільниця законсервована. В установі працює дільниця соціальної реабілітації, в якій перебувало 3 особи.

Через евакуацію зі східних областей в установу переведено 82 засуджених. 10 осіб протягом року звільнено умовно-достроково, 2 особи були помилуванні для служби в ЗСУ.
204 особи протягом року були поміщені в камери ДІЗО, ПКТ.
2 засудженим повідомлено про підозру за 391 статтею.
Протягом поточного року спецзасоби застосовувалися 3 рази.

Представники адміністрації повідомили про проблему вживання і передачі в установу наркотичної речовини метадону. Цю речовину важко відслідкувати в момент передачі. Адміністрація звернулася до МОЗу про надання тестів для з'ясування наркотичного сп'яніння серед засуджених, проте отримали відмову.

В установі лунає сигнал повітряної тривоги. Роз'яснювальну роботу щодо того, як себе поводити під час повітряної тривоги, проводять інспектори.

Кожної п'ятниці відбувається особистий прийом засуджених керівництвом установи.

Адміністрація повідомила, що у зв’язку з військовим станом вона відчувала суттєві затримки фінансових розрахунків, які проводяться через Казначейство.

Під час візиту монітори ознайомилися з журналами рапортів про порушення засудженими встановленого режиму тримання та інших правопорушень; індивідуально-виховної роботи серед засуджених; обліку виявлених тілесних ушкоджень в осіб, які прибули до УВП; щоденниками соціально-виховної роботи із засудженими; актами про застосування до засуджених спеціальних засобів, гамівної сорочки та фізичної сили; медичною документацією. Мали доступ до відомостей про нарахування заробітної плати засудженим на підприємстві установи; акти обліку засуджених, які працюють на виробництві УВП; спискам засуджених осіб, які залучаються до роботи в майстернях УВП. Ознайомилися з Постановами про поміщення засуджених у дисциплінарний ізолятор; журналом обліку відвідувань дисциплінарного ізолятора, приміщень камерного типу адміністрацією установи; особовими справами засуджених, які надали на це згоду.

Монітори зазначили нормальне ставлення персоналу до засуджених. Засуджені не залякані, в присутності адміністрації вільно висловлюють свої претензії, ставлять питання.

ДІЗО/ПКТ

На час візиту в ДІЗО утримувалися 10 осіб.

Засуджений П. утримувався подобово за вживання спиртних напоїв, чекав на рішення комісії про дисциплінарне стягнення. Засудженому невідомо про те, що він має право на безоплатну правову допомогу.

Ліжка в камерах були застібнуті.

Солонянська виправна колонія (№21) 4

Відповідно до листа-роз’яснення №1876/32249-33-20/27 від 26.11.2020 за підписом заступника міністра юстиції України Олени Висоцької, закривання на замок відкидних ліжок у приміщеннях камерного типу (одиночних камерах) та дисциплінарних ізоляторах (карцері), де засуджені відбувають стягнення, нормативно-правовими актами не передбачено.

Солонянська виправна колонія (№21) 1

Про існування цього листа-роз’яснення було доведено до супроводжуючих, проте, незважаючи на зауваження, ліжка відстебнуті не були.

В камерах немає бачків з питною водою. Бак з питною водою знаходиться в коридорі.

Солонянська виправна колонія (№21) 10

Засуджені можуть самостійно відчиняти і зачиняти вікна.

Жоден з засуджених не намагався оскаржити дисциплінарне стягнення.

Є кімната для огляду медичним працівником.

Солонянська виправна колонія (№21) 9

Були досліджені постанови про поміщення в ДІЗО, журнал обліку відвідувань дисциплінарного ізолятора.

Засуджений З. отримав 7 діб дисциплінарного покарання за відмову прибирати. Засуджений скаржився, що він не відмовляється прибирати за собою, а відмовляється це робити публічно, в присутності адміністрації, коли його дії фіксують на відеокамеру. Вважає такі дії адміністрації приниженням його честі і гідності. Засуджений повідомив, що йому не було роз'яснено його право оскаржити дисциплінарне стягнення, зокрема, скористатися правом на безоплатну правову допомогу.

Солонянська виправна колонія (№21) 5

Засуджений Т. перебував у КДіР за відмову прибирати був поміщений в ДІЗО. Оскаржувати дисциплінарне стягнення не намагався.

Скринька для листів:

Солонянська виправна колонія (№21) 11

Камера тимчасового СІЗО порожня.

Камери ПКТ порожні. В ДПК також немає жодної людини. Супроводжуючі представники адміністрації повідомили, що камери ДПК не використовуються протягом 5 років.

На думку керівництва, кількість засуджених дисциплінарно покараних зменшилася через загальне зменшення кількості засуджених.

В приміщенні ДІЗО відсутня доступна інформація про безоплатну правову допомогу.

Клас службової підготовки, кімната для відпочинку

У класі службової підготовки відбуваються ремонтні роботи.

Солонянська виправна колонія (№21) 16

Кімната для відпочинку персоналу:

Солонянська виправна колонія (№21) 14

Солонянська виправна колонія (№21) 15

Житлові приміщення

Загалом, в установі засуджені утримуються в приміщеннях барачного типу.

Солонянська виправна колонія (№21) 27

Деякі приміщення вже перероблені на кубрикову систему. Продовжуються ремонтні роботи.

Солонянська виправна колонія (№21) 34

У житлових приміщеннях були наявні та оглянуті моніторами журнали виховної роботи.

Житлові приміщення розподілені на ті, в яких засуджені працюють на виробництві, і ті, в яких мешкають засуджені, що не працюють. Засуджені не можуть працевлаштуватися без паспорту та ідентифікаційного коду.

В деяких відділеннях ще залишаються двоповерхові ліжка. З пояснення адміністрації, двоповерхові ліжка використовуються в приміщеннях, де відбуваються ремонтні роботи.
У приміщеннях проводиться дезінфекція і раз на місяць у всіх відділеннях відбувається кварцування.

Солонянська виправна колонія (№21) 30

Солонянська виправна колонія (№21) 28

Солонянська виправна колонія (№21) 32

В приміщеннях організовано бездротовий доступ до мережі Інтернет. Засуджені можуть користуватися електронними планшетами без підтримки сім-карт: адміністрація у приладі лише блокує камеру, а з засудженого береться зобов’язання, що він не намагатиметься розблоковувати камеру. Загалом, в установі у користуванні більше ста електронних планшетів. Всі засуджені користуються інтернетом безкоштовно.
На балансі установи є три планшети для скайп-зв’язку. Кожний засуджений може користуватися електронною поштою.

У відділеннях наявні мультиварки. Питну воду привозять в усі відділення.
Вода, що тече з крану, є технічною, її не можна вживати. Це проблема всієї установи.

На вулиці спортивний майданчик.

Солонянська виправна колонія (№21) 42

Засуджені скаржаться на те, що заборонено отримувати консерви. Представники адміністрації пояснюють цю заборону тим, що відповідно до розділу 12 ПВР: “У посилках і передачах забороняється передавати засудженим продукти харчування в скляній та металевій тарі, крім випадків придбання таких продуктів у крамниці установи виконання покарань”. Засуджені пропонують, що якщо не можна отримувати консерви, то може їх відкривати і пересипати в тару, яку засуджені надаватимуть. Адміністрація трактує цю заборону буквально і консерви не видає. При цьому консерви можна купляти в крамниці установи.

На момент візиту крамниця не працювала.

Деякі засуджені, що були евакуйовані з Бахмута, скаржилися на те, що не мають документів і не можуть працевлаштуватися.

Відбуваються ремонти житлових приміщень, триває ремонт підвальних приміщень, обладнаних під бомбосховище.

Відремонтована дільниця, в якій проживають 18 осіб. Проживають особи, які працюють днювальними штабу, які добре зарекомендували себе, або які брали участь у ремонтних роботах цієї дільниці.

Солонянська виправна колонія (№21) 45

Солонянська виправна колонія (№21) 47

У бомбосховищі питної води немає, запасів їжі і ліків немає. Вирішуються питання про централізоване опалення.

Під час спілкування моніторів з засудженими П. поскаржився на те, що відносно нього не застосовуються пільги.

Засуджений Т. скаржився на те, що заохочення не дають права на звільнення або заміну на більш м’які умови. Умовно-дострокове звільнення в установі, зі слів засуджених, не використовується.

Засуджений Р. скаржився на те, що не може отримати свої гроші. Працював в установі, потім поїхав на лікування в 55 колонію, а коли повернувся, на особовому рахунку грошей вже не було.

Засуджений В. скаржився, що має 8 заохочень, але не може звільнитися умовно-достроково.

Засуджені скаржилися, що, крім консервів, неможна отримувати яйця і м’ясо.

Засуджені повідомили, що крамниця в колонії не працює більше двох років.

Медична частина

Завідувач медичної частини №21 філії державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Дніпропетровській та Донецькій областях (далі — медична частина) — Дементієвський Андрій Миколайович.

Під час візиту моніторингова група безперешкодно оглянула приміщення медичної частини, ознайомилася з умовами організації надання медичної допомоги в'язням.

Солонянська виправна колонія (№21) 92

Туалет не огороджений.

Солонянська виправна колонія (№21) 89

Під час спілкування від засуджених скарги на неправомірні дії медичного персоналу та працівників установи, у тому числі катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання не надходили.

У медичній частині здійснюється цілодобове чергування медичних працівників для надання невідкладної медичної допомоги та забезпечення засуджених лікарськими засобами. На день візиту в стаціонарі медичної частини перебували 6 осіб. На диспансерному обліку перебувають 17 осіб, які мають інвалідність. З них — одна особа 2 групи та шістнадцять осіб 3 групи. Умови для утримання осіб з інвалідністю відсутні: у медичній частині відсутні пандуси, поручні та інше обладнання.

Зі слів співробітників медичної частини, в поточному році 842 особи пройшли профілактичний медичний огляд. Разом з тим, моніторам не вдалось перевірити дану інформацію через відсутність журналу профілактичних оглядів.

Медична частина у своєму складі має стаціонар — шість палат, які розраховані на 15 ліжко-місць для хворих із загальносоматичними захворюваннями, дві палати на 8 осіб — для інфекційних хворих та одна палата на 4 ліжко-місця — для хворих з розладами психіки.

Амбулаторне відділення: кабінет завідувача медичної частини, кабінет лабораторних досліджень, рентген-кабінет, фтизіатричний кабінет, стоматологічний кабінет.

Солонянська виправна колонія (№21) 93

Відповідно до штатного розпису затверджено штат у кількості 13,5 посади. З них залишаються вакантними: посада лікаря-терапевта — 0,5 ставки; лікаря-психіатра — 0,5 ставки; фельдшера — 1 ставка.

Штатним розписом не передбачено посад лікаря-інфекціоніста і лікаря-епідеміолога. Лікар-інфекціоніст залучається за допомоги Благодійної організації “Вільна зона”. Лікаря-психіатра залучають зі спеціалізованої туберкульозної лікарні №89 Філії ЦОЗ ДКВС.

З метою виявлення та запобігання поширенню інфекційних, паразитарних захворювань, виявлення загальносоматичних та психічних захворювань серед засуджених в УВП один раз на рік проводиться профілактичний медичний огляд.

Разом з тим, штатним розкладом не передбачено посади лікаря-інфекціоніста, лікаря-нарколога, лікаря-епідеміолога, що свідчить про незабезпеченість протягом тривалого часу консультацій засуджених, проведення первинного та повного профілактичного огляду.

Отже, в порушення глави 2 Порядку, профілактичний медичний огляд проводиться не в повному обсязі.

Психіатрична допомога в медичному закладі надається неналежним чином. Зокрема, лікар-психіатр відвідує установу лише за запитом (вимогою). Разом з тим, на день моніторингового візиту 60 засуджених перебувають під наглядом психіатра.

Отже, фактична відсутність лікаря-психіатра свідчить про відсутність медичного догляду по різним психічним захворюванням під час тримання психічнохворих у Солонянської ВК №21, що створює небезпечне середовище серед засуджених осіб та наражає на небезпеку працівників установи.

Обстежено на наявність ВІЛ-інфекції швидкими тестами 762 особи. На обліку перебуває 160 ВІЛ-інфікованих осіб (приймають АРТ-146). За поточний рік проведено 116 імунологічних обстежень (CD-4) та 139 вірусологічних (вірусне навантаження). Засуджених, що хворіють на ВІЛ 4 стадії, 36 осіб.

Штатним розписом не передбачено лікаря-інфекціоніста. Лікар-інфекціоніст залучається за допомоги Благодійної організації “Вільна зона”. Графік прийому лікаря-інфекціоніста відсутній.

Варто зазначити, що інфекційний ізолятор не обладнаний душовою кімнатою. Таким чином, хворі засуджені позбавлені права на дотримання правил гігієни, або ж їх миття має здійснюватися у загальних душових. Через це не дотримується принцип ізоляції хворих на інфекційні захворювання.

Деякі матраци та подушки у палатах потребують заміни, підлога та вікна в деяких палатах — дерев’яні.

Медична частина забезпечена працюючим флюорографічним обладнанням, за поточний рік проведено 906 досліджень.

В медичній частині передбачена лабораторія, де проводять дослідження аналізів мікроскопії мокротиння. GXpert-аналізи направляють на дослідження до спеціалізованої туберкульозної лікарні №89 Філії ЦОЗ ДКВС (термін виконання 1–2 доби). На час візиту в медичній частині перебувала особа, яка має підозру на активний туберкульоз.

В медичній частині відсутній належним чином облаштований пункт збору мокротиння, що створює передумови поширення інфекційного захворювання серед утримуваних засуджених, а також порушує наказ Міністерства охорони здоров’я України від 01.02.2019 №287 “Про затвердження Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз”.

За поточний рік зареєстровано 11 випадків тілесних ушкоджень. Журнал тілесних ушкоджень зберігається не в медичний частині, а в черговій частині установи. При цьому в медичних картках амбулаторного хворого 025/о відсутні фотографії наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п.3 розділу 1, глави II спільного Наказу від Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України 15.08.2014 № 1348/5/572 “Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”.

В установі не передбачена замісна підтримувальна терапія (ЗПТ).

В медичній частині відсутній нолаксон, що унеможливлює надання невідкладної медичної допомоги у разі передозування опіоїдами.

В установі використовується практика надання медичних послуг через грати, зокрема, видача ліків, ін'єкції, спілкування.

Під час огляду стоматологічного кабінету монітори виявили медикаменти з простроченим терміном придатності.

Солонянська виправна колонія (№21) 95-96

Крім того, стоматологічний кабінет працював останній раз 30.07.2022 року з причин непрацюючого (пошкодженого) медичного обладнання. В установі застосовується практика залучення днювальних до роботи в медичній частині. В поточному році одна особа була звільнена за хворобою в порядку ст. 84 КК України.

В поточному році засуджених та новоприбулих не перевіряли на наявність коронавірусної хвороби.

Пацієнти медичної частини не мають доступу до кип’яченої води, тому п’ють технічну воду з крана, яку попередньо відстоюють.

У холі медичної частини встановлені камери відеоспостереження, натомість, Порядком використання технічних засобів нагляду і контролю у виправних та виховних колоніях Державної кримінально-виконавчої служби України затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 26 червня 2018 року №2025/5 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 липня 2018 р. за №766/32218) не передбачено встановлення відеонагляду у приміщеннях медичної частини.

В загальній лазні неналежним чином обладнано приміщення для медичного працівника, необхідне для проведення огляду засуджених. Медичний огляд проводиться в присутності інших засуджених.

У приміщеннях ДІЗО/ПКТ та КДіР кабінет лікаря наявний.

Дільниця КДіР

На день моніторингового візиту у дільниці перебуває лише засуджений, що мешкає та працює у дільниці як днювальний. Цивільно-правові стосунки не оформлено. У дільниці є окреме місце для паління. Для приготування та прийому їжі є мультиварка, електрочайник.

Солонянська виправна колонія (№21) 21

Солонянська виправна колонія (№21) 18

Солонянська виправна колонія (№21) 19

Їдальня

Ремонт був зроблений шість років тому, але в приміщеннях чисто, немає неприємного запаху.

Солонянська виправна колонія (№21) 50

На дієтичному обліку 14 засуджених.

Солонянська виправна колонія (№21) 56

Солонянська виправна колонія (№21) 57

В холодильнику пробні порції.

Солонянська виправна колонія (№21) 52

Контрольні порції їжі в залі у наявності.

Солонянська виправна колонія (№21) 55

В кранах є гаряча вода.

Солонянська виправна колонія (№21) 53

Солонянська виправна колонія (№21) 54

В їдальні працюють 26 засуджених, проте в медичних особових картах немає відомостей про медичні обстеження.

В загальному залі для прийому їжі засудженим надаються розноси з порціями їжі. За період війни проблем з поставками продуктів не було. Зал великих розмірів, поділений на кілька приміщень.

Солонянська виправна колонія (№21) 58

Хліб випікається власними зусиллями в пекарні.

Крамниця

Крамниця на момент візиту не працювала.

Солонянська виправна колонія (№21) 25

Лазне-пральний комбінат

Для прання речей працюють три пральні машини — одна нова і дві старі.

Солонянська виправна колонія (№21) 35

За потреби засудженим видається мило (порізане по 25 грам). 100 грам мила кожного місяця надається у відділенні.

Кабіни огороджені і закриваються шторами.

Солонянська виправна колонія (№21) 41

Працює перукарня.

Солонянська виправна колонія (№21) 39

У деяких приміщеннях відбуваються ремонтні роботи.

Працює майстерня для ремонту взуття, речей.

Солонянська виправна колонія (№21) 37

Засуджений, що працює в майстерні, не має договірних стосунків з установою і не отримує зарплатні. З його слів, це його власна ініціатива і він працює за власним бажанням.

Промзона

В колонії є середня школа і ПТУ, в якому можна отримати спеціальність токаря, каменяра та газоелектрозварювальника.

На території — сад, вирощуються овочі.

Солонянська виправна колонія (№21) 66

Склад консервації:

Солонянська виправна колонія (№21) 68

Всі овочі і фрукти вирощені на території установи. Запаси овочів:

Солонянська виправна колонія (№21) 72

Основне виробництво — продукція з поліетилену. Мусорні пакети, коричнева гранула для виготовлення іншої поліетиленової продукції. У зв’язку з війною обсяг виробництво зменшено через втрачені комунікації.

Солонянська виправна колонія (№21) 74

На виробництві застосовується сучасне обладнання, працюють близько 200 засуджених. Всі оформлені в рамках цивільно-правових стосунків. Заробіток залежить від виробітку.

Солонянська виправна колонія (№21) 75

Є проблема в тому, що засуджені бажають працювати, але не мають документів (паспорт, код). Особливо це стосується осіб, що прибули з тимчасово окупованих територій. Керівництво може тільки посилати запити, але сприяти отриманню документів не має.

Є душові, роздягальні для того, щоб після роботи люди мали можливість прийняти душ.

Ткацька дільниця:

Солонянська виправна колонія (№21) 80

З гранули виробляються мішки. Цю продукцію використовують, зокрема, під зерно. На даний час обсяги замовлень збільшилися. В два рази подорожчала сировина.

У наявності акти виконаних робіт, журнал погодинних перевірок роботи засуджених.

Власне господарство:

Солонянська виправна колонія (№21) 85

Солонянська виправна колонія (№21) 81

 Поділитися