Держава проти школярок та пенсіонерок — дайджест російських протестів
Репресії серед учнів
Дві учениці ліцею при НДУ ВШЕ у Москві на уроці “Разговоры о важном” відмовилися вставати під гімн Росії та замість нього включили гімн України, повідомляє DOXA. Їхній вчинок зняли на відео, яке виклали у закритому каналі. Однак відеоролик потрапив у публічне поле, після чого дівчат почали цькувати в ліцеї та за його межами, у тому числі у великих Z-каналах.
Обох дівчат під загрозою порушення кримінальної справи змусили записати відео з вибаченнями. Читачі DOXA повідомляють, що дівчат могли виключити із навчального закладу. Адміністрація ліцею ситуацію не коментувала.
Настінний протест
15 листопада у Воронежі невідомий облив банер, вивішений на вулиці Антонова-Овсієнка “на честь військової доблесті гвардії капітана Сергія Решетнікова”, повідомляє тг-канал “Активатика”. Правоохоронці шукають свідків.
*
У Томській області припинили кримінальну справу про вандалізм проти пенсіонерки Наталії Індукаєвої, пише “СибирьМедиа”. У березні вона намалювала антивоєнний напис на стіні місцевого будинку культури. Справу припинили через “діяльне каяття” жінки: за допомогою передплатників каналу “СибирьМедиа” вона відшкодувала "матеріальний збиток", що склав 16 900 рублів.
*
У Петербурзі мировий суддя Пушкінського району оштрафував на 30 тисяч карбованців громадянина України Єгора Казанца. 10 травня чоловік наніс напис “Слава Україні!” на фасад будинку. Оскільки обтяжуючих обставин суд не знайшов, Єгора звільнили з-під варти в залі суду, а термін, який він провів у СІЗО, зарахували до штрафу.
*
У Краснообську Новосибірській області Дмитра Карімова, підозрюваного у підпалі банера на підтримку війни, відправили до психдиспансера, пише “ОВД-Инфо”. Чоловіку доведеться пробути в медустанові щонайменше місяць. Щодо Карімова також порушили справу за статтею про умисне знищення чи пошкодження майна шляхом підпалу.
*
У Пензі суд припинив адміністративну справу проти місцевого жителя Альберта Герасимова, пише ОВД-Инфо. У червні Герасимова звинуватили у дискредитації армії РФ через напис “Миру мир, войны не нужно, вот девиз отряда ‘Дружба’”, який той залишив на паркані колишнього губернатора Пензенської області Івана Білозерцева. Експерти Пензенської лабораторії судової експертизи Мін'юсту зробили висновок, що напис не є дискредитацією збройних сил.
*
У Петербурзі Московський районний суд припинив адміністративні справи проти Єлизавети Савіної та Марини Сергєєвої, повідомляє “ОВД-Инфо”. У середині липня дівчата написали фразу “Мир Українi” навпроти метро “Електросила”. Їх затримали і після 15 годин у поліції оформили протокол про дискредитацію армії та дрібне хуліганство. Проти Марини Сергєєвої також порушили кримінальну справу за статтею про вандалізм, через що дівчина залишила країну.
Пікети
У Москві поліцейські затримали Леоніда Ляпунова, який стояв неподалік Кремля з плакатом “Ні війні”, повідомляє “Активатика”.
*
У Петербурзі в торговому центрі “Галерея” мати двох дітей Лілія Ющенко вийшла на одиночний пікет із плакатом “Ні війні!”. Охоронці ТЦ забрали у неї плакат і викликали поліцію, пише “Активатика”.
У Калінінградській області активісти виступили проти війни, повідомляє “Активатика”.
*
На Манежній площі в Москві 12 листопада затримали Абдурауфа Набієва, який вийшов із плакатом "Ні війні!", повідомляє “Активатика” (https://t.me/activatica/27501). Чоловіка відпустили після складання адміністративного протоколу про дискредитацію російської армії.
*
У Хабаровську активіст Микола Зодчий вийшов із плакатом “Росією править сатана”, пише “Активатика”. До активіста підходив співробітник поліції. Він намагався звинуватити Зодчого у дискредитації російської влади, проте не зміг назвати необхідну статтю.
Тиск на культуру
Башкирський академічний театр драми імені Мажита Гафурі скасував спектакль за романом “Зулейха розплющує очі” Гузель Яхіною, пише “ОВД-Инфо”. Письменниця виступає проти війни в Україні.
*
Художника Покраса Лампаса, актрису Ксенію Раппопорт та колишнього завідувача відділу сучасного мистецтва музею “Ермітаж” Дмитра Озеркова, які виступили проти війни, виключили з ради з культури та мистецтва Петербурга, повідомляє “ОВД-Инфо”. Також із ради вийшов колишній директор ЦВЗ “Манеж” Павло Пригара.
Кримінальні справи
В Іркутську затримали 18-річного Іллю Подкаменного, який обмотав залізничні рейки мідним дротом і прикріпив до шляхів листівки, написані від руки на листах зошита. Підлітка звинувачують у публічних закликах до екстремізму.
*
Суд в Улан-Уде відправив місцеву активістку Наталю Філонову до СІЗО до 5 грудня, повідомляє Феміністський Антивоєнний Спротив (ФАС). Наразі активістка тримає голодування.
Активістку звинувачують у насильстві над поліцейським. За версією слідства, 26 вересня в суді вона вдарила одного поліцейського рукою, а іншому тицьнула в обличчя ручкою. Фатальний удар ручкою силовики вважають “насильством, небезпечним для життя та здоров'я”, оскільки вона нібито торкнулася обличчя поліцейського близько до ока. З 22 жовтня жінка перебувала під домашнім арештом.
Також влада намагається відібрати у Наталії її прийомного сина з інвалідністю. На думку правозахисників, це потрібно для того, щоб відправити жінку до в'язниці, оскільки, за російськими законами, матір дитини з інвалідністю практично неможливо позбавити волі.
Наразі неповнолітнього сина жінки збираються передати органам опіки. Чоловік Наталії у лікарні з інфарктом.
Тиск через активність в інтернеті
Ленінський суд Володимира ухвалив заблокувати петицію проти мобілізації на Change.org. Петиція проти загальної та часткової мобілізації, запущена рухом “Мягкая сила”, набрала наразі понад 452 тисячі голосів.
*
Роскомнагляд обмежив на території Росії доступ до сайту “Новой газеты” та її проекту “Свободное пространство” (https://t.me/ovdinfolive/16017). Видання випуск своїх матеріалів “на сайті, у мережах та на папері” до кінця війни в Україні ще 28 березня.
*
Крім того, про блокування своїх ресурсів повідомило сахалінське видання “Сахком”. За словами журналістів видання, вони не отримували повідомлень від РКН.
*
У Москві прокуратура Південно-Західного округу затвердила обвинувальний висновок адвокату з Удмуртії Дмитру Талантову, повідомляє “ОВД-Инфо”. Його звинувачують у публічному поширенні свідомо хибної інформації про дії збройних сил РФ та розпалюванні ненависті чи ворожнечі. Приводом для порушення справи стали пости Талантова у соціальних мережах. В одному він назвав дії російської армії у Маріуполі, Ірпені та Бучі “крайніми нацистськими практиками”.
*
В Абакані, Хакасія, суд повернув до прокуратури кримінальну справу головного редактора “Нового фокуса” Михайла Афанасьєва про “фейки” щодо російської армії. Самого підсудного залишили під вартою до 16 січня. Журналіста звинувачують у поширенні військових “фейків” із використанням службового становища. Справу на нього завели у квітні. Приводом для кримінального переслідування стала публікація на сайті “Нового фокуса” про те, що 11 бійців ОМОНу з Хакасії відмовилися воювати на території України. 15 квітня суд відправив Афанасьєва до СІЗО — з того часу чоловік перебуває під вартою. Наприкінці жовтня слідство завершилося і матеріали справи передали до суду.
*
У квартирі лівого блогера Андрія Рудого у Дзержинську Нижегородської області пройшов обшук. У квартирі під час обшуку була дружина активіста. Приводом стала кримінальна справа, розпочата через антивоєнну публікацію у ВКонтакті. Внаслідок обшуку нічого не вилучили.
*
У Нижегородській області суд наклав заборону певних дій на активіста Андрія Россієва, повідомляє “ОВД-Инфо”. Його звинуватили у поширенні “фейків” про російську армію та порушення ненависті чи ворожнечі через інтернет із загрозою застосування насильства. Слідство просило залишити Росєва у СІЗО, але суд відхилив цю вимогу. Росія не може використовувати засоби зв'язку та інтернет, але йому дозволили під контролем слідчого видалити свої “висловлювання, що тягнуть за собою розпалювання ненависті”. За двома статтями активіст ставиться в провину 37 коментарів у ВКонтакті.
Поза категоріями
Активіст подав заяву до генпрокуратури на організатора маршу “На Вашингтон”, який нещодавно пройшов у Москві і під час якого учасники закликали державу до удару по “ворогам” ядерною ракетою, повідомляє “Активатика”. Він вимагає перевірити організатора щодо публічного заклику до розв'язання агресивної війни, дискредитації ЗС РФ і законності проведення громадських заходів за умов продовжують діяти ковидних обмежень.
*
Російський тенісист Андрій Рубльов закликав до миру після перемоги над співвітчизником Данилом Медведєвим на фіналі ATP. У понеділокРубльов, який посів сьоме місце, написав на об'єктиві телекамери “Мир, мир, мир, все, що нам потрібно”, повідомляє “ОЧНИСЬ!”
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальна Росія, телеграм-каналів Очнись, Феминистское Антивоенное Сопротивление й інших.