Заклик до совісті — дайджест російських протестів
Протестні вулиці
У Москві на постаменті для рельєфу скульптури “Робітник та колгоспниця” з’явилася нова антивоєнна адреса: “Проспект Невойны, 123Б” замість “Проспект Мира”. Фотографію акції опублікував телеграм-канал “Видимый протест”.
*
84-річний художник Володимир Овчинніков намалював у Боровську (Калузька область) антивоєнне графіті про “Z”. У цей час до нього підбігли двоє перехожих та стали заліплювати графіті снігом та закидувати сніжками оператора. Перехожі вимагали замалювати антивоєнний малюнок та обзивали художника та оператора “фашистами” та “єврейськими півнями”.
Художник вже не вперше проводить антивоєнні акції. Від початку війни він розфарбував віконниці в кольори прапора України, залишив знак пацифіка на зупинці та намалював графіті про відхід російської армії з Херсона. Його оштрафували за малюнок дівчинки під бомбами, повідомляє “7 х 7 – Горизонтальная Россия”.
*
Антивоєнне графіті з’явилося і на вулицях Хабаровська, пише “Видимый протест”.
*
Активістки партії “Яблуко” — Марія Волох, Марія Баландіна, Ірина Родіонова та Вікторія Макєєва — провели антивоєнну акцію у Москві, повідомляє телеграм-канал #ОЧНИСЬ!
Жінки вийшли до будівлі Міноборони у білих маск-халатах із написами “NO NUKES” та запалили димові фаєри.
*
На стінах в Іжевську з’явилися антивоєнні написи, повідомляє телеграм-канал “Активатика”. Напис із закликом “Хватит братских войн!” вже зафарбувала темно-зеленою фарбою служба благоустрою міста.
*
У Чувашії невідомі розбили вікна бібліотеки, тому що на них були літери Z та V. Як виявили журналіст_ки каналу “7 х 7 – Горизонтальная Россия”, на сторінці бібліотеки у “ВКонтакте” пояснюється, що символи воєнної агресії були наклеєні, щоб висловити “солідарність” із жителями Донбасу, президентом та армією, а одним із “пріоритетних напрямків бібліотеки є сприяння патріотичному вихованню молоді”.
*
У Ростові-на-Дону та Нижньому Новгороді пройшли антивоєнні пікети, повідомляє “Движение Весна”.
*
Як повідомляє телеграм-канал #ОЧНИСЬ!, останніми днями одиночні пікети відбувалися у Москві, Самарі, Краснодарі, Благовєщенську, Пермі.
*
Вологодська активістка Олена Левіна вийшла на одиночний пікет із плакатом із закликом до миру. Жінку затримала поліція, повідомляє телеграм-канал RusNews.
Пацифістські протести проти призову та мобілізації
Мобілізовані продовжують відмовлятися від участі у бойових діях, за що зазнають покарань та катувань — їх саджають у ями, зачиняють у підвалі без суду та слідства. Російська служба Бі-бі-сі розповідає, що зараз відбувається з російськими відмовниками від військової служби. За правовою допомогою відмовники звертаються до антивоєнної коаліції російських правозахисників “Заклик до совісті”, яка роз’яснює, як громадянам захистити своє право не воювати, дає правові інструкції та рекомендації мобілізованим та їхнім родичам.
*
Школярів та тих, хто навчається у коледжах, відправляють на воєнні збори. Ціль зборів — підготовка до військової служби, участі у війні. Коаліція “Заклик до совісті” розповідає, як відмовитися від таких зборів за переконаннями совісті та тим самим висловити спротив мілітаризації суспільства.
*
У Росії триває призов до військової служби. Багато призовників стикаються з відмовами в реалізації права на заміну військової служби за призовом альтернативною цивільною службою (АЦС), але за підтримки правозахисників звертаються до судів і завдяки цьому уникають відправлення в армію. Суди далеко не завжди стають на бік призовника і вимагають у призовників “доказів переконань”. Правозахисники роз'яснюють, що для реалізації права на АЦС призовник повинен викласти свої антивоєнні переконання, але не зобов'язаний їх доводити.
Однак, коаліція отримує повідомлення і від юнаків, які успішно домоглися на цьому тижні заміни військової служби на мирну. Наприклад, призовнику з Бєлгородської області у військкоматі замінили військову службу на АЦС після того, як він на комісії розповів, що його переконання не дозволяють йому жити в бараці та терпіти наказове поводження, знеособлення і придушення волі. Призовнику з Челябінська також вдалося реалізувати своє право відмовитися від військової служби за переконаннями.
Інші форми протесту
Прихильники арт-активіст_ок із групи “Весна” розповсюджують пам’ятки про те, як уникнути мобілізації. Нові листівки з’явилися у Ростові-на-Дону, Сиктивкарі, повідомляє телеграм-канал “Видимый протест”.
*
На сторінці адміністрації Вілюйська (Якутія) з’явилася антивоєнна заява, повідомляє телеграм-канал #ОЧНИСЬ!. Вона закінчується вимогою негайно зупинити війну та повернути додому призваних мешканців республіки, а також відправити у відставку “антинародний режим”.
*
Красноярська єпархія РПЦ провела хресну ходу навколо мікрорайону з читанням молитви про найскоріше відновлення миру. У ході взяли участь парафіяни храму, казаки та військові. Про це повідомляє телеграм-канал “Говорит НеМосква”. Чи порушено щодо учасників ходи справу про дискредитацію армії, невідомо.
Цензура та поліція
Під час виконання пісні групи “Гості з майбутнього” “все вирішено”, телеканал “Муз-ТВ” заглушив слова “мир” і “війна”. Звук прибрали в рядку “ми голосуємо за мир, але знову в моді війна”, повідомляє Тайга-Інфо. Крім того, слово “війна” прибрали з пісні Синекдоха Монток “Як не бути молоком” у шоу “Нові танці” на ТНТ. У рядку “немислимі діти, які пройшли війну” слово просто не прозвучало.
*
Силовики побили колишнього викладача Білогірського технологічного технікуму Андрія Білозерова за публікацію у “ВКонтакте” пісні “Червона калина”. Чоловікові призначили два тижні арешту за статтею про демонстрацію нацистської символіки, пише ОВС-Інфо.
*
Через коментар у “ВКонтакте” про загибель українських дітей мешканка Архангельська Світлана була оштрафована і замкнена в камері без доступу до води і туалету на п'ять годин. ОВС-Інфо повідомляє, що Світлана — мати-одиначка, вона виховує дитину з інвалідністю.
*
Герман Терещенко вийшов на поодинокий пікет на Пушкінську площу у Москві з плакатом “Миру — мир”. Його затримала поліція, пише ОВД-Инфо.
*
Через антивоєнний пост у “ВКонтакте”, силовики провели обшук у квартирі у мешканця Петрозаводську, пояснивши це тим, що він є підозрюваним у справі про повторну дискредитацію армії. Про це повідомляє ОВД-Инфо.
*
Мешканця Краснодарського краю арештували за те, що він проколював шини та бив вікна у машин із Z-наклейками. Чоловік також зафарбував літери Z на машинах фарбою з балончика. Проти нього порушили кримінальну справу, повідомляє “7 х 7 – Горизонтальная Россия”.
*
Активісту з Казані Руслану Терентьєву призначили рік обмеження волі за повідомлення у телеграм-чаті: його визнали винним за статтею про заклики до масових безпорядків. Активіст залишив повідомлення незадовго до акції проти війни в Україні: “Я ще пропоную купити мегафони. Запальні суміші та кийки. На повному серйозі. З ними інакше ніяк”.
Терентьєву заборонено виїжджати за межі муніціпального району та змінювати місце проживання без повідомлення. Також молодому чоловіку необхідно двічі на місяць відмічатися у надзорних органах, повідомляє ОВД-Инфо.
*
Колишня викладачка англійської мови Нижньогородського університету Ольга Лизункова провела розмову зі студентами про війну з проукраїнської позиції. Вона заявила, що рішення Володимира Путіна про проведення “спецоперації” в Україні було неправильним, а російських солдатів відправляють на неї як “гарматне м'ясо”. За це на неї склали протокол про дискредитацію армії за доносом студентки, повідомляє ОВД-Инфо. 6 жовтня до коледжу прийшли силовики і влаштували допит студет_кам і викладачці, пише телеграм-канал Активатика.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальна Росія, телеграм-каналів Очнись, Весна, Активатика й інших.