MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Моніторинговий візит до ДУ “Кропивницький слідчий ізолятор”

09.12.2022   
Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олексій Ярославцев
Моніторами було зафіксовано факти неналежного лікування осіб з розладами психіки. В медичній частині відсутні інфекційний ізолятор та душова кімната.

Кропивницький слідчий ізолятор 1
14 листопада 2022 року моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Сергія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка і журналіста Олексія Ярославцева здійснила черговий візит до державної установи “Кропивницький слідчий ізолятор”.

Звіт за попереднім візитом до цієї установи — за цим посиланням.

Основними завданнями моніторингового візиту був аналіз роботи установи під час війни, порівняння ситуації щодо дотримання прав людини з попереднім візитом.

Керівник закладу — підполковник внутрішньої служби Чабаненко Роман Сергійович.

Монітори потрапити на територію установи безперешкодно, мали доступ до будь-яких приміщень, мали можливість спілкування з представниками адміністрації та засудженими, зокрема, й на умовах анонімності.

Були оглянуті медична частина, камери слідчо-заарештованих, лазне-пральний комбінат, харчоблок, камери карантину.

Загальна інформація

Державна установа “Кропивницький слідчий ізолятор” використовується для утримання слідчо-заарештованих осіб до моменту набрання судового рішення законної сили. Установа має два корпуси — старий і новий.

Установа розрахована на 765 місць.
Протягом 2022 року в установі утримувалися 4483 особи.
В 2021 році померло 5 осіб, у 2022 році — 2.
16 осіб з числа засуджених працевлаштовано на господарських роботах, всі за трудовими договорами.
В установі працюють два психологи: один для роботи з персоналом і другий — для роботи з ув’язненими та засудженими.
Вартість утримання одного в’язня на добу складає 71 гривня 14 копійок.
В установі працює крамниця.

На час моніторингового візиту 5 осіб перебували в карцері. 11 — на лікуванні в медичній частині. 34 особи знаходяться на обліку ВІЛ/СНІД. 14 осіб — на обліку як схильні до самогубства. 35 осіб — на обліку як схильні до членоушкоджень; 6 осіб — на обліку як схильні до втечі; 30 осіб на обліку як злісні порушники режиму утримання.
В 2022 році одна особа звільнена за станом здоров’я.

За період 2021 та 2022 років не зафіксовано жодної скарги щодо неналежних умов утримання, неналежного надання медичної допомоги.
В 2021 році відбулося 6 викликів швидкої допомоги, в 2022 році — 4.
За 2021 рік було зафіксовано 38 випадків тілесних ушкоджень: 17 під час прибуття до установи і 21 під час перебування в установі. В 2022 році — 25 подібних випадків, з них 8 під час прибуття, і 17 — під час перебування в установі. Протягом поточного року 9 разів були застосовано спецзасоби.
В установі 3 робочих місця з доступом до мережі Інтернет для дистанційного навчання; вартість користування мережею Інтернет: 200 гривень на місяць.
Протягом 2021 року відбулися 619 короткострокових побачень, у 2022 році — 185.
З початку 2022 року протестованих на SARS-CoV2 (lgG, lgM) 354 особи, кількість вакцинованих з числа ув’язнених / засуджених в 2021 році — 350 і в 2022 році — 126 осіб.

На першому поверсі старого корпусу влаштовано історичний куточок з більш ніж вікової історії тюрми. Під склом розташовані фото та наявні предмети з минулого: цеглина та відрізок керамічної труби.

Кропивницький слідчий ізолятор 64
Про минуле нагадує і спеціальне вікно-лінза, що зберіглася на підлозі. Саме через неї з і без того тьмяних казематів у підвал, в якому також колись утримувалися в'язні, потрапляли залишки світла.

Медична частина

Кропивницький слідчий ізолятор 30

Завідувач Кропивницької міської медичної частини №14 Філії державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” у Черкаській та Кіровоградській областях (далі — медична частина) — Валерій Лівінчук.

Під час візиту моніторингова група безперешкодно оглянула приміщення медичної частини, ознайомилася з умовами організації надання медичної допомоги в’язням, мала доступ до медичної документації.

Згідно штатного розкладу укомплектовані наступні посади:

  • завідувач м.ч. №14 — 1,0 ст.,
  • ст. фельдшер — 1,0 ст.,
  • фельдшер — 3,0 ст.,
  • лікар-терапевт — 0,5 ст.,
  • рентген-лаборант — 0,5 ст.,
  • сестра медична — 1,0 ст.,
  • дезінфектор — 1,0 ст.,
  • фармацевт — 1,0 ст.,
  • лаборант — 1,0 ст.,
  • лікар-психіатр — 0,25 ст.,
  • лікар-інфекціоніст — 0,25 ст.,
  • лікар акушер-гінеколог — 0,5 ст.,
  • лікар-рентгенолог — 0,5 ст.,
  • лікар-фтизіатр — 0,5 ст.,
  • лікар-стоматолог — 0,5 ст.,
  • лікар-терапевт — 0,5 ст.,
  • лікар-дерматолог — 0,25 ст.

Скарги на неправомірні дії медичного персоналу та працівників установи, зокрема: катування, жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність видів поводження чи покарання з боку ув’язнених та засуджених осіб не надходили.

Вакантні посади відсутні, що значно підвищує рівень надання медичних послуг ув’язненим та засудженим.

На день візиту у стаціонарі перебувало 18 осіб, з них з діагнозом “туберкульоз”: ХРТБ — 5 осіб ; ВДТБ — 4 особи.

Під час перевірки моніторинговою групою було встановлено, що на одного хворого, який знаходиться в стаціонарі, не заведена медична карта стаціонарного хворого №003/о, до якої вносяться усі дані щодо лікування та діагностики в стаціонарі медичної частини, у тому числі ті, що отримані під час обстеження хворого засудженого, з листом призначень. Крім того, в деяких медичних картках стаціонарного хворого за Формою №003/о не зазначено прізвище лікуючого лікаря, завідуючого медичною частиною та їх підписи, що в свою чергу свідчить про неналежне ведення медичної документації.

Кропивницький слідчий ізолятор 3

Стаціонар медичної частини, в порушення вимог “Норм належності постільних речей, спеціального одягу та спеціального взуття (інвентарне майно) для ув’язнених, які проходять лікування у лікувально-профілактичних закладах, закладах на правах лікувальних та в медичних частинах при установах виконання покарань та слідчих ізоляторах”, затвердженого наказом МЮУ від 20.02.2012 №280/5, не забезпечений госпітальним майном (костюм, халат та туфлі госпітальні) для осіб, що перебувають на лікуванні. У зв’язку з цим особи, які перебувають на стаціонарі, одягнені в щоденний одяг та не мають змінного взуття, що не забезпечує належний санітарний стан в закладі охорони здоров’я.

Кропивницький слідчий ізолятор 59

Медична частина забезпечена сучасним рентгено-флюорографічним обладнанням, за поточний рік проведено 958 досліджень.

Кропивницький слідчий ізолятор 63

Кабінет лікаря-стоматолога був зачинений, на прохання моніторів оглянути приміщення та журнал прийому засуджених лікарем-стоматологом було відмовлено.

Згідно статті 8 Кримінально-виконавчого кодексу України засуджені мають право на гуманне ставлення до них та на повагу їх людської гідності; засуджені не повинні підлягати жорстокому, нелюдському або такому, що принижує їх гідність, поводженню. Разом з тим, в установі продовжують мати місце порушення прав ув’язнених на рівність та повагу до їхньої гідності. Під час огляду приміщень медичної частини моніторами було зафіксовано факти неналежного лікування осіб з розладами психіки. Так, в ізоляторі медичної частини особа з ментальними розладами перебувала у неналежних умовах: санвузол забитий нечистотами, не огороджений стіною, що грубо порушує право на приватність, практично не виконує свою функцію та потребує ремонту з заміною санітарно-технічного обладнання. Відсутній душ, відсутня можливість самостійно відкрити вікно для провітрювання приміщення, у крані немає води, забруднений матрац та постільна білизна, тобто у приміщенні не забезпечуються належні умови для надання психіатричної допомоги та реалізації прав, свобод і законних інтересів осіб, які страждають на психічні розлади, а також не поліпшуються житлові умови осіб, які страждають на психічні розлади, в установленому законодавством порядку, що суперечить ст. 5 ЗУ “Про психіатричну допомогу”.

Кропивницький слідчий ізолятор 60

Кропивницький слідчий ізолятор 61

Кропивницький слідчий ізолятор 62

В медичній частині на диспансерному обліку перебуває 35 ВІЛ-інфікованих осіб (приймають АРТ-терапію — 35 осіб). За поточний рік проведено 54 імунологічних обстеження (CD4) та 50 вірусологічних (вірусне навантаження). Кількість тестувань за поточний рік швидкими тестами — 647. 146 осіб пройшли плановий профілактичний медичний огляд.

Диспансерний облік хворих на туберкульоз групи 5.1 в медичній частині, за словами завідуючого, не ведеться.

У медичній частині належним чином не облаштований пункт збору мокротиння, що створює передумови поширення інфекційного захворювання серед утримуваних засуджених, а також порушує наказ Міністерства охорони здоров’я України від 01.02.2019 № 287 “Про затвердження Стандарту інфекційного контролю для закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на туберкульоз”.

В медичній частині відсутній інфекційний ізолятор. Крім того, варто зазначити, що в медичній частині взагалі відсутня душова кімната. Таким чином, хворі, які хворіють на інфекційні хвороби та повинні перебувати в інфекційному ізоляторі, палатах для соматичних хворих, позбавлені права на дотримання правил гігієни, або ж їх миття здійснюється у загальних душових, через що не дотримується принцип ізоляції хворих на інфекційні захворювання, чим створюються передумови розповсюдження дерматологічних захворювань серед ув’язнених та засуджених.

За поточний рік зареєстровано 69 випадків тілесних ушкоджень.
У медичних картках амбулаторного хворого №025/о відсутні довідки, проте наявні карти первинної фіксації тілесних ушкоджень. Разом з тим, відсутні додатки у вигляді фотографій наявних тілесних ушкоджень, як це передбачено у п.3 розділу 1, глави II спільного Наказу від Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України 15.08.2014 № 1348/5/572 “Про затвердження Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”.

Камери слідчо-заарештованих

Кропивницький слідчий ізолятор 12

Для отримання передач ув’язнених виводять.

В деяких камерах і коридорах відбуваються ремонтні роботи. Ремонти відбуваються за рахунок спецфонду, утримання платних камер, та коштів, що виробляються в майстернях.

В коридорах стоять баки з питною водою.

Як правило, в установі камери розраховані на 15-16 осіб, але є й менші, на 4 людини.

Карцери

Установа поділена на два блоки, карцерні приміщення є у кожному блоці. Ліжка вдень не закриваються. Обладнана кімната огляду фельдшером.

Кропивницький слідчий ізолятор 21

Під час відкривання дверей черговий командує “руки за спину”.

При поміщенні у карцер в’язні ставлять підпис про ознайомлення з правом на безоплатну правову допомогу. Але деякі в’язні ставлять свій підпис, не читаючи документи.

Кропивницький слідчий ізолятор 16

Кропивницький слідчий ізолятор 17

10 діб карцеру можна отримати за вживання алкогольних напоїв, за утримання телефону. В установі застосовується практика, коли дисциплінарні покарання виконуються не одразу, оскільки, згідно законодавства, застосування такого стягнення може відбутися протягом місяця. Після рішення комісії порушнику дають час позитивно зарекомендувати себе: якщо ув’язнений надалі поводиться чемно та не порушує режим, дисциплінарне стягнення може бути переглянуте.

Були випадки, коли дисциплінарні стягнення були оскаржені та навіть скасовані. Також існує практика з відтермінування засідання комісії для можливості присутності адвоката.

Особи, які відбувають дисциплінарні стягнення, можуть скористатися послугою адвоката за своєю заявою.

Ув’язнений К. отримав 10 діб карцеру, з покаранням згодний, дисциплінарне стягнення оскаржувати наміру не має.

В камері перебувала особа Н., яка має обвинувачення за статтею 255 ККУ, утримується там більше року і перебуває у камері на загальних підставах.

Кропивницький слідчий ізолятор 20

Платна камера

В установі існують дві платні камери, які коштують 3 тисячі 770 гривен на місяць.

Кропивницький слідчий ізолятор 35

Кропивницький слідчий ізолятор 46

Кропивницький слідчий ізолятор 49

Харчоблок

В харчоблоці працюють особи, які є засудженими і залишилися для роботи по господарству установи. Це засуджені вперше за нетяжкі злочини, які позитивно себе зарекомендували.

Приготування їжі, у разі вимкнення світла, можливе на дровах. В таких умовах харчоблок не зупиняється і здатний повністю виконувати свої функції.

Кропивницький слідчий ізолятор 11

Також є генератор, але невеликої потужності.

У харчоблоці працюють 15 осіб. З них п’ятеро ув'язнених, з числа засуджених, працюють на постійній основі. Всі інші є ув’язненими, що працюють на добровільних засадах безоплатно, по 2 години “на благоустрій установи”, хоча законодавство не передбачає двогодинне задіяння “на благоустрій” для ув’язнених, така норма поширюється лише на засуджених.

Кропивницький слідчий ізолятор 9

Кропивницький слідчий ізолятор 10

На дієтичному харчуванні перебувало 22 особи.

Хліб випікається самостійно.

М’ясний цех:

Кропивницький слідчий ізолятор 7

Рибний цех:

Кропивницький слідчий ізолятор 8

Карантин

В камерах, відведених під “карантин”, новоприбулі ув’язнені розміщуються по дві особи, утримуються два тижні.

Кропивницький слідчий ізолятор 14

Зазначимо, що правилами внутрішнього розпорядку в СІЗО дільниці карантину не передбачені.

Молитовна кімната

Кропивницький слідчий ізолятор 15

Інтернет-клас і телефонні розмови

Адміністрація надає можливість здійснювати телефонні розмови ув’язненим, і по факту, повідомляють про це слідчим органам.

Кропивницький слідчий ізолятор 40

Біля ста в’язнів користуються IP-телефонією, оплата послуги відбувається через бухгалтерію. Засуджені довічно перебувають в спеціальному місці з решітками.

Кропивницький слідчий ізолятор 19

Камери довічно позбавлених волі

Засуджені перебувають у таких камерах, поки триває процес оскарження судового рішення, і очікують на переведення в установу виконання покарань.

Транзитні камери

В транзитних камерах перебувають засуджені, евакуйовані з небезпечних районів.

Кропивницький слідчий ізолятор 44

Кропивницький слідчий ізолятор 45

Лазньо-пральний комбінат

З шести пральних машин — три нові, всі задіяні.

Кропивницький слідчий ізолятор 23

Вода для помивки у лазні гріється в бойлері. Ув’язнені і засуджені воду регулювати не мають можливості, кабіни відгороджені шторами, резинові килимки відсутні.

Кропивницький слідчий ізолятор 28

Куточка фельдшера немає, журналу тілесних ушкоджень у лазні не було. В наявності кімната перукаря.

Кропивницький слідчий ізолятор 29

Майстерні

В установі працює швейна майстерня.

Кропивницький слідчий ізолятор 26

Працюють 4 ув’язнених і одна засуджена. В майстернях працюють як засуджені, так і ув'язнені, за власним бажанням, з укладенням цивільно-правових договорів.

Збірне відділення

Після прибуття в установу особа перебуває до 2 годин у збірному відділенні, де проходить обшук і огляд лікарем, а потім переводиться на два тижні в камери карантину.

Під час оформлення присутній медичний представник.

Камери для неповнолітніх

Спортивний зал для неповнолітніх:

Кропивницький слідчий ізолятор 36

В зал виводять по камерах. Таким чином, неповнолітні мають можливість грати в теніс і займатися на тренажерах.

Господарська обслуга

Загалом працює 12 осіб, з них 10 чоловіків і дві жінки.

Кропивницький слідчий ізолятор 39

Кімната матері і дитини

Перебуває вагітна жінка.

Учбовий клас

Незалежно від кількості ув’язнених, вчителі приходять для навчання неповнолітніх.

Кропивницький слідчий ізолятор 42

Кропивницький слідчий ізолятор 43

Жіночі камери

Ув’язнена П. скаржилася на те, що перевезена з тимчасово окупованої території і не має зв’язку з родичами, при цьому немає грошей для телефонних дзвінків.

Бібліотека

Найбільшим попитом користуються історичні книги, детективи, правова література вся на руках. Ведеться облік у журналі.

Кропивницький слідчий ізолятор 54

Крамниця

У осіб, що перебувають під вартою, на руках є чек про наявність коштів. Вони можуть замовити товар відповідно до асортименту: в’язні пишуть заяву, продукти і речі розносяться по камерах.

Кропивницький слідчий ізолятор 56

Також в’язні мають можливість окремо замовити товар на власний смак.

Слідчі кабінети

В слідчих кабінетах відбуваються зустрічі з адвокатом. Тривожна кнопка працює, було перевірено.

Кропивницький слідчий ізолятор 57

 Поділитися