MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Всесвітній день дитини як іспит на дорослість

20.11.2022   
Марина Гарєєва
63 роки тому було прийнято декларацію прав дитини, а ще через 30 років — конвенцію про права дитини. В Україні після 24 лютого ці дати, схоже, сприймаються по-іншому: від початку вторгнення Росії щонайменше 437 дітей загинули.

Іграшка з вокзалу Краматорська, атакованого Росією. 8 квітня 2022 року. Закривавлену іграшку передали до ООН. © Роман Кулик / Facebook

Іграшка з вокзалу Краматорська, атакованого Росією. 8 квітня 2022 року. Закривавлену іграшку передали до ООН. © Роман Кулик / фейсбук

Всесвітній день дитини за умов повномасштабної війни викликає дивне відчуття тривоги. Таку готують батьки напередодні зимових свят: дають страху підійти, додають дрібку щему, ховають в теплі, не можуть дочекатися ранку, а вранці бояться розплющити очі й побачити — невідкриті подарунки під ялинкою, забуті сюрпризи під подушкою. Бояться дізнатися: чи їхня дитина прокинулася ще дитиною? Чи вже подорослішала на цілу недовіру світові? Бояться побачити, що їхня дитина вже доросла.

24 лютого 2022 змінило рецепти зимових свят і батьківської тривоги. Українські батьки якнайскоріше розплющують очі, щоби побачити, що їхня дитина все ще жива. Й відсвяткувати ще один день поруч.

Або бачать порожню подушку й заходять на сайт “Діти війни”. Дивляться свіжі цифри: з 24 лютого до 20 листопада [це такі числа] в Україні [а це країна]: 437 дітей загинуло  звідси й надалі несполучувані слова], 838 поранено, 11 225 депортовано. 299 дітей зникло безвісти.

7 628 дітей знайшли, 103 дитини повернули.

У перекладі на людську мову це означає, що цього ранку 7 628 + 103 родини не заходили на сайт, не гортали телеграм-групи, не шукали власних дітей серед вбитих, живих чи викрадених. Російською Федерацією.

20 листопада 1959 року світ трішки подорослішав — й прийняв Декларацію прав дитини.

20 листопада 1989 подорослішав ще — й затвердив Конвенцію про права дитини.

20 листопада 2022 року світ чи не вперше відчув себе безпомічним. Раніше він дорослішав, але продовжував вірити в дива. Вірив, що зможе гарантувати права дитини.

З 24 лютого 2022 року він не міг гарантувати більше нічого.

Знав лише одне: навіть якщо старі механізми не працюють, дещо лишається незмінним. Непокаране зло зростає. Справедливе покарання рятує. А людяність перемагає морок. Бо це єдиний рецепт дорослого світу.

 Поділитися