MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Візит до Державної установи “Вінницька установа виконання покарань (№1)”

20.10.2022   
Андрій Діденко
Неналежні умови утримання засуджених та ув’язнених, зокрема, у Вінницькій УВП №1, стають причиною звернень до ЄСПЛ, що призводить до додаткових витрат держави на виплату компенсацій.

Вінницька установа виконання покарань (№1)

11 жовтня 2022 року помічник народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатор програм ХПГ Андрій Діденко здійснив візит без попередження до Державної установи “Вінницька установа виконання покарань (№1)”.

Андрій Діденко мав можливість відвідати будь-які приміщення установи, спілкуватися з засудженими, зокрема й на умовах конфіденційності, збирати інформацію, перевіряти її, отримувати доступ до відповідних документів. Супроводжував Андрія Діденка заступник начальника установи із соціально-виховної та психологічної роботи, підполковник внутрішньої служби Коцяк Ігор Олексійович.

У ході візиту Андрій Діденко конфіденційно поспілкувався із засудженими до довічного позбавлення волі. Проінтерв`ював довічників, які були анонімно опитані під час попередніх візитів та вважають, що вони отримали занадто суворе покарання або ж стверджували, що не вчиняли злочину.

Андрій Діденко також відвідав засудженого до довічного позбавлення волі В. Панасенка, який страждає на найважчу форму захворювання органів дихання та якому судом було відмовлено у звільненні від подальшого відбування покарання за хворобою.

Засуджені до довічного позбавлення волі Вінницької установи виконання покарань (№1) під час спілкування із Андрієм Діденком скаржилися на відсутність перспективи звільнення від довічного позбавлення волі та відсутність механізму перегляду остаточного судового рішення задля виправлення судової помилки.

Перспектива звільнення від довічного позбавлення волі

18 жовтня 2022 року Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому два законопроекти, які передбачають можливість заміни довічного позбавлення волі більш м’яким покаранням та можливість умовно-дострокового звільнення осіб, засуджених до довічного позбавлення волі (законопроекти №4048, 4049).

Механізм перегляду остаточного судового рішення задля виправлення судової помилки

У 2010 році під час реалізації так званої “малої судової реформи” Верховний Суд України був позбавлений повноважень на перегляд кримінальних справ в порядку виключного провадження. З того часу в Україні відсутня реальна правова процедура, за якою можна звернутися до суду в разі брутальних порушень прав людини в ході досудового, судового слідства.

У липні 2021 року відбувалася публічна дискусія за участі правників та релігійних діячів, де було запропоновано ряд правових рішень проблематики невинно засуджених, серед яких:

  1. Вдосконалення механізму помилування Президентом України.
  2. Розширення повноважень Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини для реагування на порушення права на справедливий суд та підвищення рівня захисту прав і свобод засуджених, які було порушено під час досудового чи судового провадження.
  3. Повернення Верховному Суду права переглядати остаточні судові рішення за виключними обставинами — з підстав істотного порушення вимог кримінально-процесуального закону, неправильного застосування кримінального закону.
  4. Ухвалення проекту Закону №5747 “Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо забезпечення особам, які були засуджені до довічного позбавлення волі, права на апеляційне оскарження вироку”.

Проте повномасштабне військове вторгнення російської федерації в Україну внесло відповідні корективи як до порядку денного Верховної Ради України, так і до діяльності інших державних органів та інституцій.

Умови відбування покарання у Вінницькій установі відбування покарання (№1) не відповідають сучасним вимогам та порушують права людини — рішення ЄСПЛ

У ході візиту Андрієві Діденку стало відомо про те, що наприкінці вересня 2022 року Європейський суд з прав людини розглянув декілька заяв проти України та встановив порушення, передбачені статтями 3 та 13 ЄКПЛ. Зокрема, DRAZHNYK AND OTHERS v. UKRAINE, ATENTYEV AND OTHERS v. UKRAINE тощо.

Встановлені порушення через: перенаселеність, низьку якість їжі, відсутність свіжого повітря, відсутність або недостатність гігієнічних приміщень, відсутність або недостатнє електричне освітлення, відсутність або недостатнє природне освітлення, відсутність усамітнення в туалеті, відсутність або обмежений доступ до душу, пасивне куріння.

6 заявників утримувались в Державній установі “Вінницька установа виконання покарань (№1)”.

Фінансування Державної кримінально-виконавчої служби України протягом останніх років здійснюється на рівні не більше 45% від загальної потреби. За таких обставин неналежні умови утримання засуджених та ув’язнених, їх медичного, матеріально-технічного забезпечення стають причиною звернень до Європейського суду з прав людини, що у свою чергу тягне за собою додаткові витрати держави на виплату компенсацій та стає причиною формування негативного іміджу України у світовому співтоваристві.

 Поділитися